+

Marie Durnová

  • Marie Durnová

V NdB v současnosti hraje v těchto inscenacích:

Narodila se v Brně. Už během svých školních let se věnovala recitaci a divadlu v dramatickém souboru při Domě pionýrů v Lužánkách pod vedením herce tehdejšího Divadla Julia Fučíka Eduarda Muroně. Po maturitě chtěla studovat JAMU, ale nebyla přijata, a tak nastoupila jako elévka do pražského Divadla Jiřího Wolkera, kde strávila dva roky. Jejími prvními rolemi na profesionálním jevišti byly Delfín a Nemocná opička v pohádce Doktor Bolíto.

V roce 1962 se stala členkou Divadla bratří Mrštíků. V novém působišti se na jevišti poprvé objevila jako Terezka v Tylově Lesní panně. Velmi upoutal její citlivý výkon v inscenaci hry Maxe Frische Andorra, kde po boku Ladislava Lakomého ztvárnila v režii Jana Fišera ústřední ženskou roli Barblin. U Mrštíků hrála rovněž Blanku ve Zkrocení zlé ženy, byla výbornou Věrou Lukášovou v inscenaci Burianovy dramatizace povídky Boženy Benešové v režii Josefa Henkeho, Margaretou Morovou v Plevově inscenaci hry Roberta Bolta Člověk pro všechny časy, ve Špirkově inscenaci Goldoniho komedie Vějíř hrála  Candidu, v Kaločově Katu a bláznovi Juanillu a Betty ve Špirkově inscenaci Priestleyho hry Nebezpečná křižovatka i další role. Účinkovala rovněž v Českém rozhlase Brno, a to především v pořadech režisérů Olgy Zezulové a Josefa Hebkého.

Znovu se pokusila dostat se na JAMU, tentokráte úspěšně a měla být dokonce přijata do 2. ročníku, ale když došlo k rozhodování mezi školou a divadlem, Marie Durnová dala přednost divadlu. Nastoupila do angažmá v Divadle F.X.Šaldy v Liberci, kde následně vytvořila řadu závažných rolí jako například  titulní roli Anny Christie ve hře amerického dramatika Eugena O´Neilla, Zrzy ve Feydeauově Dámě od Maxima, Andělu v Kolierově Chudáku manželovi anebo Zuzku ve Langrově komedii Velbloud uchem jehly.

Otomar Krejča ji přizval do své legendární inscenace Čechovových  Tří sester, v níž hraje roli Iriny.

V Liberci, který v té době žil mimořádně bohatým a inspirativním divadelním životem, zakládá režisér Jan Schmidt Studio Ypsilon. Marie Durnová mění jistotu „kamenného“ divadla za nejistotu studiové scény a v Ypsilonce, s níž se po čase stěhuje do Prahy, stráví téměř dvě desítky let. Z množství postav, které v Ypsilonce vytvořila, připomeňme alespoň Annu Marii v Kováři Stelzigovi Václava Kaplického, Čarodějnici v Makbethovi a Julinku ve hře Jana Schmidta Třináct vůní.

Počátkem devadesátých let mění Marie Durnová své angažmá v Ypsilonce za působení v dalším významném souboru experimentálního charakteru, ústeckém Činoherním studiu. Na této scéně zaujala mimo jiné v postavách Zity v Páralových Milencích a vrazích, Otýlie ve Franku V. Friedricha Dürrenmatta a paní Nomsenové ve hře Meteor téhož autora, Shakespearovy Lady Macbeth, Dotty v populární komedii Michaela Frayna Zepředu zezadu a Marlon ve hře Woodyho Allena Nepijte tu vodu.

V roce 1996 se stává členkou Divadla ABC. Zde opět hraje Otýlii ve Frankovi V., ve hře Harold a Maude Collina Higginse, je paní Chasenovou, v Thomasově Charlesově tetě doňou Lucií d´Alvadorez, Betty ve hře Cizinec autora Larryho Shue či statkářkou Korobočkou v Bulgakovově dramatizaci Gogolových Mrtvých duších, pannou Čipernou ve Veselých paničkách windsdorských, Vilemínou Talbottovou ve Williamsově Sestupu Orfeově. Souběžně s působením v Divadle ABC účinkovala Marie Durnová také na scéně Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde opět vytvořila řadu pozoruhodných kreací jako například Beulah Binnigsovou ve Williamsově Sestupu Orfeově, Fanku v Čapkově Loupežníku, opět si s úspěchem zahrála paní Chaseovou v Heroldovi a Maude, v Tylově Tvrdohlavé ženě si s chutí zahrála Kabelkovou, v alžbětinské hře autorů Beaumonta a Fletchera Rytíř hořící paličky Kupcovou.

V roce 1999 ji režisér Vladimír Drha obsadil do role paní Plaché ve filmu Početí mého mladšího syna.

V roce 2000 úspěšně absolvuje pod vedení profesora Ivana Vyskočila studium na katedře autorské tvorby a pedagogiky na pražské DAMU.

V roce 2006 se stává členkou činohry ND Brno, kde se znamenitě představila v titulní roli hry Bertholda Brechta Matka Kuráž a její děti. Vynikající byla i její Claire Zachanassianová v Dürrenmattově Návštěvě staré dámy. Na jevišti Mahenova divadla ji diváci mohli vidět i v roli paní Chanelové v Thomasově Osmi ženách, v Baronce v Hofmannstahlově Škole manželů anebo v postavě Jaquity v Goldflamově inscenaci Tajemství pralesa. V Redutě hrála v Pokorného inscenaci hry Éros  Pavla Kohouta roli hospodyně Václavy. Výraznou hereckou kreací byla její Vévodkyně z Yorku v Plachého inscenaci Král Richard III., neodolatelná byla její slečna Prismová v inscenaci Jak je důležité míti Filipa.

Tři divadelní role, na které nejraději vzpomínám

(v inscenacích, které se už se nehrají – bez ohledu na divadlo, kde vznikly)

Claire Zachnassianová, Friedrich Dürrenmatt: Návštěva staré dámy, režie: Zdeněk Kaloč, Národní divadlo Brno,  2007

Ottilie, Friedrich Dürrenmatt: Frank V., Činoherní studio Ústí nad Labem, režie: Milan Schejbal, 1992.

Matka, Martin Františák: Havel v zemi čeledínů, režie: Martin Glaser, Národní divadlo Brno, 2015.

V mé cestě k umění mne nejvíce ovlivnil/la (a proč):

Můj vedoucí v dram. souboru pionýrského domu v Brně Eduard Muroň – herec Divadla Julia Fučíka.

Má práce pro film/televizi/ rozhlas (výběr):

Nestojí celkem za řeč :)

Pokud bych se nevěnoval/a divadlu, věnoval/a bych se…

Bohemistika nebo práva!

Oblíbená hudba:

Jaromír Nohavica, Leoš Janáček, Folklór

Oblíbená próza:

Thorton Wilder, zvláště Most svatého Ludvíka krále.

Oblíbený dramatik:

Friedrich Dürrenmatt, Anton Pavlovič Čechov, Henrik Ibsen. 

Oblíbený básník/ básnířka:

Jan Skácel

Jan Zahradníček

Josef Hora

Oblíbený film:

Oblomov

Oblíbený herec/herečka:

Helen Hunt, Mel Gibson, Ivana Hloužková, Michal Isteník

Oblíbený výtvarný artefakt:

Vila Tugenhat

Oblíbený způsob odpočinku

Práce na zahradě a vůbec manuální práce

Životní krédo: 

Nejde o mně, jde o to, o co jde.

 

 

 

 

kdy hraje

Středa 22. 01. 2020 19.0021.10
Činohra
Rudolf Těsnohlídek,  Zoja Mikotová,  Iva Klestilová
Polozapomenuté osudy muže, jehož život bolel.
Reduta
Pátek 24. 01. 2020 19.0021.45
Činohra
Alois Jirásek
Kouzelná hra.
Mahenovo divadlo
Sobota 25. 01. 2020 14.0015.15
Činohra
Jakub Šafránek
O Brně vážně i nevážně… a s čertem!
Reduta
Posledních 7
Pondělí 3. 02. 2020 19.0021.55
Činohra
Alena Mornštajnová
Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století.
Mahenovo divadlo
Vyprodáno
Čtvrtek 6. 02. 2020 19.0021.45
Činohra
Alois Jirásek
Kouzelná hra.
Mahenovo divadlo
Pátek 7. 02. 2020 10.0012.45
Činohra
Alois Jirásek
Kouzelná hra.
Mahenovo divadlo
Vyprodáno
Neděle 9. 02. 2020 14.0015.15
Činohra
Jakub Šafránek
O Brně vážně i nevážně… a s čertem!
Reduta
Posledních 10
Neděle 9. 02. 2020 17.0019.45
Činohra
Alois Jirásek
Kouzelná hra.
Mahenovo divadlo | Abonmá F
Pondělí 10. 02. 2020 19.0021.45
Činohra
Alois Jirásek
L
Mahenovo divadlo | Abonmá AB
Neděle 16. 02. 2020 19.0021.55
Činohra
Alena Mornštajnová
Uhrančivé osudy tří žen a jednoho století.
Mahenovo divadlo
Vyprodáno

Další program

Online archiv