IVAN VYRYPAJEV: ILUZE

22. února 2014 od 18 do 19 hodin - scénické čtení

 

Hořká komedie jednoho z předních současných ruských dramatiků, jehož hry jsou již po léta s úspěchem uváděny po celé Evropě i v České republice. Silný, dojemný, humorný, ale především hluboce upřímný příběh dvou starých manželských párů, jejichž odchod ze světa zásadním způsobem promění potřeba všech čtyř lidí definovat své vzájemné celoživotní vztahy. Co se stane, když si usmyslíme analyzovat dávno minulé události nebo tak abstraktní pojmy, jako je láska, porozumění či život? Má smysl jednostranná láska? A jak lze poznat pravdu – není nakonec všechno jen iluze?

 Režie:

Barbara Herz.

1

 Hrají:

Lucka Schneiderová, Michal Bumbálek, Zuzka Ščerbová, Mirek Sýkora j. h.

Dramatik, ale také herec, režisér a scénárista Ivan Vyrypajev patří k nejprogresivnějším umělcům současného Ruska. Narodil se roku 1974 v Irkutsku, ale žije střídavě v Moskvě a ve Varšavě. Jeho hry (především Kyslík, Bytí č. 2, Sny, Moje město) jsou s úspěchem hrány v různých evropských zemích a jejich autor již získal řadu prestižních ocenění. Za filmový režijní debut Euforie (2006) mu například nezávislá mladá porota na filmovém festivalu v Benátkách udělila Malého zlatého lva. Jeho hry, stejně jako jeho filmy, vynikají silným příběhem, bohatou představivostí, snovými obrazy a také černým humorem, který stále znovu a znovu zabraňuje nástupu sentimentu. Každý divák, kterému není zatěžko v divadle přirozeně přemýšlet, si jeho texty zamiluje.

Vyrypajevovy hry byly dosud přeloženy do angličtiny, němčiny, francouzštiny, bulharštiny, češtiny, slovenštiny a polštiny. V lednu 2014 například hru Iluze uvedlo Studio Slovenského národného divadla v Bratislavě.