Premiéry sezony 2019/20

  

100 let Baletu NdB

   

Sezona 2019/20 bude jubilejní 100. sezonou souboru Baletu NdB! Sto let, která obsahují slavné periody souboru i výkony a tvorbu mimořádných uměleckých osobností. Budeme vzpomínat na všechny, kteří budovali a vytvářeli tradici a dobré jméno Baletu NdB.

ZároveňS sezona odstartuje druhé pětileté funkční období uměleckého šéfa Mária Radačovského, za jehož působení byl obohacen repertoár o jména světových choreografů, jako jsou Jiří Kylián, Nacho Duato nebo George Balanchine. Současně ale byla věnována stejná péče i klasickým baletním představením, bylo uvedeno a obnoveno kompletní trio Čajkovského baletů.

V nadcházející sezoně dovršíme obnovu klasického repertoáru, jednak uvedeme originální kreace vytvořené přímo pro náš soubor a rozšíříme nabídku baletů v Mahenově divadle o hojně uváděný a oblíbený současný titul. Samozřejmě pro vás chystáme i pokračování úspěšných projektů jako tradiční Balet Gala, Charity Awards Gala, Choreografický ateliér, oslavy Mezinárodního dne tance nebo Open Air představení na Biskupském dvoře.

 

Mário Radačovský, umělecký šéf souboru Baletu NdB

Po pěti sezonách mého působení v NdB spolu začínáme novou kapitolu. Ta první se uzavírá sezonou 2018/2019, kdy jsme se vrátili po rekonstrukci do Janáčkova divadla zpět „domů“. Proběhla premiéra krásné produkce Labutího jezera, oslavili jsme výročí světové premiéry Prokofjevova baletu Romeo a Julie v Brně a v rámci večera Petite Mort jsme rozšířili repertoár o další skvělou choreografii tvůrce evropského formátu Johana Ingera, Walking Mad.
Za těchto pět sezon jsme obohatili repertoár o díla třinácti choreografů, což je úctyhodný počin, uvědomíme-li si, kolik má balet ročně premiér, a vezmeme-li v potaz omezený režim s téměř dvouletým výpadkem Janáčkova divadla.
Mou druhou pětiletku začneme opět velkou produkcí, obnovenou premiérou Minkusova baletu Bajadéra. Ukončíme tak výtvarnou obnovu našeho klasického repertoáru, který se znovu bude pyšnit krásnými inscenacemi. Další premiérou bude originální kreace talentované a evropsky uznávané choreografky Valentiny Turcu z Chorvatska. Její Dáma s kaméliemi v Janáčkově divadle odstartuje období, ve kterém se budeme v Baletu NdB více soustředit na původní tvorbu. Poslední premiérou sezony pokročíme ve spolupráci s mariborským baletem, respektive s jeho uměleckým šéfem Edwardem Clugem. Uvedeme jeho nejslavnější choreografi i Radio and Juliet na shakespearovské téma s hudbou rockové kapely Radiohead. Osobně doufám, že od uznávaného choreografa budeme mít v blízké budoucnosti i původní choreografii vytvořenou přímo pro náš soubor. V nové sezoně pro vás samozřejmě chystáme i pokračování úspěšných projektů jako Balet Gala, Charity Awards Gala, Choreografický ateliér, oslavy Mezinárodního dne tance nebo Open Air představení na Biskupském dvoře.
Závěrem bych vám chtěl poděkovat za přízeň v uplynulých pěti letech, za důvěru, kterou jste nám projevovali i v pro nás nelehkých časech, za ochotu za námi přijít i do netradičních hracích prostor a vzdát se komfortu našich divadelních budov. Jsem si jistý, že jsme úspěšní právě proto, že spolu s námi věříte v interpretační i tvůrčí uměleckou kvalitu, kterou vám budeme i nadále v našich představeních přinášet.

 

Bajadéra

    

Hudba: Ludwig Minkus

Choreografie: Jaroslav Slavický podle Mariuse Petipy

Dirigent: Pavel Šnajdr

Scéna: Marek Hollý

Kostýmy: Josef Jelínek

Obnovená premiéra: 18. října 2019 v Janáčkově divadle

Tento exotický příběh z pokladnice baletní klasiky uvedeme na úvod sezony v obnovené premiéře. Díky štědré podpoře našeho zřizovatele jsme mohli z příspěvku na obnovu inscenací vyrobit novou scénografii, jejímž autorem je výtvarník Marek Hollý. Přestože klasický balet Bajadéra (La Bayadére) měl svou premiéru v choreografii známého tvůrce Mariuse Petipy v petrohradském Mariinském divadle již v roce 1877, je pro svůj orientální pohádkový námět a brilantní taneční techniku často uváděn na nejproslulejších světových scénách dodnes. Děj se odehrává ve staré Indii. Láska chrámové tanečnice (bajadéry) Nikie a vojevůdce Solora vyvolá hněv mocných nepřátel – Velkého brahmína, Mahárádži a jeho dcery Gamzatti, nevěsty Solora. Nikia umírá uprostřed náboženské slavnosti, je uštknuta zmijí schovanou v darovaném košíku květů.  Pouze ve světě snů se Solor setkává se stínem milované Nikie… A tak je balet příběhem nenaplněné lásky s tragickým koncem, kde se nadpozemské bytosti nereálného světa střetávají se světem skutečným. Je neuvěřitelné, že přes nesporné choreografické, dramaturgické a hudební kvality čekala Bajadéra plných 126 let na své první uvedení na české scéně, a to právě v NdB.

    

NdB_BAJADERA_udalost_fb_1910x1000px.jpg

           

Dáma s kaméliemi

   

Hudba: Franz Schubert

Choreografie a režie: Valentina Turcu

Dirigent: Robert Kružík

Scéna: Marco Japelj

Kostýmy: Alan Hranitelj

Světla: Alexandar Čavlek

Původní premiéra: 6. března 2020 v Janáčkově divadle

Dáma s kaméliemi je bezesporu jedním z nejslavnějších milostných příběhů novodobé literatury, který inspiroval vznik dalších adaptací mnoha uměleckých žánrů, například Verdiho opery Traviata nebo mnohá filmová zpracování. Slavný romantický román Alexandra Dumase mladšího je částečně autobiografický příběh nešťastné lásky, ve kterém se autor vyzpovídal ze svého vášnivého a bolestného vztahu ke slavné pařížské hetéře Marii Duplessisové. Příběh Marguerity a Armanda, krásné kurtizány a mladíka z lepší rodiny, se zprvu odehrává v Paříži ve vyšší společnosti a posléze na venkově, kam oba odjíždí za lepším a novým životem. Jejich hluboký a vášnivý vztah ale netrvá dlouho. Na nátlak Armandova otce Marguerite milého opouští a předstírá, že jej již nemiluje. Vrací se k dřívějšímu způsobu života a osamocena umírá. Armand se domnívá, že jej zradila a teprve po její smrti se dozvídá pravdu o síle její sebeobětující se lásky. Balet NdB přizval k vytvoření původního baletu významnou chorvatskou choreografku Valentinu Turcu, která studovala a tančila u slavného Maurice Béjarta v Lausanne, kde získala jedinečné taneční dovednosti a unikátní styl. Stala se choreografkou pestré škály různorodých produkcí – přes klasické balety po avantgardu, od velkých produkcí po choreografické miniatury.

    

NdB_DAMA_S_KAMELIEMI_udalost_fb_1910x1000px.jpg

         

Radio and Juliet

   

Hudba: Radiohead

Choreografie a režie: Edward Clug

Výtvarník scény: Marko Japelj

Výtvarník kostýmů: Leo Kulaš

Light design: Tomaž Premzl

Videoprojekce: Janja Glogovac

Premiéra: 15. května 2020 v Mahenově divadle

Umělecká spolupráce se zahraničními soubory nepřináší ovoce jen v podobě výměnných zájezdů, ale obohacuje i repertoár našeho souboru. Poslední premiérou sezony bude komornější dílo, které mělo premiéru ve Slovinském národním baletu v Mariboru, dílo velmi ceněné a kladně hodnocené uměleckou kritikou. Do našeho repertoáru přibude titul Radio and Juliet, který od své premiéry v roce 2005 slavil úspěchy na mnohých turné ve více než dvaceti zemích světa. Radio and Juliet je netradičně zpracovaný shakespearovský příběh nejznámějších veronských milenců na hudbu Radiohead, jedné z nejúspěšnějších rockových kapel současnosti. Choreografem jednoaktového baletu je Edward Clug, tvůrce s evropským renomé. Netradiční pojetí shakespearovské lovestory pro jednu tanečnici a šest tanečníků choreograf rozehrává myšlenkou „ co by se stalo, kdyby...  se Julie rozhodla nezemřít?

      

NdB_RADIO_AND_JULIET_udalost_fb_1910x1000px.jpg

           

Open Air projekt

 

Srpen/září 2019 Letní BaLetní koktejl – Biskupský dvůr

Třetí ročník uvedení baletního koncertu v Open Air představení na Biskupském dvoře v Brně. Pět představení koncertního programu - původní tvorba i ukázky z repertoáru Baletu NdB pod širým nebem a v nádherném prostředí pod brněnským Petrovem. Navazujeme na předchozí dva projekty na Biskupském dvoře (2017) a nádvoří hradu Špilberk (2018).

    

OFF programy

 

Mezinárodní den tance

Stejně jako v minulých letech, nemůže brněnský balet samozřejmě chybět u oslav Mezinárodního dne tance 29. dubna. Z Open Air oslav se již stala pěkná tradice, slučující při společném baletním tréninku pod názvem Open class – tanečníky, profesionály i amatéry na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Nebude chybět ani následný krátký program s úkázkami repertoáru, kde vystoupí i posluchači Taneční konzervatoře Brno a Baletní školy I. V. Psoty.

 

Listopad 2019 Dance Life 2019

Tradiční účast Baletu NdB na již V. ročníku tanečního veletrhu na brněnském výstavišti. Vystoupení sólistů na galakoncertu na hlavní scéně veletrhu v pavilonu E s ukázkami repertoáru souboru. Po dobu konání veletrhu se konají marketingové akce na stánku Baletu NdB.

 

Balet NdB ve vile Tugendhat

Pokračování stejnojmenného projektu započatého v roce 2015, kdy byli sólisté Baletu NdB poprvé exkluzivními hosty při různých akcích konaných v rámci kulturního programu vily Tugendhat.

 

Doprovodné programy k představením Louskáček 2019 - S dětmi na Louskáčka!

Doprovodný program zahrnuje k vybraným představením jak lektorské úvody pro dospělé, tak i bohatý program pro děti, který Balet NdB každoročně pořádá ve spolupráci s DF JAMU, Ateliérem Divadlo a výchova. Tradiční je již Soutěž malování Louskáčka, kterou pořádáme každoročně při celém bloku představení nebo Divadelní dílny pro školy a Lektorský úvod pro děti k vybraným představením.

 

Silvestr s Baletem NdB

Balet NdB uvede ve své režii a produkci silvestrovskou divadelní oslavu pod názvem Silvestr s Baletem NdB v Janáčkově divadle. V silvestrovském programu vystoupí kromě sólistů a členů baletu NdB i hosté z oblasti showbussinesu.