Balet NdB v sezoně 2018/19

Nová sezona baletního souboru bude ve znamení uvedení a také obnovení velkých titulů v Janáčkově divadle, proto se na baletní premiéry můžete těšit až po novém roce, kdy se v rekonstruované budově opět vrátíme na velké jeviště. Tou bezesporu největší událostí sezony bude premiéra nové inscenace baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Balet NdB vstupuje do nové sezony také s doplněnou organizační strukturou. Přivítáme také nové členy souboru různých národností, jak je již dlouholetým zvykem z celého světa - Andrea Hrbková, Sandnerová Blanka – ČR, Dilyana Yaneva, Doychin Dochev - Bulharsko, Shoma Ogasawara - Japonsko, Peter Vassilli - Austrálie, Petr Raikov a Vera Lenskaya - Rusko.
   

Sezona NdB 2018/19

Vítejte v NdB! Bez rozdílu! Hrajeme pro Vás, pro tebe, pro ni, pro něj, pro ně, pro všechny! Pro lidi všech vyznání, barev kůže, vzdělání, sexuální orientace, politického přesvědčení, od nejmladších po nejstarší… #bezrozdílu. Společnost je rozdělená, my ji chceme spojovat. Příběhy, které u nás uvidíte, jsou a vždy byly inspirovány životy lidí, jako jste vy.
     
     

Premiéry Baletu NdB v sezoně 2018/19

Labutí jezero

 • Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
 • Choreografie: Robert Strajner podle M. Petipy a L. Ivanova
 • Scéna: Peter Horne
 • Kostýmy: Roman Šolc
 • Obnovená premiéra 19. února 2019 v Janáčkově divadle.
Uvádíme ke 100. výročí prvního provedení v NdB
   
Neméně významnou událostí bude pro Balet NdB obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera. A to na den přesně, kdy bylo Labutí jezero v Brně před sto lety uvedeno poprvé. Naše skvělá inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se totiž po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí. Mimořádná finanční podpora na obnovu inscenací od našeho zřizovatele nám umožnila oslovit renomované výtvarníky a s jejich přispěním vám umocnit vaše zážitky z legendárního představení. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, který s naším souborem spolupracuje již dvacet let a je jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří vynikající anglický výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl nádhernou scénickou výpravou k baletu Louskáček.
    
    
 

Romeo a Julie

 • Hudba: Sergej Prokofjev
 • Choreografie: Mário Radačovský
 • Režie: Martin Glaser
 • Scéna: Marek Hollý
 • Kostýmy: Alexandra Grusková
 • Premiéra: 8. března 2019 v Mahenově divadle
Uvádíme k 80. výročí brněnské světové premiéry
   
Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno v roce 1938 v choreografii legendy brněnského baletu Iva Váni Psoty. Málokterý baletní soubor se může pochlubit skutečností, že uvedl ve své historii ve světové premiéře dílo, které se stalo jedním z nejhranějších baletů na světě. Balet NdB takovýto titul má a právem i povinností patří k nejuváděnějším v jeho repertoáru, vždyť aktuální uvedení bude již sedmou premiérovou inscenací od roku 1938. Taneční zpracování Shakespearova dramatu je velmi oblíbené a mnozí proslulí choreografové vytvořili během století legendární inscenace hrané po celém světě dodnes. Důvod proč tomu tak je, lze hledat nejen ve věčně rezonujícím tématu tragické lásky, ale i v nádherné hudbě Sergeje Prokofjeva, která je považována za jeden z nejkrásnějších baletních opusů vůbec.
Naše nová inscenace je příběhem mládí, prvního vzplanutí a vášně. Příběhem o nebezpečí slepých ideálů, o souboji snu a reality, o tíze společenských konvencí a nesmrtelnosti touhy a lásky. Záměrem tvůrců je zpracovat předlohu do tanečně současného tvaru, ​​aktuálního, rezonujícího se vkusem dnešního baletního diváka.
    
     
 

Walking Mad

(v rámci večera Petite Mort)
 • Hudba: Maurice Ravel a Arvo Pärt
 • Choreografie: Johan Inger
 • Kostýmy a scéna: Johan Inger
 • Premiéra 11. května 2019 v Janáčkově divadle
V rámci baletního večera Petite Mort, který je v repertoáru baletu od ledna 2016 uvedeme při znovuuvedení v Janáčkově divadle premiérovou část Walking Mad. V české premiéře tak uvedeme dílo Johana Ingera, dalšího evropského choreografa s mezinárodním renomé. Jeho tanečně zpracované Ravelovo Bolero je považováno za jeho nejlepší choreografii. Walking Mad, dech beroucí kus pro devět tanečníků je cesta, na níž se setkáváme s vlastními obavami, tužbami a lehkostí bytí.
   
    

Kompletní repertoár Baletu NdB v sezoně 2018/19

JANÁČKOVO DIVADLO
 • Labutí jezero
 • Louskáček
 • Made in USA
 • Petite Mort
 • Romeo a Julie
 • Sněhurka a sedm trpaslíků
MAHENOVO DIVADLO
 • 4 Elements
 • Black and White
 • Edith, vrabčák z předměstí
 • Spící krasavice
DIVADLO REDUTA
 • Amadeus MozArt
 • Choreografický ateliér
      

Významní hosté Baletu NdB v sezoně 2018/19

    

Sólisté: Maxim Chaschegorov, Leonid Sarafanov
Pedagogové a baletní mistři: Juhani Teräsvuori, Rodolfo Castellanos, Julio Bocca, Daria Klimentová, Taina Morales, Gábor Keveházi, Nanette Glushak
       

OFF programy

Letní baletní koktejl 2018

Open Air koncert - Špilberk

31. srpna - 3. září 2018
Open Air koncert složený ze tří zcela nových choreografií vytvořených speciálně pro tuto příležitost. Mário Radačovský uvede v tomto „osmičkovém“ roce kreaci věnovanou roku 1968. Ale nebudeme řešit jen vážná témata, v našem koktejlu nebude chybět ani láska a humor. Markéta Pimek Habalová roztančí svou choreografií Bonsoir Brel nádherné nadčasové šansony Jacquese Brela a Martin Svobodník pro vás připraví dílo edukativního a zábavného charakteru s názvem O hudbě a tanci.
    

Dance Life Expo 2018

Tradiční účast Baletu NdB na již V. ročníku tanečního veletrhu na br­něnském Výstavišti. Vystoupení sólistů na Galakoncertu divadel i na hlavní scéně veletrhu v pavilonu B s ukázkami repertoáru soubo­ru. Po dobu konání veletrhu se konají marketingové akce na stánku Baletu NdB.
   

Balet NdB ve vile Tugendhat

Navázání na stejnojmenný projekt z předchozích sezon, kdy byli sólis­té Baletu NdB exkluzivními hosty při různých akcích konaných v rámci kulturního programu vily Tugendhat.
    

Charity Awards Gala

9. února 2019 Janáčkovo divadlo
Galakoncert vítězů mezinárodní baletní soutěže pro mladé talenty European Ballet Grand Prix konané ve Vídni. Kromě vítězů soutěže vystoupí jako hosté sólisté Baletu NdB a evropské baletní hvězdy.
    

Choreografický ateliér

Divadlo Reduta, 5. dubna 2019
Choreografické ateliéry či dílny nejsou v tanečním světě ničím novým. Jejich úkolem je podchytit talentované tanečníky a zajistit možnou budoucí taneční tvorbu. Balet NdB uvede již sedmý ročník těchto choreografických workshopů, do kterých se zapojí tanečníci souboru s touhou po vlastní autorské tvorbě.
   

Festival Dance Brno

Červen 2019 v Janáčkově divadle
Pokračování festivalu Dance Brno 100 a jeho udržení v dalších letech si klade za cíl Balet NdB. V již zeštíhlenější verzi, ale se stejně atraktivními hostujícími soubory. Festival by měl proběhnout v druhé půli června 2019 v Janáčkově divadle. www.dancebrno.cz