+

Jedinečný koncert Gorana Bregoviće v Brně!

Wedding and Funeral Band

Nejvýznamnější balkánský hudebník a skladatel, autor hudby k filmovým hitům Emira Kusturici a vůdčí osobnost současné world music Goran Bregović vystoupí 8. února v brněnském Janáčkově divadle i se svým orchestrem The Wedding and Funeral Band. Chaotické spojení historie, současnosti, snění, tance a nejrůznějších emocí dodává Bregovićově hudbě jedinečnost a nenapodobitelný styl, který jistě uhrane i vás.

Goran Bregović se narodil 22. 3. 1950 v Sarajevu. Jeho matkou byla Srbka, otec Chorvat. Na konzervatoři vystudoval hru na housle, ale kromě toho ovládl také kytaru a basu. Světový věhlas mu přinesla spolupráce s filmovým režisérem Emirem Kusturicou. V mládí hrál v několika punkových a rockových skupinách, z nichž nejpopulárnější se stala kapela Bijelo dugme. Jeho pozdější tvorba vychází především z romské balkánské hudby, rocku a elektronické hudby a často je řazena ke stylu world music, přestože je ve skutečnosti velmi jedinečná a specifická.

S Emirem Kusturicou se Bregović poprvé setkal při tvorbě filmu Dům k pověšení (1988), jenž uspěl na festivalu v Cannes. Po vypuknutí občanské války v Jugoslávii utekli oba umělci do USA, kde natočili snímek Arizona Dream (1992), kde si zahrál mimo jiné i Johnny Depp. Následně Bregović i Kusturica přesídlili do Paříže. Ve Francii složil Bregović hudbu k více než 20 oceňovaným filmům, např. Královna Margot (1994) či Underground (1995), který se natáčel mimo jiné i v Praze. Ve francouzské metropoli žije a působí dodnes.

V posledních letech Bregović pořádá se svým padesátičlenným orchestrem The Wedding and Funeral Band koncerty po celém světě. V roce 2011 získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos filmové hudbě. Jeho desky dodnes patří k nejprodávanějším ve Francii.

 

Kdy hrajeme