BESEDA A AUTOGRAMIÁDA: JUBILANTI 2010 EVA ŠLAPANSKÁ

25. května 2010 v 17:00 hod., knihkupectví Barvič a Novotný Česká 13


Čerstvá držitelka Ceny města Brna Eva Šlapanská představí v knihkupectví Barvič a Novotný už třetí pokračování své knihy o populárních osobnostech spojených s Činohrou Národního Divadla Brno.
Besedou provede teatrolog PhDr. Vít Závodský, na violoncello zahraje Preludium ze Suity D dur, č. 6 Jan Škrdlík.

Již třetí díl úspěšného cyklu Jubilanti činohry Národního divadla Brno opět představuje a připomíná významné divadelní umělce doby minulé i současné, z nichž někteří se proslavili i na mimobrněnských pódiích a v zahraničí. V publikaci najdete jména jako Marie Hübnerová, Hana Kvapilová, Ludvík Kundera, Jan Grossmann, Dana Medřická, Jana Janěková nebo Marek Vašut a spoustu dalších. Autorka, paní Eva Šlapanská, která se brněnské kulturní obci ve své celoživotní práci podrobně věnuje, získala v letošním roce Cenu města Brna.

Image

 

Eva Šlapanská (*1935)
Publicistka Eva Šlapanská se narodila 5. září 1935 v Brně a s moravskou metropolí spojila celý svůj osobní i profesní život. Od roku 1956 do roku 1985 působila na Janáčkově akademii múzických umění, kde dramaturgicky a organizačně zajistila více než 2500 koncertů a 3000 hudebně-literárních pásem a vystoupení. Ohromující je také její činnost publicistická. S prací zejména mladých brněnských umělců seznamovala veřejnost v rozhlasových relacích a televizních pořadech, ale také na besedách a autorských čteních a v bezpočtu recenzí, fejetonů a článků v tisku.

Pozornost si zaslouží i její tvorba literární – napsala například ceněnou knihu Jak jsem je znala o osobnostech brněnského divadla, hudby, literatury i výtvarného umění 2. poloviny 20. století nebo tři díly publikace s názvem Jubilanti činohry Národního divadla Brno 2008, 2009 a 2010. V bohaté popularizační činnosti pokračuje s neutuchajícím entuziasmem dodnes. Práce Evy Šlapanské se vždy vyznačovaly hlubokými znalostmi o literárním i divadelním světě. Za svůj přínos v oblasti kultury a publicistiky obdržela řadu ocenění, např. stříbrnou medaili k 50. výročí JAMU. V roce 2010 obdržela také Cenu města Brna, jež je poděkováním za její více než padesátiletou kulturní a uměleckou činnost, jíž významně obohacuje veřejný život v Brně a přispívá k posílení jeho dobrého jména.
(Zdroj ceny.brno.cz)