Aktuality

16. 10. 2020

Brno na růžovo

Říjen je po celém světě měsícem boje proti rakovině prsu a podpory žen s touto nemocí. Brno na růžovo je osvětovou kampaní statutárního města Brna na podporu boje proti rakovině prsu a my jsme hrdí, že můžeme být jeho ambasadory.  Vyslechněte si poselství přímo od členky souboru Baletu NdB Kristýny Kmentové a po dpořte s námi projekt sdílením tagu  # brnonaruzovo ! Váš Balet NdB

 

12. 10. 2020

Inscenace Radio and Juliet nominována na Ceny divadelních novin 2019/20.

Naše poslední premiéra Radio and Juliet choreografa Edwarda Cluga je nominováná je Ceny Divadelních novin 2019/20!

 

12. 10. 2020

Dočasné omezení Baletní školy I. V. Psoty

Vážení rodiče a návštěvníci kurzů,   Na základě usnesení vlády ČR č. 996 ze dne 8. 10. bude Baletní škola I. V. Psoty, od 9. 10.  min. do 25. 10., zavřena.    Děkujeme za pochopení.

 

8. 10. 2020

DÁMA S KAMÉLIEMI OCENĚNA MAGAZÍNEM DANCE EUROPE!

Dance Europe magazín uděloval ceny kritiky!  Naše premiéra Dáma s kaméliemi Valentiny Turcu se dostala mezi pět nejlepších premiér roku!   A hlavní představitelé Klaudia Radačovská  jako Marguerite Gautierová a Arthur Abram  jako Armand Duval mezi pět nejlepších ženských a mužských tanečních výkonů!  Gratulujeme! :)

 

2. 10. 2020

ZRUŠENÁ PŘEDSTAVENÍ: EDITH, VRABČÁK Z PŘEDMĚSTÍ; LÚČNICA – SLOVENSKÝ TRIPTYCH

Milí diváci, v souvislosti s přijetím krizových opatření vlády ČR jsme nuceni zrušit představení: EDITH, VRABČÁK Z PŘEDMĚSTÍ: 5. října 2020, Mahenovo divadlo. LÚČNICA – SLOVENSKÝ TRIPTYCH: 11. října 2020, Janáčkovo divadlo. Tato situace nás velmi mrzí ještě o to víc, že nebudeme schopni nabídnou náhradní představení Edith, vrabčák z předměstí, které mělo mít právě v pondělí 5. října derniéru. Se souborem Lúčnica jednáme o novém termínu na jaro 2021. Jak postupovat při vracení vstupenek? 1. Vstupenky zakoupené on-line – peníze budou automaticky vráceny na účet, ze kterého byly zakoupeny. 2. Vstupenky zakoupené na zákaznickém centru NdB – vstupenky můžete vrátit na stejném místě nebo využít e-mail storno@ndbrno.cz. Tam prosíme o zaslání skenu nebo čísla vstupenky a čísla účtu, kam vrátíme částku za vstupenky. Vracení vstupenek je možné do 30. 10. 2020. Děkujeme za pochopení a Vaši přízeň. Váš Balet NdB

 

25. 09. 2020

ZMĚNA PŘEDSTAVENÍ!!! SOBOTA 26. ZÁŘÍ 2020. EDITH, VRABČÁK Z PŘEDMĚSTÍ

Vážení diváci,  ze zdravotních důvodů hlavní představitelky představení Edith, vrabčák z předměstí, zpěvačky Radky Fišarové, jsme nuceni provést změnu představení. V sobotu 26. září 2020 odtančíme místo představení Edith, vrabčák z předměstí představení Radio and Juliet, které mělo premiéru 8. 8. 2020. Všichni diváci mají následující možnosti. 1. Ponechat si vstupenky a zhlédnout představení  Radio and Juliet  místo  Edith, vrabčáka z předměstí.  2. Vyměnit vstupenky za jiný termín představení Edith, vrabčák z předměstí (4. (2x) a 5. října 2020) nebo za jakékoli jiné představení Baletu NdB a to na Zákaznickém centru NdB (Dvořákova 11) do 6. 10. 2020. 3. Vrátit vstupenky na Zákaznickém centru NdB (Dvořákova 11) do 6. 10. 2020. Tato situace nás velmi mrzí a hluboce se omlouváme. Moc děkujeme za pochopení a Vaši přízeň. Váš Balet NdB

 

15. 09. 2020

VAŠÍ CÍLOVOU DESTINACÍ JE BALETIŠTĚ BRNO

PŘIPRAVTE SE NA PŘISTÁNÍ DO NOVÉHO STOLETÍ BALETU NÁRODNÍHO DIVADLA BRNO A VČAS SI ZAREZERVUJTE SVOJI BALETENKU! TĚŠÍME SE NA VÁS! Váš Balet NdB

 

11. 09. 2020

ZMĚNA PŘEDSTAVENÍ!!! EDITH, VRABČÁK Z PŘEDMĚSTÍ

Vážení diváci, ze zdravotních důvodů hlavní představitelky představení Edith, vrabčák z předměstí, Radky Fišarové, jsme nuceni provést změnu představení. V sobotu 12. a v neděli 13. září odtančíme místo představení Edith, vrabčák z předměstí představení Radio and Juliet, které mělo premiéru 8. 8. 2020.  Všichni diváci mají následující možnosti.  1. Ponechat si vstupenky a zhlédnout představení  Radio and Juliet  místo  Edith, vrabčáka z předměstí .  2. Vyměnit vstupenky za jiný termín představení Edith, vrabčák z předměstí (26. září nebo 4. (2x) a 5. října 2020) nebo za jakékoli jiné představení Baletu NdB a to na Zákaznickém centru NdB (Dvořákova 11) do 30. 9. 2020. 3. Vrátit vstupenky na Zákaznickém centru NdB (Dvořákova 11) do 30. 9. 2020.  Děkujeme za pochopení a Vaši přízeň.  Váš Balet NdB

 

10. 09. 2020

Dodatečné kolo talentových přijímacích zkoušek do Baletní školy I. V. Psoty

Baletní škola I. V. Psoty vyhlašuje dodatečné kolo talentových přijímacích zkoušek do kurzů pro děti.

 

10. 09. 2020

Lúčnica v říjnu 2020 v Brně!

Slovenská folklórní legenda bude 11. října opět hostem Baletu NdB, tentokrát s novým programem! Titul  Slovenský triptych  našel inspiraci v lidové kultuře, hudbě a tanci ve spojení se základními pracovními sférami slovenského života minulosti. Pastýřství, zemědělství a řemesla utvářela svérázný slovenský folklor v horách, úrodných nížinách i ve městech. Skvělí tanečníci, orchestr i zpěváci, to je Lúčnica!

 

9. 09. 2020

VÝSLEDKY TALENTOVÝCH PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK DO BALETNÍ ŠKOLY I. V. PSOTY

Vážení uchazeči, níže najdete výsledky uvedené pod číslem , které vám bylo na registraci přiděleno. Všem uchazečům byl taktéž rozeslán e-mail s rozhodnutím o přijetí či nepřijetí. 

 

31. 07. 2020

INFORMACE K BALETNÍ ŠKOLE I. V. PSOTY PRO SEZONU 2020/2021

Informace ke kurzům a registraci na talentové přijímací zkoušky do Baletní školy I. V. Psoty při Národním divadle Brno pro následující školní rok.

 

27. 07. 2020

Od 90. let po současnost: Nové možnosti, sny a limity, od těžkých začátků po evropský standard (Balet NdB 100 let: část šestá)

Balet NdB se v porevolučním období musel vyrovnat s novou situací, kdy začátek nebyl lehký – změna zřizovatele a počínající podfinancování instituce, zrušení důchodů pro tanečníky a s tím spojené obtíže s generační obměnou souboru, pokles diváckého zájmu počátkem 90. let a postupné zmenšování početního stavu tanečníků. Přesto bylo celé toto období dynamické a jistě je lze hodnotit, zvláště pak poslední dekádu, jako jeden z vrcholů celého století.

 

25. 07. 2020

70. a 80. léta: Návrat ke klasice, dramatickým a angažovaným baletům a nástup silné generace tanečníků (Balet NdB 100 let: část pátá)

Rychlé střídání uměleckých šéfů není to, co by jakýkoliv umělecký soubor potřeboval ke svému růstu. Po politicky motivovaném odchodu Luboše Ogouna se do čela souboru opět postavil Miroslav Kůra, aby byl po třech letech vystřídán Jiřím Němečkem, choreografem a dlouholetým uměleckým šéfem Baletu Národního divadla. Ale i ten se v Brně „zdržel“ jen pouhé tři roky a vedení souboru po něm převzala Olga Skálová, která se jako významná interpretační osobnost Národního divadla v Praze a českého baletu vrátila do svého rodného Brna, odkud po smrti Ivo Váni Psoty odešla. Její umělecké působení v čele souboru pak patří k těm nejdelším a ukončila ho až změna ve vedení divadla a baletního souboru po listopadu 1989.

 

23. 07. 2020

50. a 60. léta: Přes „drambalet" k „nové vlně" a zpět k jistotě baletní klasiky (Balet NdB 100 let: část čtvrtá)

Po náhlé smrti osobnosti Iva Váni Psoty se brněnský balet dostal do pozice „sirotků“. Ansámbl otřesený Mistrovou smrtí a oslabený i mnoha odchody tanečníků nutně potřeboval nové umělecké vedení, šéfa i choreografa. Vedení divadla se rozhodlo hledat v domácích zdrojích. Jakýmsi interním konkurzem na post šéfa a choreografa byl složený večer, ve kterém se uvedli Rudolf Karhánek s Šeherezádou Rimského-Korsakova, Růžena Ellingerová se Zbojnickou Vítězslava Nováka, Mira Figarová s Čajkovského Italským Capricciem a Jiří Nermut s Chačaturjanovou Maškarádou. Tento neoficiální konkurz vyhráli Rudolf Karhánek a Jiří Nermut. Prvnímu přinesl místo uměleckého šéfa a oběma pak choreografické uplatnění. Po třech sezonách se jejich role obrátily, Jiří Nermut se stal šéfem, oba ale zůstali stálými choreografy souboru po celá 50. léta.

 

13. 07. 2020

Česká premiéra Radio and Juliet na hudbu Radiohead už 8. srpna 2020!

Poslední uskutečněnou premiérou baletní sezony bude i přes všechny těžkosti způsobené koronavirovou pandemií skvělé dílo renomovaného evropského choreografa Edwarda Cluga Radio and Juliet . Odvážné spojení Shakespearova nesmrtelného příběhu veronských milenců s neoklasickou choreografií a rockovou hudbou slavné britské hudební skupiny Radiohead je lákadlem pro všechny fanoušky baletního umění s rockerskou duší.

 

7. 07. 2020

Smuteční oznámení

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v sobotu po těžké nemoci ve věku 82 let zemřel emeritní sólista Baletu NdB a významná osobnost českého baletního umění své generace Karel Fux. Ve své bohaté taneční kariéře byl představitelem charakterních a virtuózně technicky náročných rolí. Byl zaníceným milovníkem baletního umění a také věrným fanouškem našeho souboru až do posledních dní svého života. Poslední rozloučení proběhne v pátek 10. července v 16:15 v obřadní síni krematoria města Brna. Celé rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast.

 

2. 07. 2020

Návrat baletní legendy, Ivo Váňa Psota na přelomu 40. a 50. let (Balet NdB 100 let: část třetí)

Časově navazujeme na konec 2. světové války. A mluvíme-li právě o tomto období, nemůžeme se nepozastavit u nejvýznačnější postavy brněnské baletní historie Ivo Váni Psoty (1908–1952). V této době totiž přišel vrchol jeho brněnské kariéry a bohužel i její předčasný konec.

 

19. 05. 2020

Brněnská baletní dynamika první republiky, 20. a 30. léta (Balet NdB 100 let: část druhá)

Se stejnou vervou jako všechna odvětví lidské činnosti, kulturu nevyjímaje, začal se postupně Balet NdB v mladém Československu měnit v profesionální těleso schopné zvládat jak klasický repertoár, tak i moderní balety 20. století. Byly to balety vytvořené pro Les Ballets Russes Sergeje Ďagileva, tehdy nejskvělejšího a vývoj baletního oboru určujícího souboru, a samozřejmě i baletní tvorba domácích skladatelů.

 
1 2 3 4 5 6 10   Následující   ››