ENRON již tuto neděli v Mahenově divadle

Nenechte si ujít jediné představení v Brně 3. března od 19:00 v Mahenově divadle

Překlad: Jan Tošovský
Režie: Michal Dočekal
Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková
Scéna: Martin Cocholoušek
Kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková
Hudba: Daniel Fikejz

Hrají: David Matásek, Jan Dolanský, Václav Postránecký, Petra Špalková, Jan Bidlas a další

Lucy Prebble napsala tuto hru v roce 2009, tedy sedm let po skutečném pádu texaského energetického gigantu, společnosti Enron. Téměř ihned se Enron objevil také na jevišti londýnského Royal Court Theater a hra byla posléze nominována na Olivierovu cenu za drama. Enron se stal předzvěstí ekonomických propadů, které Ameriku a Evropu dohnaly o pár let později. Jeho dopředné účetnictví a zakládání fiktivních společností pro skupování vlastních dluhů z něj učinily ve skutečnosti bezcennou hvězdu na burzách celého světa. Prebble se podařilo jeho raketový vzestup, ekonomické čáry a strmý pád odhalit v přitažlivé zkratce a přesto srozumitelně, což jsou vůbec hlavní devizy jejího textu.

"Enron je hra o podvodné americké firmě, ale v důsledku je to hra o ztrátě důvěry. Ztratili jsme důvěru v trh, politiku a politiky, měnu, policii, soudy, ztrácíme důvěru v systém. Ztrácíme důvěru v to, co jsme," uvedl režisér Dočekal. Ve hře podle něho nechybí ani "jarmareční teatralita". "Chvílemi to na jevišti vypadá, jako bychom nacvičovali na silvestra na Novu. Hra ale není jednoznačnou nebo prvoplánovou obžalobou pár vysokých manažerů, hlavní postava Jefrey Skilling, tak je to skutečně dramatická postava," dodal.

Soubor ND funguje v Enronu dobře jako tým. Nejvíc pozornosti na sebe přirozeně strhávají David Matásek jako egoistický Jeff Skilling, nekompromisní hráč, jehož poker face dokáže vydělávat miliardy, a Jan Dolanský v roli neurotického finančního ředitele Andyho Fastowa, krotitele přecpaných raptorů. Oběma se podařilo vyjádřit zároveň obrovský vliv i malost postav. Dolanský těží komediální potenciál z Fastowovy roztržitosti ekonomického génia, ale zároveň ho organicky proměňuje v komického super hrdinu – krotitele ještěrů, aby nakonec předvedl jeho bezpáteřnost před soudem.

3. března od 19:00 v Mahenově divadle.