Dětský program na podzim v Mahenově činohře!

Pro dětského diváka dramaturgie Mahenovy činohry k osvědčeným titulům na Malé scéně, jako je Perníková chaloupka, Ezopovy bajky, Zlatovláska a Šípková Růženka, připravila dva nové tituly.

Popelka Jakoba a Wilhelma Grimmových (1785-1863 a 1786-1859). Jedna z nejkrásnějších světových pohádek pojednává o dívce, která byla stejně hodná jako krásná a díky laskavosti a dobrotě se stala královnou. Neboť „Být dobře učesán, to není všechno, krásky; je třeba vlídnou, milou být. To od své víly musíte vždy chtít, pak teprve jste hodny lásky.“

Dramatizace Popelky vychází především z předlohy bratří Grimmů, bylo však přihlédnuto i k verzi Charlese Perraulta a libretu nádherného baletu Sergeje Prokofjeva. Inscenace  je určena pro děti jakéhokoliv věku.

Pohádku uvedeme v dramatizaci Martina Dohnala a Pavla Juráše, autorů oblíbené Šípkové Růženky. Popelka se uvede ve speciální fantasijní úpravě hlediště Mahenova divadla, které bude připomínat kouzelný stan, v němž se pro naše nejoblíbenější diváky – děti odehraje pohádka v klasickém hávu. To znamená nádherné kostýmy, mnoho převleků, masky, kouzla, výpravné kulisy, symfonická hudba, písničky a mnoho dalšího, což vše nemůžeme vyzradit. Děti se však mohou těšit, že se naučí Popelčinu písničku a půjdou s Popelkou na ples do zámku prince. Nebude to však jako u představení malých divadel, ale vše bude obdivuhodné, čarokrásné a přepychové. Zároveň máme výbornou zprávu pro všechny diváky, že cena vstupenky pro rodiny s více dětmi zůstává za symbolickou cenu Malé scény pouze 110Kč.

Premiéra 25. 9. 2011, Mahenovo divadlo

Image

Johana Mičánková, foto: Jef Kratochvíl

Image

Image

Popelka - návrhy kostýmů: Pavol Juráš

Druhým titulem je obnovené premiéra TAJEMSTVÍ PRALESA ANEB 800 MIL PO AMAZONCE Arnošta Goldflama (1946) podle románu Julese Verna (1828-1905.)

Dobrodružný román Julese Verna 800 mil po Amazonce patří do cyklu Podivuhodné příběhy. Francouzský název románu La Jangada označuje obrovský obytný vor sloužící k plavbě po jihoamerickém veletoku. Na palubě Jangady pluje celá rodina hlavního hrdiny Joama a početný personál, aby na konci své cesty oslavili svatbu Joamovy dcery Minhy a Manuela. Svatební plavba probíhá v klidu a pasažéři voru vnímají krásu břehů Amazonky – to vše do okamžiku, když se na palubu dostane muž jménem Torrés. Ten sice nejprve Joama zachrání ze spárů divochů, pak jej však začne vydírat. Napínavý příběh plný dobrodružství a boje dobra se zlem strhne dospělého a okouzlí malého diváka.

Tajemství pralesa nabízí vše, co jsme jako děti milovali: pohádku, v níž dobro vítězí nad zlem, pořádně zlotřilého zloducha, s jehož příchodem na scénu tuhne krev v žilách, milostný příběh, napětí i hudební prvky. Na čarokrásné scéně Jaroslava Milfajta, která v ničem nezaostává za vizuálními možnostmi filmu, se objeví prales, moře, podmořský svět i potápěč, loď, městečko ztracené v džungli, i skalisté hory.

Obnovená premiéra 16. 12. 2011, Mahenovo divadlo

Image

TAJEMSTVÍ PRALESA ANEB 800 MIL PO AMAZONCE - Zdeněk Dvořák

Image

TAJEMSTVÍ PRALESA ANEB 800 MIL PO AMAZONCE - Zdeněk Dvořák a Klára Apolenářová

Image

TAJEMSTVÍ PRALESA ANEB 800 MIL PO AMAZONCE - Václav Vašák