Smuteční oznámení

  • Fux Karel.jpg
  • Otello-NDB1974-KFux-fRSedlacek.jpg
  • Petruska-NDB1965-KFux-fRSedlacek.jpg
  • LabutiJezero-NDB1966-KFux-fArchivNDB.jpg
  • StvoreniSveta-NDB1971-MSlezingrova,KFux-fOBenes.jpg

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v sobotu po těžké nemoci ve věku 82 let zemřel emeritní sólista Baletu NdB a významná osobnost českého baletního umění své generace Karel Fux. Ve své bohaté taneční kariéře byl představitelem charakterních a virtuózně technicky náročných rolí. Byl zaníceným milovníkem baletního umění a také věrným fanouškem našeho souboru až do posledních dní svého života. Poslední rozloučení proběhne v pátek 10. července v 16:15 v obřadní síni krematoria města Brna. Celé rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast.

Ve věku 82 let zemřel významný brněnský tanečník, emeritní sólista Baletu Národního divadla Brno, Karel Fux - skvělý Jago, Petruška i představitel virtuosních rolí šašků v mnoha baletech.

Absolvent brněnské konzervatoře Karel Fux věnoval Baletu NdB dlouhých dvaadvacet let své bohaté taneční kariéry. Byl vynikajícím představitelem komických a charakterních rolí, jeho doménou byly virtuosní a technicky náročné postavy klaunů a šašků, například v baletech Labutí jezero, Abraxas nebo Popelka. Byl nezapomenutelným Truffaldinem ve Sluhovi dvou pánů, Petruškou nebo Jagem v Othellovi. Přirozenou pohybovou pružnost, jistou techniku klasického tance i akrobatické prvky, které citlivě včleňoval do svého výrazného projevu, uplatnil Karel Fux v řadě dalších rolí klasického i moderního repertoáru. Byl zaníceným milovníkem baletního umění a obhájcem a propagátorem těžké umělecké baletní profese, a také věrným fanouškem baletního souboru NdB až do posledních dní svého života. Věnoval se také pedagogické činnosti. Patří k významným osobnostem českého baletního umění své generace. Poslední rozloučení proběhne v pátek 10. července v 16:15 v obřadní síni krematoria města Brna.