Martin Čičvák

režisér

Slovenský režisér a dramatik Martin Čičvák se narodil roku 1975 v Košicích. Vystudoval obor činoherní režie na brněnské JAMU (1998) a poté ještě Dartington College of Arts v Londýně. Již v počátcích své kariéry hostoval zejména ve Východoslovenském divadle v Košicích, v Divadle v 7 a půl v Brně a v Mahenově činohře Národního divadla Brno. Mezi lety 1999 a 2004 byl zdejším kmenovým režisérem, z jeho inscenací jmenujme hry Zámek, Treperendy, Sen noci svatojánské, Emilia Galotti či Antigona. Za režii hry Thomase Bernharda Immanuel Kant (1999) mu byla udělena prestižní Cena Alfréda Radoka v kategorii Talent roku.

Martin Čičvák je také úspěšným dramatikem. Jeho hry (zejména Dům, kde se to dělá dobře, a Kukura) se zatím hrály v České republice, na Slovensku, v Srbsku, Rumunsku, Maďarsku a v Anglii.

Od roku 2000 je členem uměleckého souboru pražského Činoherního klubu (inscenace Vojcek, Proces, Misantrop, Dámský krejčí, Koza aneb Kdo je Silvie?, Ivanov, U kočičí bažiny, Kukura aj.). Hostuje také v činohře Národního divadla v Praze a pravidelně působí ve Slovenském národním divadle, kde se jeho inscenace setkávají s velkým úspěchem (Arabská noc získala dvě divadelní ceny Dosky, další tituly Úklady a láska a Leonce a Lena byly na ceny Dosky nominovány). Režíroval i v divadle Aréna v Bratislavě, v anglickém Norwichi a ve slovinské Lublani. Kromě činoherních inscenací se věnuje také opeře (spolupráce s Divadlem J. K. Tyla v Plzni a Národním divadlem v Praze).