+

Marie Blažková

výtvarnice kostýmů

Brněnská rodačka vystudovala v letech 1999–2003 Střední školu uměleckých řemesel v Brně, obor užité malby u prof. Petra Veselého.

V roce 2009 absolvovala studium scénografie na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění u prof. Jána Zavarského. V roce 2003 participovala na výstavě SŠUŘ – cyklus mladých v Galerii mladých v Brně. V letech 2004 a 2005 se zúčastnila projektů Fashion Show MEZIPATRA. Česká televize natočila na toto téma v roce 2004 krátkometrážní film Tělo.

V jubilejním mozartovském roce 2006 spolupracovala s režisérkou Janou Janěkovou na inscenaci Don Giovanni pro letní festival ve Znojmě, ve sklepní scéně Divadla Husa na provázku navrhla výtvarné řešení pro projekt divadla pro neslyšící Najde se Nemo a projekt Groteska u příležitosti zrekonstruovaného náměstí Svobody.

Spolupracuje s režisérem Petrem Foffem na inscenacích Krysař a v roce 2011 na Baladě z hadrů v bezbariérovém divadle Barka. Častá je její spolupráce s režisérem Tomášem Pavčíkem – KrvákDivadle Huse na provázku, Kabaret Rot Noir Hadivadle anebo Kalendář svatých v rámcii Muzejní noci na Petrově 2007.

V roce 2009 připravila s režisérem Lukášem Janotou Musical concert  ve studiu JAMU Marta. Pro režisérku Lindu Keprtovou vytvořila výtvarné řešení pro inscenaci Její Pastorkyně, která se hrála v rámci janáčkovského festivalu na podzim roku 2008 v Městském divadle Brno, a pro Frimlovu Rose MariiNárodním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Jako asistentka výtvarníka spolupracovala s Danielem Dvořákem na řadě jeho inscenací, např. na Shakespearově Antoniovi a Kleopatře a Verdiho  Mackbethovi pro Národní divadlo Brno, na opeře Eugena Alberta Nížina v divadle v Pfalztheater Kaiserslautern, na Bergově Lulu Městském divadle v Münsteru, na Evženu Oněginovi P. I. Čajkovského v  Divadle v Regensburgu anebo na Donu Giovannim v divadle v italské Lucce.

Je autorkou kostýmů pro inscenaci Massenetovy opery WertherNárodním divadle moravskoslezském v Ostravě a Pucciniho Madamy Butterfly v Národním divadle Brno.

Pro režiséra Zbyňka Brabce navrhla scénu i kostýmy pro jeho inscenace Pucciniho Bohémy  a Weberova ČarostřelceSeveročeském divadle opery a baletu v Ústí nad Labem.

V Mahenově činohře se poprvé představila jako výtvarnice kostýmů v inscenaci Rostandova Cyrana z Bergeracu.

kdy hraje

Online archiv