HVĚZDNÉ ZÁŘÍ 2011 V MAHENOVĚ ČINOHŘE - Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v Mahenově divadle!

Brněnské představení inscenace JAKUB A JEHO PÁN (M. Kundera) - DIVADLO NA ZÁBRADLÍ - se uskuteční 28. září 2011 od 19:00hod. v Mahenově divadle!


Image

Milan Kundera:

Jakub a jeho pán

pocta Denisi Diderotovi

28. září 2011 od 19hod. v Mahenově divadle

Nejslavnější český Jakub a jeho pán – Jiří Bartoška a Karel Heřmánek – skládají po třiceti letech opět hold Denisi Diderotovi, neméně slavnému Milanu Kunderovi, ale hlavně divadlu, které nepostrádá šarm a vtip!

Vtipná, hravá, moudrá i jízlivá variace na Diderotův román Jakub Fatalista. Setkání dvou epoch, dvou žánrů, dvou autorů, nezapomenutelného sluhy Jakuba a jeho pána. Příběh o přátelství, lásce, zradě a také o cestě. Putování za tím, kdo jsme a co určuje naše kroky. Jediný autorův dramatický text, který "má bez výhrad rád a chce vydávat".

Česká premiéra se konala v Činoherním klubu Ústí nad Labem v roce 1975 v režii Ivana Rajmonta a do roku 1989 udělala 223 repríz. V roce 1993 její obnovenou premiéru uvedlo Divadlo Bez zábradlí.

Milan Kundera

Překladatel, básník, dramatik, scenárista, esejista, romanopisec. Narodil se 1. dubna 1929 v Brně v rodině muzikologa Ludvíka Kundery (1981 1971), je bratrancem básníka Ludvíka Kundery. U otce se učil hře na klavír, u Pavla Haase, bratra herce Huga Haase, a Václava Kaprála hudební kompozici, do pětadvaceti let se věnoval skladbě. Po maturitě (1948) začal studovat literární vědu a estetiku na FF UK, pak přešel na režii a posléze scenáristiku na FAMU, kde po absolutoriu (1952) přednášel světovou literaturu (1964 docent). O místo přišel v roce 1970, zůstal bez zaměstnání, živil se např. překlady pod cizími jmény a psaním horoskopů do Mladého světa, po odchodu do Francie v roce 1975 vyučoval na univerzitách v Rennes a Paříži. V roce 1978 byl zbaven čs. státního občanství, v roce 1981 obdržel občanství francouzské. Žije v Paříži, jeho manželkou je bývalá brněnská televizní hlasatelka Věra Kunderová.

Režie: Ivan Rajmont

Scéna: Milan Palec

Kostýmy: Aleš Valáček

Hrají:

Jiří Bartoška

Karel Heřmánek

Veronika Freimanová

Zdeněk Žák

Josef Carda

Dana Morávková

Petr Pospíchal

Kateřina Janečková

Martin Kubačák 

Více informací zde.

Image

Image
Ohlasy v tisku

...Na prkna pražského Divadla Bez zábradlí se po letech vrátila divadelní hra Jakub a jeho pán. Herci tak vzdali hold Denisu Diderotovi a Milanu Kunderovi. Slavnostnímu návratu přihlížel i prezident Václav Klaus....
...Jakub a jeho pán je příběhem o jednom putování, zradě, o hledání cesty, a hlavně o jednom velkém přátelství. Dějovou linku tvoří vyprávění o milostném dovádění, milostných intrikách, nevěře i falešném přátelství. Humorné rozjímání nad vlastním textem hry přechází do filozofických otázek.
Vyprávění je chronologicky přerušováno, časové linie se stále střídají, jednotlivé osudy postav se liší, ale na druhou stranu jsou si v něčem tak velmi podobné. Hra nepostrádá vtip, hýří sprostými výrazy a tomu všemu vévodí výkony hereckých bardů Karla Heřmánka a Jiřího Bartošky.
Svým výkonem diváky přesvědčí o čemkoliv. Stačí chroustání jablka, chůze, němý výraz či gesto, a divák se směje. Svým hereckým umem dodávají oba hře na vysoké kvalitě...
...Divadlo Bez zábradlí nabídlo hru, která diváky pobaví, rozesmutní, ale hereckými výkony Bartošky a Heřmánka opravdu nadchne.
Jitka Gráfová, iDNES, 26.10.2005

...Pro nastudování v Bez zábradlí je podstatné, že v titulní dvojici hry inspirované Jakubem fatalistou Denise Diderota se před třiceti lety v Ústí objevili Heřmánek s Bartoškou, tehdy osmadvacetiletí mladíci. Oba mušketýři se sešli při stejné práci takřka doslova "po dvaceti letech" v pražském Gongu, "a ještě po deseti", nyní u Heřmánků. S nimi září na jevišti Veronika Freimanová (Hostinská, Matka Agáty), Dana Morávková (Agáta, Matka), Kateřina Janečková (Justina, Dcera) a pánové Petr Pospíchal, Josefa Carda, Zdeněk Žák a Martin Kubačák.
Pravda, Jakub ani jeho pán neomládli. Sluhu sužuje kuřácký kašel a ve slavné scéně, ve které pánovi nahrazuje koně, má co nést. To ale nic neubírá výkonům, které se od premiéry řadí k letošním na jevišti nejlepším...
Jiří P. Kříž, Právo, 27.10.2005

VSTUPENKY JIŽ V PRODEJI

 Telefon:+420 542 158 120, www.ndbrno.czobchodni@ndbrno_cz

 

Dále pro Vás připravujeme v rámci akce HVĚZDNÉ ZÁŘÍ V MAHENOVĚ ČINOHRE:

Opereta Mam`zelle Nitouche v podání Divadla SEMAFOR v Mahenově divadle

8. září 2001 od 19hod. v Mahenově divadle

Image

režie:
Jiří Suchý

hvězdy inscenace:

Jitka Molavcová (Karolína, představená kláštera )

Jiří Suchý (major Alfréd Chatteau-Gibus)

Dále hrají: Vanda Hauserová (chovanka Denisa), Michal Stejskal (varhaník Célestin), Olina Patková (sestra Beata), Václav Kopta (poručík Fernand de Champlatreux), Jiří Štědroň (ředitel školy, škublístek, vrátný, ředitel divadla), Veronika Kubařová (hvězda divadla v Pontarcy Corinna), Lucie Černíková (hvězda divadla v Pontarcy Corinna), Petra Beoková

Premiéra Mam´zelle Nitouche v Divadle Semafor 15. září 2010.

Tak jako jsme si pohráli s Erbenovou Kyticí či s Aristofanovou Lysistratou připravili jsme pro vás vlastní pojetí slavné Hervého operety Mam´zelle Nitouche.
Děj operety posouváme do dvacátých let minulého století, a tak Hervého krásné melodie zazní v mírně jazzovém hávu. Oproti původní verzi operety tu bude dán nezanedbatelný prostor dvěma postavám: abatyše (Jitka Molavcová) a major (Jiří Suchý).

Více informací zde.

 
Z recenzí:

Image

 

Image

Image


Image

Image

Image

...Jiří Suchý si Mam'zelle Nitouche přešil na semaforskou figuru a premiéra ukázala, že tentokrát měl dobrou míru. O tom, že se nemá soudit ukvapeně, svědčí skok, jaký inscenace udělala od předpremiéry uvedené v Semaforu na konci minulé sezony v červnu k poprázdninové premiéře. Od nedořešeného rytmu představení, ještě nejistých, neusazených výkonů soubor dospěl k příjemně plynoucí variaci na Hervého i Nového, která neurazí ani toho, kdo má „Nitušku“ zafixovanou z minulých, klasických provedení...
(Marta Švagrová, Lidové noviny, 16. září 2010)

VSTUPENKY JIŽ V PRODEJI

Telefon:+420 542 158 120, www.ndbrno.czobchodni@ndbrno_cz

Fotografie: zdroj internet