Mahenova činohra zaveze děti i dospělé na Ostrov pokladů

V období Adventu pro vás a vaše děti Mahenova činohra Národního divadla Brno připravila velkolepý divadelní zážitek. V režii zkušené Zoji Mikotové, která se po celý svůj život zaměřuje na tvorbu kvalitních inscenací pro děti každého věku, se jeviště Mahenova divadla promění ve starý zájezdní hostinec jednoho obyčejného anglického přístavního městečka, později v palubu piráty ovládané námořní lodě Hispaniola a konečně i v samotný tajemný Ostrov pokladů. Může být lepší příležitost, jak dětem představit nenapodobitelnou atmosféru divadla a všechna jeho kouzla?

Román Ostrov pokladů vynikajícího skotského spisovatele, esejisty a humanisty Roberta Louise Stevensona neopustil od svého napsání v roce 1883 přední příčky pomyslného seznamu nejoblíbenější dobrodružné četby pro děti i dospělé. Příběh je vyprávěn z pohledu chlapce Jima, který se po smrti svého otce vypraví ze svého rodného ospalého domova v Anglii na nebezpečnou pouť po moři, aby spolu s panem doktorem a panem zemanem mohl nalézt tajemný pirátský poklad, ukrytý na vzdáleném ostrově. Nebylo by to ale žádné neobvyklé vyprávění, kdyby po mapě ostrova, kterou Jim náhodou získal, neprahnula skupina krvežíznivých a všehoschopných pirátů. A tak se poklidná plavba brzy změní v boj o život, kde dobro bude muset vynaložit veškeré své síly, aby bylo zlo nakonec poraženo…

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player

Robert Louis Stevenson (1850–1894), rodák z Edinburghu, sám prožil velice dobrodružné roky ve Spojených státech amerických a především v jižním Pacifiku, stal se uznávaným autorem dobrodružných a cestopisných knih pro všechny generace a také neúnavným obhájcem lidských práv obyvatel kolonií. I když se po vzoru svého otce a dědečka nestal stavitelem majáků, zdědil po nich lásku k moři a jeho tajemstvím, ze kterých často čerpal inspiraci pro své psaní. Od dětství trpěl plicní chorobou, jež mu značně zasahovala do života, to ho však nikdy neodradilo od toho, aby svůj život prožíval naplno a plnil si své sny. Prakticky po celé dvacáté století byl považován za druhořadého spisovatele, avšak tyto úvahy nebraly v potaz jeho obrovský pracovní zápal a přirozený, hluboce zakořeněný humanismus, jež jeho díly bez výjimky prostupuje. I Ostrov pokladů, ze Stevensonových knih román jednoznačně nejznámější a nejčastěji adaptovaný pro filmové plátno, rozhlas i divadelní jeviště, v sobě kromě dobrodružství ukrývá také důležitá etická a morální poselství a i díky tomu si jej zamilovaly již miliony dětí i dospělých.