Tisková zpráva k zahájení sezony Baletu NdB 2019/20

         
Vítejte v novém století souboru Baletu NdB!
     
Baletní soubor Národního divadla Brno završuje na začátku této sezony 100 let své stálé existence. A je to skvělý pocit, vždyť souborů s takovou dlouhou a bohatou historií na naší planetě zas tak mnoho není! Pro mne, tanečníky a celý tým je poctou být u začátku nového století Baletu NdB! Této události budeme věnovat pozornost po celou sezonu, a také velké baletní Gala 25. ledna 2020 s účastí zvučných jmen evropských baletních hvězd, které se stane pomyslným vrcholem oslav sta let našeho souboru.
       
Ale samozřejmě pro naše diváky chystáme také skvělé premiéry, které rozšíří repertoár v Janáčkově i Mahenově divadle. Dovršením našeho úsilí o vizuální obnovu klasického repertoáru bude uvedení obnovené premiéry baletu Bajadéra v choreografii Jaroslava Slavického a nové scénografii Marka Hollého. Připravujeme také původní premiéru na motivy románu A. Dumase ml. Dáma s kaméliemi v choreografii renomované evropské choreografky Valentiny Turcu na hudbu Franze Schuberta v úpravě Andreje Pushkareva. Ostatně na původní tvorbu se hodláme zaměřit i v dalších sezonách. A nesmím opomenout ani uvedení dalšího zvučného choreografického jména, Edward Clug, jehož titul Radio and Juliet uvedeme v Mahenově divadle. Všechny další akce a již tradiční projekty, které jsme pro vás připravovali v minulých sezonách, budou mít i nadále své pokračování v sezoně stoprvní, která, jak upřímně věřím a doufám, bude úspěšným vykročením do dalšího století se souborem Baletu NdB. Jsme důležitou součástí kulturního života města Brna již sto let. Vážíme si toho a jsme na to náležitě hrdí.
     
Mário Radačovský
umělecký šéf Baletu NdB
       
      

NdB BALET 2019/20

        

100 let Baletu NdB
        
Vzhledem ke skutečnosti, že minulá stá sezona Baletu NdB, patřila oslavám stoletého výročí prvního uvedení Labutího jezera v Brně a 80. výročí brněnské světové premiéry Prokofjevova baletu Romeo a Julie, rozhodli jsme se, že 100 let bohaté historie brněnského baletního souboru budeme slavit až v aktuální sezoně. Za sto let svého trvání prošel balet pod vedením výrazných uměleckých šéfů i provizorních vedoucích slavnými obdobími i obdobími stagnace, rostly v něm a působily významné interpretační i choreografické osobnosti. Vrcholem oslav bude baletní Gala s účastí tanečních hvězd evropského a světového renomé v lednu 2020.
        
Nová sezona odstartuje druhé pětileté funkční období uměleckého šéfa Mária Radačovského, za jehož působení byl obohacen repertoár o jména světových choreografů, jako jsou George Balanchine, Jiří Kylián, Nacho Duato nebo Johan Inger. Současně ale byla věnována stejná péče i klasickým baletním představením a bylo uvedeno a obnoveno kompletní trio Čajkovského baletů.
      
V nadcházející sezoně dovršíme obnovu klasického repertoáru, jednak uvedeme originální kreace vytvořené přímo pro náš soubor a rozšíříme nabídku baletů v Mahenově divadle o hojně uváděný a oblíbený současný titul. Samozřejmě pro vás chystáme i pokračování úspěšných projektů jako tradiční Balet Gala, Charity Awards Gala, Choreografický ateliér, oslavy Mezinárodního dne tance nebo Open Air představení na Biskupském dvoře.
           

Bajadéra

         
 • Hudba: Ludwig Minkus
 • Choreografie: Jaroslav Slavický podle Mariuse Petipy
 • Dirigent: Pavel Šnajdr
 • Scéna: Marek Hollý
 • Kostýmy: Josef Jelínek
 • Obnovená premiéra: 18. října 2019 v Janáčkově divadle
Exotický příběh z pokladnice baletní klasiky.
 
Tento exotický příběh z pokladnice baletní klasiky uvedeme na úvod sezony v obnovené premiéře. Díky štědré podpoře našeho zřizovatele jsme mohli z příspěvku na obnovu inscenací vyrobit novou scénografii, jejímž autorem je výtvarník Marek Hollý. Přestože klasický balet Bajadéra (La Bayadére) měl svou premiéru v choreografii známého tvůrce Mariuse Petipy v petrohradském Mariinském divadle již v roce 1877, je pro svůj orientální pohádkový námět a brilantní taneční techniku často uváděn na nejproslulejších světových scénách dodnes. Děj se odehrává ve staré Indii. Láska chrámové tanečnice (bajadéry) Nikie a vojevůdce Solora vyvolá hněv mocných nepřátel – Velkého brahmína, Mahárádži a jeho dcery Gamzatti, nevěsty Solora. Nikia umírá uprostřed náboženské slavnosti, je uštknuta zmijí schovanou v darovaném košíku květů. Pouze ve světě snů se Solor setkává se stínem milované Nikie… A tak je balet příběhem nenaplněné lásky s tragickým koncem, kde se nadpozemské bytosti nereálného světa střetávají se světem skutečným. Je neuvěřitelné, že přes nesporné choreografické, dramaturgické a hudební kvality čekala Bajadéra plných 126 let na své první uvedení na české scéně, a to právě v NdB.
            
Foto: Pavel Hejný / Grafický design: Robert V. Novák
       

Dáma s kaméliemi

        
 • Hudba: Franz Schubert, Andrei Pushkarev
 • Choreografie a režie: Valentina Turcu
 • Dirigent: Robert Kružík
 • Scéna: Marko Japelj
 • Kostýmy: Alan Hranitelj
 • Světla: Alexandar Čavlek
 • Původní premiéra: 6. března 2020 v Janáčkově divadle
Neřest, láska, oběť…
     
Dáma s kaméliemi je bezesporu jedním z nejslavnějších milostných příběhů novodobé literatury, který inspiroval vznik dalších adaptací mnoha uměleckých žánrů, například Verdiho opery Traviata nebo mnohá filmová zpracování. Slavný romantický román Alexandra Dumase mladšího je částečně autobiografický příběh nešťastné lásky, ve kterém se autor vyzpovídal ze svého vášnivého a bolestného vztahu ke slavné pařížské hetéře Marii Duplessisové. Příběh Marguerity a Armanda, krásné kurtizány a mladíka z lepší rodiny, se zprvu odehrává v Paříži ve vyšší společnosti a posléze na venkově, kam oba odjíždí za lepším a novým životem. Jejich hluboký a vášnivý vztah ale netrvá dlouho. Na nátlak Armandova otce Marguerite milého opouští a předstírá, že jej již nemiluje. Vrací se k dřívějšímu způsobu života a osamocena umírá. Armand se domnívá, že jej zradila a teprve po její smrti se dozvídá pravdu o síle její sebeobětující se lásky. Balet NdB přizval k vytvoření původního baletu významnou chorvatskou choreografku Valentinu Turcu, která studovala a tančila u slavného Maurice Béjarta v Lausanne, kde získala jedinečné taneční dovednosti a unikátní styl. Stala se choreografkou pestré škály různorodých produkcí – přes klasické balety po avantgardu, od velkých produkcí po choreografické miniatury.
      
      
Foto: Pavel Hejný / Grafický design: Robert V. Novák
        

Radio and Juliet

         
 • Hudba: Radiohead
 • Choreografie a režie: Edward Clug
 • Scéna: Marko Japelj
 • Kostýmy: Leo Kulaš
 • Light design: Tomaž Premzl
 • Videoprojekce: Janja Glogovac
 • Česká premiéra: 15. května 2020 v Mahenově divadle
Co by se stalo, kdyby…
       
Umělecká spolupráce se zahraničními soubory nepřináší ovoce jen v podobě výměnných zájezdů, ale obohacuje i repertoár našeho souboru. Poslední premiérou sezony bude komornější dílo, které mělo premiéru ve Slovinském národním baletu v Mariboru, dílo velmi ceněné a kladně hodnocené uměleckou kritikou. Do našeho repertoáru přibude titul Radio and Juliet, který od své premiéry v roce 2005 slavil úspěchy na mnohých turné ve více než dvaceti zemích světa. Radio and Juliet je netradičně zpracovaný shakespearovský příběh nejznámějších veronských milenců na hudbu Radiohead, jedné z nejúspěšnějších rockových kapel současnosti. Choreografem jednoaktového baletu je Edward Clug, tvůrce s evropským renomé. Netradiční pojetí shakespearovské lovestory pro jednu tanečnici a šest tanečníků choreograf rozehrává myšlenkou „ co by se stalo, kdyby... se Julie rozhodla nezemřít?
       
     
           
         

Balet NdB Open Air

30. 8. – 2. 9. 2019 Letní baLetní koktejl 2019 – Biskupský dvůr
 
Třetí ročník uvedení baletního koncertu v Open Air představení na Biskupském dvoře v Brně. Čtyři představení koncertního programu pod širým nebem a v nádherném prostředí pod brněnským Petrovem. Uvedeme pas de deux z baletů Labutí jezero a Spící krasavice P. I. Čajkovského, Giselle A. Ch. Adama či Bajadéry Ludwiga Minkuse, stejně jako choreografické miniatury Barbory Bielkové s názvem Duality nebo IrreconcilableUladzimira Ivanoua, které vznikly pro Choreografický ateliér 2018/19 Baletu NdB. Vrcholem večera bude skvělá choreografie Johana Ingera, dnes již světově uznávaného tvůrce, kterou jsme uvedli na jaře v české premiéře v rámci večera Petite Mort s názvem Walking Mad. Na hudbu slavného Bolera Maurice Ravela vám představíme nejuznávanější dílo výjimečného choreografa. Navazujeme na předchozí dva projekty na Biskupském dvoře (2017) a nádvoří hradu Špilberk (2018).

          

Významní hosté Baletu NdB v sezoně 2019/20

Sólisté: Maxim Chaschegorov, Leonid Sarafanov, Vadim Muntagirov, Michal Krčmář
Pedagogové a baletní mistři: Juhani Teräsvuori, Daria Klimentová, Taina Morales, Gábor Keveházi
           

OFF programy

Dance Life 2019 / 9. – 11. listopad 2019
    
Po dobu konání veletrhu se konají marketingové akce na stánku Baletu NdB.
      
    
Doprovodné programy k představením Louskáček 2019 - S dětmi na Louskáčka!
    
Doprovodný program zahrnuje k vybraným představením jak lektorské úvody pro dospělé, tak i bohatý program pro děti, který Balet NdB každoročně pořádá ve spolupráci s DF JAMU, Ateliérem Divadlo a výchova. Tradiční je již Soutěž malování Louskáčka, kterou pořádáme každoročně při celém bloku představení nebo Divadelní dílny pro školy a Lektorský úvod pro děti k vybraným představením.
       
     
Silvestr s Baletem NdB – Silvestrovské jezero labutí
      
Balet NdB uvede ve své režii a produkci silvestrovskou divadelní oslavu pod názvem Silvestr s Baletem NdB v Janáčkově divadle. Po velkém úspěchu v minulém ročníku baletního Silvestra jsme se rozhodli pro znovuuvedení úsměvné varianty světově nejslavnějšího baletu Labutího jezeraSilvestrovské jezero labutí, v choreografii a režii Markéty Pimek Habalové. V silvestrovském programu celého večera vystoupí kromě sólistů a členů baletu NdB i hosté z oblasti showbussinesu.
       
GALA – 100 let Baletu NdB
       
Koncertní galaprogram ke 100. výročí existence Baletu NdB s účastí tanečních hvězd evropského a světového renomé z nejvýznamnějších evropských baletních souborů. Klasická pas de deux i současné choreografie ve špičkové interpretaci významných baletních umělců spolu se sólisty a členy Baletu NdB.
        
Mezinárodní den tance
           
Stejně jako v minulých letech, nemůže brněnský balet samozřejmě chybět u oslav Mezinárodního dne tance 29. dubna. Z Open Air oslav se již stala pěkná tradice, slučující při společném baletním tréninku pod názvem Open class – tanečníky, profesionály i amatéry na piazzettě před Janáčkovým divadlem. Nebude chybět ani následný krátký program s ukázkami repertoáru, kde vystoupí i posluchači Taneční konzervatoře Brno, Baletní školy I. V. Psoty a další taneční hosté.
       
Balet Gala
         
Pořádá Balet NdB ve spolupráci s Festivalem Ruská kultura v České republice. Tradiční hostování ruských baletních hvězd z nejprestižnějších souborů Moskvy a Sankt Petěrburgu v rámci vybraného představení Bajadéry 16. června 2020.
          
       

Zájezdy a účast na festivalech v sezoně 2019/20

Festivaly:
     
Festival Syraex
     
Účast sólistů Baletu NdB na festivalu SYRAEX v Klášterci n. Ohří 16. srpna 2019, kde ve společném večeru s umělci z ND Praha, PKB, 420 People a dalších představili choreografie Duality a Irreconcilable Barbory Bielkové a Uladzimira Ivanoua.
       
Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského
      
Koncert „Velký romantik“ 17. srpna 2019 na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou k poctě Petra Iljiče Čajkovského věnovaný jeho operní a baletní orchestrální tvorbě. Balet NdB vystoupil s ukázkami sólových i sborových ukázek z baletů Louskáček, Spící krasavice a Labutí jezero.
          
Zájezdy:
     
Tampere - Finsko
        
Po dvou letech, 7. – 11. listopadu 2019, se Balet NdB opět představí v jednom z nejprestižnějších kulturních stánků Skandinávie, ve finském Tampere – Tampere Hall. Ve čtyřech představeních uvede balet P. I. Čajkovského Labutí jezero za účasti prestižních hostujících hvězd/sólistů Vadima Muntagirova z Royal Ballet London a Maxima Chashchegorova, který je naším pravidelným hostem. Balet NdB bude doprovázet Tampere Filharmonia pod vedením dirigenta Roberta Kružíka.
     
Vilnius – Litevské národní divadlo
     
Pohostinské vystoupení Baletu NdB 16. listopadu 2019 v Litevském národním divadle s inscenací Black and White v rámci spolupráce mezi oběma soubory vzniklé na základě účasti Litevského baletu na festivalu Dance Brno 2019.
     
Maribor – Slovinské národní divadlo
     
Představení baletního večera 4 Elements 19. června 2020 v budově Slovinského národního divadla. Jde o pokračování spolupráce, která byla započata v roce 2017, kdy se uskutečnila první umělecká výměnná hostování našich souborů.