Břetislav Rychlík

režisér

Režisér, herec, dokumentarista, scénárista a pedagog Břetislav Rychlík se narodil 23. července 1958 v Uherském Hradišti. Vystudoval gymnázium ve Strážnici a následně strávil krátký čas na stavební fakultě v Brně, kterou však nedokončil. I když se usadil v moravské metropoli, Slovácko, zejména mikroregion Horňácko, se staly jeho duchovním domovem a celoživotní inspirací.

Po neúspěšných přijímacích zkouškách na obor herectví přešel Břetislav Rychlík rovnou do divadelní praxe. Byl přijat do Slováckého divadla, kde začal brzy nejen napovídat a účinkovat v drobných rolích, ale také asistovat režiséru Miloši Hynštovi a ve spolupráci s Přemyslem Rutem vytvořil první vlastní malou inscenaci. V Uherském Hradišti prožil dvě sezony, následovaly rovněž dvě sezony v Mostě a od roku 1982 působil v souboru Hanáckého divadla (dnešního Hadivadla). V osmdesátých a devadesátých letech se podílel na jeho zlaté éře jako herec v inscenacích Hra bez pravidel, Bylo nás pět a půl, Pouť k milosrdným, Návrat ztraceného syna, Na hrázi věčnosti, Dnes naposled, Písek (tak dávno), Lidská tragikomedie aj. Byl také jedním z tvůrců scénického časopisu Rozrazil (1/88 o demokracii), jehož repríza v Praze 17. listopadu 1989 byla silně zasažena studentskou demonstrací, a následovala aktivní účast na založení Občanského fóra a na organizaci brněnských protikomunistických demonstrací. Jeho občanské postoje utvářelo mimo jiné i přátelství s Václavem Havlem.

V devadesátých letech psal sloupky do Lidových novin, spolupracoval také s Literárními novinami, Respektem, Týdnem či českou redakcí rozhlasové stanice BBC. V roce 1993 získal novinářskou Cenu křepelek.

Nejvýrazněji se však realizuje jako autor televizních dokumentů. V devadesátých letech se stal režisérem i scénáristou řady zajímavých a oceňovaných dokumentárních a publicistických snímků, kterých je v současné době již více než šedesát – uveďme například film Obyčeje (…ani smrt nebere!), televizní pořady Sedm živlů Ludvíka Kundery, Gen, U stánků na levnou krásu, Na tržišti světa, Valašský snář či cyklus dokumentů Zblízka. Celovečerní dokumentární film Kamenolom boží (2005) byl oceněn na festivalu Jeden svět i na Finále Plzeň, dokument o romském holocaustu Ó, ty černý ptáčku (1997) získal řadu prestižních vyznamenání v Česku i v zahraničí, dokument o životě starých lidí v Bílých Karpatech Jeden rok (1999) přinesl autorovi mimo jiné i cenu Vox Humana.

Divadlo je i přesto nadále trvalou součástí tvůrčí činnosti Břetislava Rychlíka. Pohostinsky působí v Mahenově divadle v Brně (režie dramat Gazdina roba a Veselka, dramatizace románu Rok na vsi), v Městském divadle Brno, v Městském divadle Most, v Divadle Husa na provázku, v Trnavě. Spolupracuje s množstvím nadací a občanských sdružení.