+

Jaroslav Kuneš

bw-kunes

herec souboru Činohry NdB

V NdB v současnosti hraje v těchto inscenacích:

Po absolutoriu DAMU byl v roce 1964 angažován do Divadla bratří Mrštíků, kde působil až do začátku osmdesátých let. Z jeho prvních rolí jmenujme např. Josefa Jána ve hře Ivana Klímy Zámek, dona Baltazara Carrieru ve Voskovcově a Werichově Katu a bláznovi, Gordona v Priestleyho Nebezpečné křižovatce, Rodriga v Calderónově komedii Chudák ať má za ušima, Loua v adaptaci čínské hry Patnáct šňůr penízků od německého autora Günthera Weissenborna či Mica Terrenoira ve hře francouzského autora Lacoura Ráno budeme dospělí. V Golemovi vytvořili spolu s Jiřím Tomkem nezapomenutelnou dvojici protagonistů, rytířů Pracha a Popela.

Ve druhé polovině šedesátých let spolupracoval s Milanem Páskem, který se stal novým uměleckým šéfem a později i ředitelem divadla. Jaroslav Kuneš hrál v jeho legendárních inscenacích, např. Francka v  Maryši, Orina v O´Neillově hře Smutek sluší Elektře, Morice ve Wedekindově Procitnutí jara, rytíře Ondřeje v Aprílové komedii, pod tímto názvem uvedl Pásek Shakespearův Večer tříkrálový, nebo titulní roli v Schillerově Donu Carlosovi. Byl jedním z hereckých pilířů tehdejšího repertoáru.

Spolupracoval s režiséry Richardem Mihulou (Sepp Jörgen v Burianově adaptaci Dykova Krysaře, titulní role v Molièrově Donu Juanovi), Pravošem Nebeským (Krista Mahon v Syngeho Hrdinovi západu) a Pavlem Rímským (Rytíř des Grieux v Nezvalově Manon Lescot). Spolu s Jiřím Tomkem a Stanislavem Zindulkou vytvořil trio řemeslníků v Nestroyově frašce Lumpacivagabundus, která patřila k nejúspěšnějším inscenacím té doby v Brně. Především zásluhou Richarda Mihuly se u „Mrštíků“ začal zabydlovat i muzikál a Jaroslav Kuneš se stal jedním z protagonistů tohoto žánru. Hrál titulní roli v inscenaci Jimmy Shine od Murraye Schisgala, s Jiřím Tomkem vytvořil opět výtečnou dvojici v Renčínově a Brabcově adaptaci Lysistraty Nejkrásnější válka, byl rytířem Palečkem v Radově a Brabcově Palečkově úsměvu a Palečkově pláči, vytvořil titulní roli v muzikálové adaptaci Szigligetiho Liliomfiho, postavu Thuria v shakespearovském muzikálu Gulta McDermota Dva šlechtici z Verony, titulní roli v Hirsonově a Schwartzově Pipinovi a „tygra“ Browna v Brechtově a Weillově Žebrácké opeře. Zároveň mu byla svěřena titulní role v Rostandově Cyranovi z Bergeracu či v Shakespearově Coriolanovi.

Od počátku sezóny 1981/82 se Jaroslav Kuneš stal členem Mahenovy činohry. Jeho první rolí byl Martin Toužimský v Tylově Paličově dceři. V rychlém sledu přišly další úkoly: Otec v Saroyanově hře Lásko, měj se hezky, Rodrigo v Shakespearově Othellovi, titulní role v Klicperově Hadriánovi z Římsů, Sancho v Kaločově inscenaci Komedie o Quijotovi anebo kouzelník Arnoštek ve Vančurově Rozmarném létě. V Shakespearově Troillovi a Kressidě hrál Pandara, v Pirandellově Sicilské komedii Simona Palumba, ve Stroupežnického Našich furiantech Kašpara Šmejkala, v Nestroyově Provazu o jednom konci Pumpfa. Z jeho dalších četných rolí jmenujme například postavu Atašé a Soude v Hajdově a posléze Porubjakově nastudování Brechtova Pana Puntily. V Jiráskově Lucerně hrál Kláska, v Dostojevského Zločinu a trestu Ližona, ve Werfelově Kozlím zpěvu žida Feivela, v Goldoniho Poprasku na laguně Patrona Toniho, Komisaře v Langrově Periferii, Dědečka v Masonově Jitřní paní, Grémia v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, Amiase Pauleta ve Schillerově Marii Stuartovně, inspicienta Allgooda ve Frielově frašce Bez roucha, Kunze v Srbově inscenaci Roku na vsi bratří Mrštíků. Za roli Vendelína Maliny v Bassově Cirkusu Humberto obdržel Cenu diváka.

Z Kunešových novodobějších rolí jmenujme alespoň titulní roli ve Feydeauově frašce Champignolem proti své vůli, Porotce číslo 2 ve Dvanácti rozhněvaných mužích, Koděru v Tylově Strakonickém dudákovi, Náčelníka chóru v Sofoklově Antigoně, Doktora a Barona v Gazdině robě, Dobčinského v Gogolově Revizorovi, Krále francouzského v Shakespearově hře Konec dobrý, všechno dobré, Sira v Machiavelliho Mandragoře. Často účinkoval také v inscenacích pro dětského diváka.

Spolupracoval rovněž s brněnským studiem České televize (z celé řady rolí připomeňme alespoň Vančurovu Josefínu z roku 1968 s Hanou Zagorovou v hlavní roli, pohádky a dětské filmy jako např. Pětka s hvězdičkou z roku 1985), Četnické humoresky, Stromy umírají vstoje, Krajinka, Hříšní lidé města brněnského ad.). Nespočet rolí vytvořil také v Českém rozhlase a v dabingu (podílel se např. na českém znění animovaného seriálu Smolíkovi). Od roku 1990 působí na Konzervatoři Brno. Od roku 2012 je zde pedagogem hlavního předmětu Herecká výchova.

V roce 2011 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Moje cesta do NdB:

Do NdB jsem nastoupil až po třetí nabídce, protože jsem se bál milovnických rolí.

Tři divadelní role, na které nejraději vzpomínám:

Na účinkování ve hrách Voskovce a Wericha, kde jsem hrával „Voskovcův sortiment“.

Johan Nepomuk Nestroy: Lumpacivagabundus, režie: R. Mihula, Divadlo Bratří Mrštíků, Brno, 1970.

Porotce č. 2, Reginald Rose: Dvanáct rozhněvaných mužů, režie: Jakub Korčák, Národní divadlo Brno, 2006.

Vendelín Malina, Eduard Bass, Zbyněk Srba: Cirkus Humberto, režie: Zbyněk Srba, Národní divadlo Brno, 1998.

V mé cestě k umění mne nejvíce ovlivnil/la (a proč):

Můj profesor Češtiny na střední ekonomické škole ve mně probudil zájem o divadlo. Rovněž jsem jako kluk hrál s ochotníky.

Má práce pro film/televizi/rozhlas (výběr):

Nedělal jsem si záznamy, ale v TV jsem pracoval, pokud mi byla práce povolena.

Pokud bych se nevěnoval divadlu, věnoval bych se…divadlu.

Oblíbená hudba:  

Veškerá dobrá.

Životní krédo: 

Abych se mohl každému podívat do očí.

 

 

kdy hraje

Neděle 5. 03. 2017 19.00
Činohra
Karel Schulz,  Lenka Lagronová
PREMIÉRA
Reduta | Abonmá MD1 - Činoherní premiéry
Vyprodáno
Úterý 7. 03. 2017 10.0012.35
Činohra
William Shakespeare
„Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně…“
Mahenovo divadlo
Poslední 2
Středa 8. 03. 2017 19.00
Činohra
Karel Schulz,  Lenka Lagronová
Michelangelovská freska.
Reduta | Abonmá MD2
Čtvrtek 9. 03. 2017 18.00
Činohra
Karel Schulz,  Lenka Lagronová
Michelangelovská freska.
Reduta
Pátek 10. 03. 2017 17.0019.30
Činohra
Sofoklés
DERNIÉRA
Mahenovo divadlo | Abonmá KO
Pondělí 13. 03. 2017 19.00
Činohra
Karel Schulz,  Lenka Lagronová
Michelangelovská freska.
Reduta | Abonmá ČP,  S - Do divadla na začátku týdne
Posledních 7
Čtvrtek 16. 03. 2017 19.0021.30
Činohra
Jiří Křižan
Představení zakoupeno
Mahenovo divadlo
Vyprodáno
Sobota 18. 03. 2017 19.00
Činohra
Karel Schulz,  Lenka Lagronová
Lektorský úvod půl hodiny před představením
Reduta | Abonmá D - Sobotní činoherní novinky
Pondělí 20. 03. 2017 19.0021.15
Činohra
David Seidler
Král problémy mít může – řešit je však musí.
Mahenovo divadlo
Posledních 26
Středa 22. 03. 2017 10.0012.35
Činohra
William Shakespeare
„Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně…“
Mahenovo divadlo
Vyprodáno

Další program

Online archiv