+

České snění - Drahá mama / Dear Alice! - Daniela Kolářová a Máša Málková v Redutě!

Scénické čtení z dopisů Alice a Charlotty Masarykových Účinkují: Daniela Kolářová a Máša Málková   Režie: Zuzana Burianová Dramaturgie: Lucie Němečková Výprava: Radka Josková Délka: 60 min.   Jediné uvedení v pátek 18. května 2018 v 19.00 Divadlo Reduta. 

Drahá mama /Dear Alice!

Scénické čtení z dopisů Alice a Charlotty Masarykových

Účinkují: Daniela Kolářová a Máša Málková

 

Režie: Zuzana Burianová

Dramaturgie: Lucie Němečková

Výprava: Radka Josková

Délka: 60 min.

 

Jediné uvedení v pátek 18. května 2018 v 19.00 Divadlo Reduta. Vstupné 50,-.

 

V rámci projektu činohry NdB k roku české státnosti České snění 5 a ve spolupráci s Ústavem pro česko-americké vztahy a festivalem Americké jaro.

 

--------------------------------------------------------------

Na tomto tichém místě jsou hvězdy jediné absolutní.

Alice Masaryková

 

Dialog dvou výjimečných žen, matky a dcery, statečně překonávajících strázně násilného odloučení a zamýšlejících se ve svých dopisech nad otázkami svobody, humanismu, sociologie, umění, literatury i zdravé životosprávy.

 

Jedinečný intimní portrét neobyčejných žen blízkých TGM.

 

„Drahá mama!“, tak začínaly dopisy Alice Masarykové, nejstarší dcery Tomáše Garrigua Masaryka, své matce Charlottě. A budoucí první dáma naší republiky na ně odpovídala „Dear Alice!“. Byla rodilá Američanka. Proč si ty dvě psaly?

V říjnu 1915 byla Alice nečekaně zatčena a obviněna z velezrady. Prý se podílela na ukrývání vědeckých spisů svého otce, který v prosinci 1914 odešel v doprovodu mladší dcery Olgy do exilu, aby organizoval odboj proti Rakousku-Uhersku. Alice ve skutečnosti však o politických spisech svého otce nevěděla, pouze je předala dr. Edvardu Benešovi.

Charlotta uvěznění unikla. Nesměla však opustit Prahu a byla pod stálým policejním dohledem, podrobena častým domovním prohlídkám a výslechům. Tehdy se ocitla náhle sama v bytě nedaleko Hradu, kde předtím žila s celou svou rodinou. Syn Jan narukoval a druhý syn Herbert, malíř, zemřel na tyfus, jímž se nakazil při práci s haličskými uprchlíky. Chodily jí rovněž nenávistné dopisy o jejím „nevěrném“ manželovi. Jak později svěřila své dceři: „Dopisy od Alice byly „celým mým životem“.“

V červenci 1916, zrovna, když byl Alicin rozsudek změněn z trestu smrti na dvanáct let žaláře a kdy se připravovala nastoupit výkon trestu, byla z vězení propuštěna, zřejmě po intervenci amerického ministerstva zahraničí. Vrátila se domů k nemocné matce, starala se o ni a nemohla se dočkat samostatné republiky. 

Scénické čtení vychází ze stejnojmenné knihy korespondence, kterou vydal Masarykův ústav AV ČR v roce 2001.

Kdy hrajeme