Cyklus koncertů Czech Virtuosi opět v Divadle Reduta již 20. června 2014!

Letošním hostem je teprve třináctiletý americký houslista  ARISTIDES BOUTRIS (Ari Ari) a japonský dirigent  HIDEAKI HIRAI. Koncert uvádíme již 20. června od 19. hodin. 

Program

Franz Joseph Haydn: Symphony No.101 in D (Clock)

Wolfgang Amadeus Mozart:

Concerto for Violin No.3 in G (K.216).

Symphony No.35 in D (K.385) (Haffner).

Komorní orchestr Czech Virtuosi (umělecký vedoucí K. Procházka) vznikl a zahájil svou koncertní činnost právě před dvanácti lety. Anglicko-italský název představuje zemi původu jakož i úroveň, kterou soubor hodlá reprezentovat.

Za období své bohaté koncertní činnosti má ansámbl na kontě na 300 koncertů, z nichž dobrá třetina patří pódiím zahraničním. Členy souboru jsou koncertní mistři a sólisté na dechové nástroje dvou brněnských těles – Filharmonie a Janáčkovy opery. Doménou orchestru je hudba Mozartova, čemuž odpovídá i základní obsazení orchestru – 33 hráčů; jen ve Vídni soubor provedl souborně čtyři Mozartovy opery, některé z nich v nově restaurovaném zámeckém divadle v Schönbrunnu. V širokém repertoáru tělesa jsou však zastoupena – v odpovídajícím obsazení - i díla světovým mistrů od baroka po současnost a to nejen skladby symfonické, ale i duchovní (kantáty a oratoria) a závažná díla operní - každoročně se účastní festivalu “Pocta Verdimu“ v Brně.

Czech Virtuosi jsou každoročně zváni na významné české i zahraniční hudební festivaly (Rakousko, Francie, Belgie, Španělsko – vč. festivalů Katalánských‚ Holandsko, Polsko, Maďarsko, Německo a další). K nejprestižnějším patří koncerty ve slavném vídeňském Konzerthausu, Mnichově, Salzburku a koncertní turné do Japonska v roce 2003. Soubor premiéroval v České republice Requiem Johna Ruttera a na prvním „Festivalu Leoše Janáčka“ provedl v unikátní zmenšené verzi pro 17 hudebních nástrojů mistrovu operu Liška Bystrouška.

Hosty orchestru byli nejen nejlepší čeští instrumentalisté, pěvci a sbory, ale také významní hosté ze zahraničí. Za dirigentským pultem stanuly tři desítky vynikajících umělců z USA, Rakouska, Francie, Japonska, SRN, Malajsie, Koreje, Belgie, Polska, a dalších.

Tradicí jsou již adventní a vánoční koncerty v katedrálách, věnované hudbě barokních mistrů. Kromě profilového CD s hudbou Respighiho, Prokofjeva a Dvořáka natočili Czech Virtuosi též unikátní sérii CD pro belgickou společnost PHAEDRA, např. instrumentální koncerty belgických Mozartových současníků. Poslední nahrávkou je Pastorální mše českého skladatele a též současníka Mozartova, Fr. Maxe Knížete.

Publikum i odborná kritika cení na orchestru Czech Virtuosi stylovou čistotu, barevnost, dokonalou souhru a spontánní muzikálnost.