KRÁLOVA ŘEČ

Po úspěšné páteční premiéře hry Davida Seidlera Králova řeč Vám přinášíme nejčerstvější recenze. Podívejte se.

"Jako by pod Stropnického vedením vstával z mrtvých především herecký soubor. A v něm září budoucí král, vévoda z Yorku, Bertie. Martin Sláma ho hraje s obrovským nasazením. Přesně vystihl proměnu outsidera ve státníka, člověka, který sám v sobě překonává nejenom koktavost, ale také třídní přehrady určované dvorskou etiketou. V glose jen dodávám, že je to Slámův výkon zatím životní."

                                                                                                                              J.P.Kříž 80%

"Protiklady jsou silným motivem celé hry. Nejvíce je patrný rozdíl mezi českým lidovým a britským suchým humorem, které se ve hře potkávají. Režisér Stropnický chtěl zdůraznit trapnost, tedy pocit, jaký má Bertie sám ze sebe nejčastěji. Zároveň se snažil přiblížit královskou rodinu tím, že ji ukazuje i v situacích jindy nemyslitelných. Hned v první scéně celé hry se ukazuje Bertie nahý a tímto aktem se symbolicky zcela odevzdává a přiblížuje divákovi. Když postavy zmiňují používání toalet a užívají sprostá slova, ukazují, že jsou ze stejného těsta jako my. Katarze některých diváků tak díky tomu sice může být větší, konzervativnějšího návštěvníka ale mohou tyto scény spíše rozčílit. Trapnost je totiž ve hře posilována i kultivovanějším způsobem, a to dlouhými pauzami a chvílemi ticha. Jde rozhodně o rafinovanější a nosnější způsob, který je navíc vhodnější k britskému stylu humoru."

                                                                                                                         Jana Štukhejlová

"Nejsilnějšími momenty brněnské inscenace jsou právě společné výstupy krále s australským logopedem Lionelem Loguem. Martin Sláma našel pro následníka trůnu přesnou míru stylizace, v níž mu řečový handicap vlastně ochromuje celé tělo. Koktání u něj není jen prázdným efektem, ale vnějškovým projevem jeho nalomené psychiky. Slámovi se daří do výrazu promítnout až urputné odhodlání, s jakým chce vévoda nad svým vnitřním strachem zvítězit. V tom mu svéráznými metodami pomůže právě logoped, kterého Ladislav Frej obdařil živelnou dobráckostí i nutnou přísností."

                                                                                                                            Lenka Suchá