Ceny Thálie 2020

Dvě letošní Ceny Thálie putují do Národního divadla Brno! Ceny získaly Jana Šrejma Kačírková v oboru opera za roli Juliette/Soprán v inscenaci režiséra Davida Radoka a dirigenta Marko Ivanoviće Tři fragmenty z Juliette/Lidský hlas a v oboru činohra Tereza Groszmannová za roli Mirandolíny ve stejnojmenné inscenaci režiséra Petera Gábora a dramaturgyně Hany Hložkové. Oběma dámám srdečně gratulujeme!

Inscenace složená z Tří fragmentů z Julietty a Lidského hlasu je velkým sólem pro Janu Šrejmu Kačírkovou. V obou partech rozvinula svůj soprán oplývající jiskrností i dramatickou naléhavostí, vyjádřila jak rozverně bezstarostnou ženskou koketerii Julietty, tak osamělost ženy, která se ve snaze zachránit vztah zmítá mezi zdrceným zoufalstvím a záblesky naděje, vybuchuje v podrážděném rozčilení, hašteřivě koketuje, zoufale vyčítá, hystericky se směje, odevzdaně propadá bezvýchodnosti nebo vydírá vyvoláváním vzpomínek.

Tereza Groszmannová si s Goldonim rozumí. O tom svědčí i její překlad hry. Na jevišti pak prokazuje schopnost nebývalého spojení výbušného temperamentu s přesným vědomím míry a komentujícím nadhledem. Suverenitu půvabné manipulátorky, která vládne situacím s přitroublými nápadníky, pak střídá s až bezbrannou, upřímně se svěřující polohou promluv do publika. Při vší bujaré komediálnosti se neztrácí subtilní melancholická nota, činící její „krásnou hostinskou“ o to sympatičtější.