Premiéry

Balet NdB 2018/2019

 

Nová sezona baletního souboru bude ve znamení uvedení a také obnovení velkých titulů v Janáčkově divadle, proto se na baletní premiéry můžete těšit až po novém roce, kdy se v rekonstruované budově opět vrátíme na velké jeviště. Tou bezesporu největší událostí sezony bude premiéra nové inscenace baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie.


Labutí jezero

Hudba: Petr Iljič Čajkovskij
Choreografie: Robert Strajner podle M. Petipy a L. Ivanova
Scéna: Peter Horne
Kostýmy: Roman Šolc

Obnovená premiéra 19. února 2019 v Janáčkově divadle.

Neméně významnou událostí bude pro Balet NdB obnovená premiéra Čajkovského nesmrtelného titulu a zřejmě i nejslavnějšího baletu vůbec, Labutího jezera. A to na den přesně, kdy bylo Labutí jezero v Brně před sto lety uvedeno poprvé. Naše skvělá inscenace, jejímž autorem je choreograf Robert Strajner, se totiž po dvaceti letech na repertoáru dočká zcela nového výtvarného pojetí. Mimořádná finanční podpora na obnovu inscenací od našeho zřizovatele nám umožnila oslovit renomované výtvarníky a s jejich přispěním vám umocnit vaše zážitky z legendárního představení. Autorem kostýmů bude Roman Šolc, který s naším souborem spolupracuje již dvacet let a je jedním z nejvyhledávanějších návrhářů v českém tanečním světě. Scénu vytvoří vynikající anglický výtvarník Peter Horne, který se již v Brně uvedl nádhernou scénickou výpravou k baletu Louskáček. Inscenaci uvedeme v obnovené premiéře ke 100. výročí prvního provedení v NdB 19. února 2019 v Janáčkově divadle.

NdB_KAMPAN_1910__1000px_10.jpg

 


Romeo a Julie 

Hudba: Sergej Prokofjev
Choreografie: Mário Radačovský
Režie: Martin Glaser
Scéna: Marek Hollý
Kostýmy: Alexandra Grusková
Premiéra: 8. března 2019 v Janáčkově divadle

 

Uvádíme k 80. výročí brněnské světové premiéry

Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno v roce 1938 v choreografii legendy brněnského baletu Iva Váni Psoty. Málokterý baletní soubor se může pochlubit skutečností, že uvedl ve své historii ve světové premiéře dílo, které se stalo jedním z nejhranějších baletů na světě. Balet NdB takovýto titul má a právem i povinností patří k nejuváděnějším v jeho repertoáru, vždyť aktuální uvedení bude již sedmou premiérovou inscenací od roku 1938. Taneční zpracování Shakespearova dramatu je velmi oblíbené a mnozí proslulí choreografové vytvořili během století legendární inscenace hrané po celém světě dodnes. Důvod proč tomu tak je, lze hledat nejen ve věčně rezonujícím tématu tragické lásky, ale i v nádherné hudbě Sergeje Prokofjeva, která je považována za jeden z nejkrásnějších baletních opusů vůbec.

Naše nová inscenace je klasická ve svém obsahu. Je příběhem mládí, prvního vzplanutí a vášně. Příběhem o nebezpečí slepých ideálů, o souboji snu a reality, o tíze společenských konvencí a nesmrtelnosti touhy a lásky. Záměrem tvůrců je ale zpracovat předlohu do tanečně současného tvaru, aktuálního, rezonujícího se vkusem dnešního baletního diváka.

NdB_KAMPAN_1910__1000px_11.jpg 

    


Walking Mad (v rámci večera Petite Mort)

Hudba: Maurice Ravel: Boléro for orchestra (1928); Arvo Pärt: Für Alina for piano (1976)
Choreografie: Johan Inger
Scéna a kostýmy: Johan Inger
Světelný design: Erik Berglund
Premiéra nové choreografie: 11. května 2019 v Janáčkově divadle.
 

Ravelovo Boléro s celou svou sexuální a skoro kýčovitou historií mě přimělo zkusit vytvořit vlastní verzi. Brzy jsem dospěl k rozhodnutí, že by tento balet měl být o vztazích, jejich různých podobách a různých situacích. Tak jsem přišel na myšlenku zdi, která by během minimalistické hudby mohla jeviště proměňovat a vytvářet menší kapsy prostoru pro jednotlivé situace. Walking Mad je cesta, na níž se setkáváme s vlastními obavami, tužbami a lehkostí bytí.

„Naše největší požehnání k nám přichází stejnou cestou jako šílenství“ (Sókratés)

Johan Inger

 NdB_KAMPAN_1910__1000px_12.jpg

   

Petite Mort

Titul, který do Brna poprvé přivedl choreografii geniálního Jiřího Kyliána, budeme uvádět obohacený o další choreografii v rámci baletního večera. Tentokrát představíme dalšího choreografa evropského formátu, jehož Walking Mad, jak se dílo jmenuje, na hudbu Ravelova Bolera, doplní obnovenou inscenaci o další výjimečnou choreografii.

    


Premiéra projektu: Choreografický ateliér VII.

Premiéra: 5. dubna 2019, divadlo Reduta

Choreografické ateliéry či dílny nejsou v tanečním světě ničím novým. Jejich úkolem je podchytit talentované tanečníky a zajistit možnou budoucí taneční tvorbu. Balet NdB uvede již sedmý ročník těchto choreografických workshopů, do kterých se zapojí tanečníci souboru s touhou po vlastní autorské tvorbě.