web se skolou na louskacka4.jpg

 

... A opona se zvedne a na jevišti je salon velké bohaté rodiny s velikým vánočním stromkem a už vás mají, protože takové Vánoce jste vždycky chtěli mít a nikdy na ně nebylo. Rozdávají se dárky, děti radostí lumpačí, dospělí si to užívají a když se v druhém dějství dívenka s princem Louskáčkem ocitnou ve snovém zámku na plese, kde se tančí španělský, arabský, čínský, ruský tanec a ještě mnoho dalších, kde tančí bača s ovečkami a jezdí sobí spřežení se sáněmi, tak to už pomalu přestáváte i dýchat, jak se celý baletní soubor překonává…www.babocka.vram.cz, Vratislav Mlčoch

        

Vánoční svátky jsou pro nás všechny spojeny s atmosférou pohody, přítomností blízkých a teplem domova. Kouzlo vánočního stromečku a rozzářené oči dětí v nás probouzí nostalgii, vzpomínky na dětství a na svět pohádek, do kterého se každoročně v kruhu rodiny rádi vracíme.

Scéna Janáčkova divadla v Brně opět ožije šňůrou kouzelné verze inscenace kanadského choreografa Fernanda Naulta, která vznikla v roce 1964 a od té doby každou zimu ožívá v podání Les Grands Ballets Canadiens v Montrealu. K jejím přednostem patří svěží rytmus, plynulý sled jednotlivých scén a obrazů, ale zejména velkolepá divadelní a kostýmní výprava, která upoutá děti svou bohatostí a barevností. Stejně tak bohatá je i hudba Petra Iljiče Čajkovského, která zaznívá v podání orchestru Janáčkovy opery.

Nebude chybět ani doprovodný program. Ten zahrnuje k vybraným představením jak lektorské úvody pro dospělé, tak i program pro děti, který Balet NdB každoročně pořádá ve spolupráci s DIFA JAMU, Ateliérem Divadlo a výchova (pod vedením MgA. Radky Mackové). 

    

TERMÍNY PŘEDSTAVENÍ A DOPROVODNÝCH PROGRAMŮ V SEZONĚ 2019/20

čtvrtek 5. 12. / 18:00 - Mikuláš, Čert a Anděl ve foyer o přestávce představení

pátek 6. 12. / 11:00 - představení pro školy

pátek 6. 12. / 18:00 - lektorský úvod pro děti od 17:00 ve foyer v přízemí; soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 7. 12. / 17:00 - soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 14. 12. / 14:00 - lektorský úvod pro děti od 13:00 ve foyer v přízemí; soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 14. 12. / 18:00 - lektorský úvod pro děti od 17:00 ve foyer v přízemí; lektorský úvod s dramaturgem Baletu NdB v druhém patře foyer před představením, soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

neděle 15. 12. / 17:00 - soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

pátek 20. 12. / 18:00 - lektorský úvod s dramaturgem Baletu NdB v druhém patře foyer před představením, soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 21. 12. / 11:00 - soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 21. 12. / 15:00 - soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 28. 12. / 14:00 - soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 28. 12. / 18:00 - lektorský úvod s dramaturgem Baletu NdB v druhém patře foyer před představením, soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

pátek 3. 1. / 18:00 - lektorský úvod s dramaturgem Baletu NdB v druhém patře foyer před představením, soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 4. 1. / 14:00 soutěž Malování Louskáčka v přízemí ve foyer o přestávce představení

sobota 4. 1. / 18:00 - autogramiáda Myšek v prvním patře ve foyer o přestávce představení

     

Změny vyhrazeny. Termíny lektorských úvodů pro děti jsou momentálně v řešení. :)

 

 

Níže na této stránce naleznete detailnější informace o doprovodných programech pro děti v rámci představení Louskáček. Vzdělávací materiály pro děti i hru Louskáček si můžete níže také stáhnout.
   

web se skolou na louskacka4.jpg

    

Milé děti,

víte, kdo je to Louskáček?

A jaké postavy v baletu Louskáček vystupují?

Přečtěte si pohádku o Louskáčkovi než půjdete do Janáčkova divadla s rodinou nebo kamarády.

A protože se blíží Vánoce, tak na druhém listu najdete ozdoby na Váš vánoční stromeček, které si můžete vystřihnout a vymalovat podle sebe. Louskáček a Klárka budou s Vámi i na Štědrý den a kdo ví - možná se také stane něco kouzelného.

   

Pohádka ve formátu A3 ke stažení zde.

Pohádka ve formátu A4 ke stažení zde.

   

web se skolou na louskacka6.jpg

 

Milé děti,

už jste viděli balet Louskáčka Baletu Národního divadla Brno?

A dávaly jste dobrý pozor?

Máte doma figurky a hrací kostku?

Tak to si můžete zahrát s Louskáčkem hru, plnit zábavné úkoly a vzpomínat na balet, který jste v Janáčkově divadle viděly.

      

Hra ve formátu A3 ke stažení zde.

Hra ve formátu A4 ke stažení zde.

   

web se skolou na louskacka4.jpg

   

Vážení učitelé,

chystáte se se svou třídou na balet Louskáček?

Připravili jsme pro Vás řadu inspirativních aktivit, které můžete se svými žáky realizovat jak před návštěvou divadla (příprava, naladění), tak po zhlédnutí baletu Louskáček (reflexe, tvůrčí práce).

Metodické listy ke stažení zde.

    

Pohádku pro Vás upravili a hru a doprovodný program připravili studenti Ateliéru Divadlo a výchova DF JAMU v Brně.

  

MALOVÁNÍ LOUSKÁČKA (na každé repríze v sezoně 2019/20 kromě 5. 12., 6. 12. od 11:00 a 4. 1. od 18:00)  

Malování tisk-001.jpg 

Více informací o představení Louskáček zde.

    

  

foto©Ctibor Bachratý 042

    

HODNOCENÍ LOUSKÁČKA MALÝCH DIVÁKŮ Z MINULÝCH LET... :)

      

foto©Ctibor Bachratý 143

     

"Bylo to krásné. Nemluvilo se tam. Hodně se tam tancovalo. Byly tam baletky jako vločky. Louskáček bojoval s Myším králem a pak se stal princem."
   
"Bylo to skvělé, ale kdyby tam mluvili, bylo by to lepší. Podle oblečení a tance šlo poznat, co chtěli říct. Nejvíc se mi líbila bitva Louskáčka s myším králem."
  
"Nejvíc se mi líbil tanec sněhových vloček, a jak Klárka dala Louskáčka do postýlky. Taky se mi líbily malé myšky. Ovečky a beránek byli roztomilí. A ještě se mi líbil ruský tanec a Drosselmeyer."
  
"Nečekala jsem, že to bude tak promakané. Louskáček ožil a bojoval s myši. Pro myšky přijela myší sanitka a potom i pro vojáčky."

   

foto©Ctibor Bachratý 072