+

Jaroslav Kuneš

  • Jaroslav Kuneš

V NdB v současnosti hraje v těchto inscenacích:

Po absolutoriu DAMU byl v roce 1964 angažován do Divadla bratří Mrštíků, kde působil až do začátku osmdesátých let. Z jeho prvních rolí jmenujme např. Josefa Jána ve hře Ivana Klímy Zámek, dona Baltazara Carrieru ve Voskovcově a Werichově Katu a bláznovi, Gordona v Priestleyho Nebezpečné křižovatce, Rodriga v Calderónově komedii Chudák ať má za ušima, Loua v adaptaci čínské hry Patnáct šňůr penízků od německého autora Günthera Weissenborna či Mica Terrenoira ve hře francouzského autora Lacoura Ráno budeme dospělí. V Golemovi vytvořili spolu s Jiřím Tomkem nezapomenutelnou dvojici protagonistů, rytířů Pracha a Popela.

Ve druhé polovině šedesátých let spolupracoval s Milanem Páskem, který se stal novým uměleckým šéfem a později i ředitelem divadla. Jaroslav Kuneš hrál v jeho legendárních inscenacích, např. Francka v  Maryši, Orina v O´Neillově hře Smutek sluší Elektře, Morice ve Wedekindově Procitnutí jara, rytíře Ondřeje v Aprílové komedii, pod tímto názvem uvedl Pásek Shakespearův Večer tříkrálový, nebo titulní roli v Schillerově Donu Carlosovi. Byl jedním z hereckých pilířů tehdejšího repertoáru.

Spolupracoval s režiséry Richardem Mihulou (Sepp Jörgen v Burianově adaptaci Dykova Krysaře, titulní role v Molièrově Donu Juanovi), Pravošem Nebeským (Krista Mahon v Syngeho Hrdinovi západu) a Pavlem Rímským (Rytíř des Grieux v Nezvalově Manon Lescot). Spolu s Jiřím Tomkem a Stanislavem Zindulkou vytvořil trio řemeslníků v Nestroyově frašce Lumpacivagabundus, která patřila k nejúspěšnějším inscenacím té doby v Brně. Především zásluhou Richarda Mihuly se u „Mrštíků“ začal zabydlovat i muzikál a Jaroslav Kuneš se stal jedním z protagonistů tohoto žánru. Hrál titulní roli v inscenaci Jimmy Shine od Murraye Schisgala, s Jiřím Tomkem vytvořil opět výtečnou dvojici v Renčínově a Brabcově adaptaci Lysistraty Nejkrásnější válka, byl rytířem Palečkem v Radově a Brabcově Palečkově úsměvu a Palečkově pláči, vytvořil titulní roli v muzikálové adaptaci Szigligetiho Liliomfiho, postavu Thuria v shakespearovském muzikálu Gulta McDermota Dva šlechtici z Verony, titulní roli v Hirsonově a Schwartzově Pipinovi a „tygra“ Browna v Brechtově a Weillově Žebrácké opeře. Zároveň mu byla svěřena titulní role v Rostandově Cyranovi z Bergeracu či v Shakespearově Coriolanovi.

Od počátku sezóny 1981/82 se Jaroslav Kuneš stal členem Mahenovy činohry. Jeho první rolí byl Martin Toužimský v Tylově Paličově dceři. V rychlém sledu přišly další úkoly: Otec v Saroyanově hře Lásko, měj se hezky, Rodrigo v Shakespearově Othellovi, titulní role v Klicperově Hadriánovi z Římsů, Sancho v Kaločově inscenaci Komedie o Quijotovi anebo kouzelník Arnoštek ve Vančurově Rozmarném létě. V Shakespearově Troillovi a Kressidě hrál Pandara, v Pirandellově Sicilské komedii Simona Palumba, ve Stroupežnického Našich furiantech Kašpara Šmejkala, v Nestroyově Provazu o jednom konci Pumpfa. Z jeho dalších četných rolí jmenujme například postavu Atašé a Soude v Hajdově a posléze Porubjakově nastudování Brechtova Pana Puntily. V Jiráskově Lucerně hrál Kláska, v Dostojevského Zločinu a trestu Ližona, ve Werfelově Kozlím zpěvu žida Feivela, v Goldoniho Poprasku na laguně Patrona Toniho, Komisaře v Langrově Periferii, Dědečka v Masonově Jitřní paní, Grémia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, Amiase Pauleta ve Schillerově Marii Stuartovně, inspicienta Allgooda ve Frielově frašce Bez roucha, Kunze v Srbově inscenaci Roku na vsi bratří Mrštíků. Za roli Vendelína Maliny v Bassově Cirkusu Humberto obdržel Cenu diváka.

Z Kunešových novodobějších rolí jmenujme alespoň titulní roli ve Feydeauově frašce Champignolem proti své vůli, Porotce číslo 2 ve Dvanácti rozhněvaných mužích, Koděru v Tylově Strakonickém dudákovi, Náčelníka chóru v Sofoklově Antigoně, Doktora a Barona v Gazdině robě, Dobčinského v Gogolově Revizorovi, Krále francouzského v Shakespearově hře Konec dobrý, všechno dobré, Sira v Machiavelliho Mandragoře. Často účinkoval také v inscenacích pro dětského diváka.

Spolupracoval rovněž s brněnským studiem České televize (z celé řady rolí připomeňme alespoň Vančurovu Josefínu z roku 1968 s Hanou Zagorovou v hlavní roli, pohádky a dětské filmy jako např. Pětka s hvězdičkou z roku 1985), Četnické humoresky, Stromy umírají vstoje, Krajinka, Hříšní lidé města brněnského ad.). Nespočet rolí vytvořil také v Českém rozhlase a v dabingu (podílel se např. na českém znění animovaného seriálu Smolíkovi). Od roku 1990 působí na Konzervatoři Brno. Od roku 2012 je zde pedagogem hlavního předmětu Herecká výchova.

V roce 2011 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Moje cesta do NdB:

Do NdB jsem nastoupil až po třetí nabídce, protože jsem se bál milovnických rolí.

Tři divadelní role, na které nejraději vzpomínám:

Na účinkování ve hrách Voskovce a Wericha, kde jsem hrával „Voskovcův sortiment“.

Johan Nepomuk Nestroy: Lumpacivagabundus, režie: R. Mihula, Divadlo Bratří Mrštíků, Brno, 1970.

Porotce č. 2, Reginald Rose: Dvanáct rozhněvaných mužů, režie: Jakub Korčák, Národní divadlo Brno, 2006.

Vendelín Malina, Eduard Bass, Zbyněk Srba: Cirkus Humberto, režie: Zbyněk Srba, Národní divadlo Brno, 1998.

V mé cestě k umění mne nejvíce ovlivnil/la (a proč):

Můj profesor Češtiny na střední ekonomické škole ve mně probudil zájem o divadlo. Rovněž jsem jako kluk hrál s ochotníky.

Má práce pro film/televizi/rozhlas (výběr):

Nedělal jsem si záznamy, ale v TV jsem pracoval, pokud mi byla práce povolena.

Pokud bych se nevěnoval divadlu, věnoval bych se…divadlu.

Oblíbená hudba:  

Veškerá dobrá.

Životní krédo: 

Abych se mohl každému podívat do očí.

 

 

kdy hraje

Úterý 25. 06. 2019 10.0011.50
Činohra
Robert Luise Stevenson
Drsný mořský vlk na vlnách dětské fantazie!
Mahenovo divadlo
Středa 26. 06. 2019 09.0010.50
Činohra
Robert Luise Stevenson
Drsný mořský vlk na vlnách dětské fantazie!
Mahenovo divadlo
Středa 11. 09. 2019 19.0021.15
Činohra
Jiří Mahen,  Martin Františák
Zbojnická legenda ožívá. Spravedlnost. Pomsta. Zrada a láska. Nezabiješ!
Mahenovo divadlo
Čtvrtek 19. 09. 2019 19.0021.15
Činohra
David Seidler
EN SUB
Mahenovo divadlo
Sobota 21. 09. 2019 15.0016.50
Činohra
Robert Luise Stevenson
Drsný mořský vlk na vlnách dětské fantazie!
Mahenovo divadlo
Neděle 29. 09. 2019 19.0021.30
Činohra
Jiří Křižan
Moravský western
Mahenovo divadlo
Úterý 1. 10. 2019 19.0022.00
Činohra
Květa Legátová,  Dodo Gombár
(srdce mé)
Mahenovo divadlo
Neděle 20. 10. 2019 15.0016.50
Činohra
Robert Luise Stevenson
Drsný mořský vlk na vlnách dětské fantazie!
Mahenovo divadlo
Čtvrtek 7. 11. 2019 19.0022.00
Činohra
Květa Legátová,  Dodo Gombár
(srdce mé)
Mahenovo divadlo
Sobota 16. 11. 2019 19.0021.15
Činohra
Jiří Mahen,  Martin Františák
NdB se připojuje ke Světovému dni předčasně narozených dětí a divadlo bude...
Mahenovo divadlo | Abonmá VD

Další program

Online archiv