Ceny DIVA 2013 mají své majitele

V sobotu 1. 3. 2014 od 20 hod. proběhl galavečer hvězd v Mahenově divadle.

Slavnostní předání Cen DIVA 2013 se uskutečnilo po roce opět v Mahenově divadle. Diváci volili ty nejlepší výkony herců, tanečníků, pěvců, hereček, tanečnic, pěvkyň, které viděli během uplynulého roku a ty nejlepší inscenace z uplynulého roku.

Vedení NDB a jednotlivých souborů pak nominovaly ty umělce, kteří v NDB působili a kteří se svou prací významně zapsali do historie divadla.

Ocenění umělci:

Činohra

  • ženy – Eva Novotná  (vloni získala ocenění také)
  • muži – Martin Sláma  (vloni získal ocenění Petr Bláha)

Absolutní vítěz divácké ankety 2013:  baletní sólistka Andrea Smejkalová

Nejlepší inscenace jednotlivých souborů, oceněné návštěvníky NDB:

Mahenova činohra NDB - Pak tam nezbyl ani jeden aneb Deset malých černoušků – Agatha Christie, Režie Peter Mankovecký

Vedení Národního divadla Brno ocenilo tyto emeritní umělce, kteří působili v divadle:

Mahenova činohra         BOŘIVOJ SRBA

Bořivoj Srba – přední osobnost moderního českého divadla, patřil k iniciátorům programově i inscenačně výjimečné a významné etapy v dějinách Mahenova divadla. Po studiu dramaturgie a divadelní vědy zde mezi lety 1959–1967 působil jako hlavní dramaturg. České kultuře jako jeden z prvních přiblížil epické a lyrické politicky angažované divadlo, zejména tvorbu Bertolta Brechta. V roce 1967 spoluzaložil Divadlo Husa na provázku, které zpočátku také vedl. Po srpnu 1968 se věnoval vědecké činnosti v oblasti teatrologie, je autorem mnoha význačných monografií a dodnes působí jako pedagog na JAMU.

Slavnostní vyhlášení Cen DIVA 2013 připravil režisér Tomáš Pilař. Podílely se na něm společně Národní divadlo Brno, Klub přátel opery a baletu a Klub přátel Mahenovy činohry.

Síň slávy Národního divadla Brno

je věnovaná významným uměleckým osobnostem spojeným s historií i současností NDB (uděluje ji vedení NDB a jednotlivých souborů od roku 2008, doposud např. Josef Karlík, Ladislav Lakomý činohra, Marie Steinerová opera, Mira Figarová balet a další).

Keramické plakety (zhruba 40) jsou věnovány např. Vlastě Fialové, Oldřichu Novému, I. V. Psotovi, Františku Neumannovi a dalším.

Síň slávy je přístupná při představeních v Mahenově divadle. Najdete ji naproti Malé scény v místnosti u šaten, v níž je uložen závěrečný kámen z roku 1882, kdy byla dokončena výstavba Mahenova divadla, prvního plně elektrifikovaného divadla v Evropě. (Podle některých odborníků i na světě)