Betlémská hvězda

Lidové vánoční evangelium pro děti i dospělé . Premiéra již 30. listopadu!

Betlémská hvězda, kterou uvedeme v premiéře 30. listopadu pochází z pera teatrologa a spisovatele Jana Kopeckého (1919–1992), výrazně se však odkazuje ke starým lidovým hrám, jejichž autory byli zejména v osmnáctém a devatenáctém století takzvaní písmáci. Kopeckého úprava vychází ze hry Venceslava Metelky z Pasek u Vysokého nad Jizerou, datované rokem 1839. Zachovává všechny přednosti lidových textů: vtipnost se zde neobejde bez přirozeného duchovního přesahu, určitá naivita v předvádění dobra i zla baví děti i dospělé a narození Ježíška se pro všechny přítomné nakonec stává důvodem k obrovské radosti. Samozřejmostí je provázání rýmovaných mluvených pasáží s oblíbenými lidovými koledami.

Pro předvánoční premiéru složí hudbu významný zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych, jehož melodie jsou prosyceny folklorními prvky a poetičností. Dramaturgie Mahenovy činohry volbou tohoto titulu nepřímo navazuje na jednu z nejslavnějších brněnských inscenací vůbec, Kopeckého zpracování lidových pašijových her s výmluvným – a na tehdejší dobu velmi provokativním – názvem Komedie o umučení a slavném vzkříšení Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista, kterou v roce 1965 v premiéře uvedli Evžen Sokolovský (režie) a Bořivoj Srba (dramaturgie). Také Betlémská hvězda má ambice přinést na divadelní prkna a před naše zraky laskavou moudrost našich předků, pro které křesťanské svátky představovaly příležitost k pokojnému nahlédnutí do vlastní duše a připomenutí si radostných i nadějných chvil.

Režie inscenace se chopí Janka Ryšánek Schmidtová (nar. 1983), která již nastudovala řadu úspěšných titulů ve Studiu Marta (Hedda Gabler aneb Hra s mrtvou myší, Eva, Eva! aj.), Divadle Šumperk (Lakomá Barka), Městském divadle Zlín (Fridy Kahlo, Čučudejské pohádky, Černá komedie), Loutkovém divadle Radost (Jak morčata pekla bábovku, Dlouhý, široký a bystrozraký), Hadivadle (Modelka XXL) a v Národním divadle moravskoslezském (Kuřačky). Ve spolupráci s choreografkou Hanou Halberstadt a dramaturgem Janem Gogolou vznikla úprava, která bude současnému publiku blízká a podtrhne význam Adventu. Pro děti bude inscenace také vítanou příležitostí, jak si zkrátit čekání na Ježíška, a začátkem prosince na jedno z představení zavítá i Mikuláš.

hvezda1