DERNIÉRA: Škola žen 11.4.2013

  • school1
  • school2
  • school4
  • school5
  • skola_zen02
  • skola_zen03
  • skola_zen04

Nenechte si ujít poslední možnost zhlédnout výborné představení Škola žen, od klasika francouzské komedie  Molièra, které se na prknech Mahenova divadla hrálo téměř osm sezón.

Rozverná a rozkošná komedie o muži, který vychovával svoji vyvolenou ke stavu manželskému...

 Slavná komedie velkého francouzského mistra z roku 1662, která dosáhla obrovitého úspěchu u nejširších vrstev a zároveň rozdráždila některé z Molièrových nepřátel natolik, že dramatik na útoky a pomluvy odpověděl komedií " Kritika Školy žen".

Hlavní postavou je Arnolf, který kdysi získal děvčátko s úmyslem, že si z něho dá vychovat budoucí ženu: klášterní výchova z ní má udělat poslušnou bytost, připravenou na příkladné manželství. Když je Anežka zralá na manželství, dá ji Arnolf převézt do svého domu a dovzdělává ji četbou Rukojeti o manželství. Náhle se objeví mladý Horác, syn Arnolfova přítele Oronta a začne se Anežce dvořit, aniž tuší, že se jedná o Arnolfovu schovanku. Navíc se Horác se svou zamilovaností svěří Arnolfovi, jenž vyvine značné úsilí, aby vztahu zabránil. Leč marně....

Režisérem divadelní inscenace je Ivan Rajmont. Představení je především příležitostí pro vynikající komediální talent všech herců souboru Mahenovy činohry, zejména pro Zdeňka Dvořáka v roli Arnolfa, jehož spolupráce s hledištěm je skvělá a málokdy se vidí, že by se herci u komedie bavili stejně jako diváci a Evu Novotnou (která je čerstvou držitelkou ceny DIVA) v roli Anežky.

Tato hra o muži, jenž chtěl mít mladou ženu, je plná překvapivých zvratů, komických situací a vtipných dialogů a především je i po téměř 350 letech své existence stále živá a aktuální.