Pavel Šmok (22. října 1927 - 4. dubna 2016)

  • Pavel Šmok

S lítostí oznamujeme, že zemřel Mistr tanečního umění Pavel Šmok

Balet Národního divadla Brno s velkou lítostí oznamuje, že 4. dubna 2016 v Praze zemřela ve věku 88 let legendární osobnost českého tanečního umění, Pavel Šmok.
Mistr Pavel Šmok byl fenomenální choreograf, pedagog, režisér, zakladatel a dlouholetý umělecký šéf Pražského komorního baletu. 

Během své kariéry Šmok vytvořil více než sto choreografií, a to nejen pro balet, ale i pro operu či operetu. Spolupracoval s televizí a filmem. Choreograficky se podílel mimo jiné na Prodané nevěstě v Metropolitní opeře v New Yorku. Jeho Pražský komorní balet byl hlavním propagátorem československého baletu v zahraničí. Začínalo v něm i několik dalších významných českých choreografů, například Petr Zuska, dnes umělecký šéf baletu Národního divadla v Praze.
Pavel Šmok ovlivnil výrazně vývoj českého uměleckého tance 20. a 21. století. Jako pedagog Katedry tance Akademie múzických umění v Praze vychoval generaci českých choreografů. Jeho osobitý choreografický styl se stal v české choreografii svébytným fenoménem.

V roce 2012 získal Cenu Ministerstva kultury za celoživotní umělecké zásluhy v rozvoji tanečního a divadelního umění v ČR a propagaci české hudby a tanečního umění ve světě.

Pavel Šmok zanechal svou uměleckou stopu také v Baletu NdB. V 60. letech inscenoval na našem jevišti choreografie 
Rhapsody in Blue (1962), Sedm smrtelných hříchů maloměšťáků (1962), Capriccio pro violoncello (1964) nebo Glagolská mše (1969). Jako poctu jeho uměleckému géniu uvedl náš soubor v roce 1997 jednu z jeho nejkrásnějších choreografií na hudbu smyčcového kvartetu Bedřicha Smetany Z mého života, ve společném večeru s baletem Trójanky.

foto: archiv PKB