Mezinárodní den tance 2016 s Baletem NdB - program

  • MDT 2016 Arthur Abram 1
  • MDT 2016 Arthur Abram 2
  • Balet Gala 2016 Bajadera Ludek Svitil

Oslavy Mezinárodního dne tance s Baletem NdB

Mezinárodní den tance s Českou televizí / Balet Gala 2016 – Bajadéra

29. dubna 2016  piazetta před Janáčkovým divadlem.
15.00 – zahájení programu - registrace, rozcvičování
15.30 – Open Class v přímém přenosu iVysílání České televize

Taneční program  Balet Národního divadla Brno
Unavoidable: Trio –  Sayumi Nishii, Alessando Giovine, Vincent Tapia (z projektu Baletu NdB Choreografický ateliér)
Giselle: Adagio z 2. jednání  Eriko Wakizono, Ivan Popov (vzpomínka na inscenaci Giselle Baletu NdB 2011 - 2014)
Sofa: Duet  Ivona Jeličová, Uladzimir Ivanou (z baletu Made in USA)

Taneční konzervatoř Brno
Variace z baletů Korzár a Labutí jezero a variace Salut Paris!  Klaudie Lakomá; Alžběta Janíčková, Robert Koch

29. dubna 2016, 19.00  Janáčkovo divadlo: Balet Gala 2016 / Bajadéra

Roztančeme Brno!
V roce 1982 Taneční komitét ITI (International Theatre Institut – Mezinárodní divadelní ústav) poprvé vyhlásil 29. duben Mezinárodním dnem tance. Od té doby je tento den každoročně oslavován na celém světě jako připomínka narození velkého tanečního reformátora Jeana-George Noverrea (1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je zdůraznit univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi. Tanec má totiž tu vlastnost, že je společným jazykem všech lidí a dokáže je spojit v přátelství a míru.
Brněnský balet samozřejmě nemůže chybět u těchto oslav a připojí se k dalším českým městům, která připravují program pro veřejnost. Tančit se bude všude, na veřejných prostranstvích, v parcích, na náměstích, v ulicích, na nádražích, sálech, klubech, divadlech… Náš program v návaznosti na minulý ročník, kdy se historicky poprvé uskutečnil telemost mezi Národními divadly v Praze a Brně, opět zrealizujeme ve spolupráci s Českou televizí, respektive s jejím iVysíláním a Národním divadlem v Praze. Jeho prvním vrcholem bude velkolepé setkání tanečníků amatérů i profesionálů, které bude skvělým happeningem pod širým nebem, tentokrát na piazettě před Janáčkovým divadlem. Srdečně zveme na Open class – baletní trénink otevřený všem, kdo mají rádi tanec. A to bez rozdílu věku, postavení nebo stupně pokročilosti, amatéry i profesionály.
Brněnskou část baletního tréninku zapojeného do přímého telemostu povede a bude moderovat umělecký šéf baletu NdB Mário Radačovský spolu s dalšími brněnskými tanečními osobnostmi.
Po ukončení telemostu pak následně v krátkém programu předvedou tanečníci baletního souboru NdB ukázky z repertoáru, zapojí se také taneční mládí, konkrétně posluchači Taneční konzervatoře Brno a Baletní školy I. V. Psoty.

Balet Gala 2016 – Bajadéra
V rámci festivalu Ruská kultura v ČR 2016

Balet Gala s ruskými baletními hvězdami. V roli Solora vystoupí Michail Lobuchin, první sólista Velkého divadla v Moskvě. V roli Gamzatti vystoupí Alexandra Timofj ejeva, první sólistka Kremelského baletu v Moskvě.
Druhým vrcholem oslav MDT, tentokrát uměleckým, bude večerní program v Janáčkově divadle – slavnostní představení klasického baletu Ludwiga Minkuse Bajadéra / Balet Gala. V rámci festivalu Ruská kultura v České republice, který se každoročně koná již patnáct let a přiváží pozoruhodné ruské umělce mnoha žánrů, vystoupí hvězdní hosté z Moskvy. Michail Lobuchin první sólista Velkého divadla v Moskvě, který vystoupí v roli Solora a Alexandra Timofj ejeva, první sólistka Kremelského baletu v Moskvě, která ztvární roli Gamzatti. Tento festival v minulosti hostil baletní hvězdy nejvýznamnějších ruských baletních souborů – Velkého divadla v Moskvě, Mariinského divadla a Divadla Michajlovského v Petrohradě, a dalších významných ruských divadel.

foto: Arthur Abam / Luděk Svítil
Info: http://www.ndbrno.cz/balet
Sdílejte Balet NdB: www.facebook.com/baletndb/
Roztančeme Brno! / Diamant z pokladnice baletní klasiky.