…co člověk, to jiné vidění světa/Rozhovor o hře Zaslíbení

rozhovor Pavla Juráše s uměleckým šéfem Mahenovy činohry Zdenkem Plachým ke světové premiéře hry ZASLÍBENÍ  

Jak Vás napadlo spojit příběh legendární krasobruslařky Hany Maškové                 a Gottova dvorního textaře Jiřího Štaidla do jednoho představení?

S tím nápadem přišli autoři scénáře Marek Hladký a Lenka Plachá. Ukázali mi námět, který mě přesvědčil. Štaidl s Maškovou byli ve své době velmi známí a o jejich milostném vztahu věděl celý národ.

O jakou dobu se zde jedná?

Oba se seznámili v roce 1968.

To byla rušná doba...

Hana Mašková Hana Mašková

Jistě, pražské „jaro 68“ a pak hned srpnová okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tyto události poznamenaly osudy celého našeho národa.

Představení má podtitul „balada o lásce a smrti..“ Proč zrovna balada?

Protože se tragický osud Maškové, která zemřela při autonehodě v roce 1972        a Štaidla, který zemřel rovněž po kolizi s nákladním autem o rok později, protíná ve velmi tragických souvislostech jejich osobního vztahu, ale i doby, v níž žili.

Takže se dá očekávat spíše vážný příběh?

Není a nebude to žádná selanka, ale zároveň je to velmi křehká hra o velké lásce dvou mladých, talentovaných lidí, kteří zemřeli mladí. Inscenace však nepostrádá ani nezbytný humor. Bez toho to nejde. Není to ale žádná „řachanda“, spíše určitý nadhled, s nímž lze dnes nahlížet tehdejší dobu.

Zazní v „Zaslíbených“ slavné písně Jiřího Štaidla?

O známé písně 60. let diváci nepřijdou. V inscenaci bude i balet, ale jinak to není muzikál, ale prostě činohra s písněmi. 

Médii proběhla zpráva, že se scénář příliš nezamlouvá bratrovi Jiřího Štaidla - Ladislavovi.

Ladislav Štaidl by rád viděl příběh svého bratra na jevišti jako takovou úsměvnou oddechovou hříčku bez politických souvislostí. Snažím se mu vysvětlit, že „Zaslíbení“ jsou balada a že na půdě Národního divadla musí mít příběh určité parametry, určitou úroveň, na kterou jsou diváci zdejšího divadla zvyklí. 

Co když se nakonec s panem Štaidlem nedohodnete?

Tak se nic nestane. On není ani autorem scénáře, ani nemá patent na příběh Hany Maškové a Jiřího. Na tu dobu se lze dívat různou optikou. V podstatě je to tak, že co člověk, to jiné vidění světa, skutečnosti..

Ale přesto: nemrzí Vás, že bratrovi Jiřího Štaidla Váš příběh nekonvenuje?

Ne. Jeho vidění světa a estetické vnímání je někde úplně jinde, než naše. On musí pochopit, že nepíšeme kroniku té doby, ale svébytný příběh o osudové lásce dvou lidí, který je nutně zabarven naším subjektivním autorským cítěním světa.

Jako autor scénáře se v Národním divadle představí poprvé Marek Hladký.

Marek má za sebou scénáře k úspěšné televizní hrané tvorbě, pozoruhodný je např. jeho scénář k filmu „Prosté krutosti“ o MUDr. Thomayerovi s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli. Vydal také zajímavou knížku detektivek, jejímž kmotrem byl skladatel Karel Svoboda.

Jako spoluautorka scénáře se představí Vaše paní.  Jaké to je, režírovat hru vlastní ženy?

 Pro mě je důležité, jestli scénář splňuje nároky, které já od této novinky v Národním divadle očekávám. A to tento scénář naplňuje vrchovatě. Navíc spolupráce dvou životních partnerů na uměleckých dílech není ničím zase tak neobvyklým. Když pominu všechny slavné herecké manželské dvojice, napadá mě třeba Dalí a Gala, Tarkovskij a jeho žena Larisa. Moje žena Lenka se mnou dramaturgicky spolupracuje od 90. let na většině mých projektů.

 Kdy začnete „Zaslíbené“ zkoušet?

 V půli listopadu. Moc se na to těším. Je to velký a silný příběh o lásce, nevěře, osudovém prokletí, o setkávání a míjení, ale také o velkolepém úspěchu  - o velmi slavných lidech. 


Image

Image

režisér inscenace Zdenek Plachý, výtvarník scény Daniel Dvořák a výtvarnice kostýmů Michaela Ľuptáková režisér inscenace Zdenek Plachý, výtvarník scény Daniel Dvořák a výtvarnice kostýmů Michaela Ľuptáková

autorka scénáře k inscenaci Lenka Plachá a režisér inscenace Zdenek Plachý autorka scénáře k inscenaci Lenka Plachá a režisér inscenace Zdenek Plachý

Image

výtvarník scény Daniel Dvořák a režisér inscenace Zdenek Plachý výtvarník scény Daniel Dvořák a režisér inscenace Zdenek Plachý

Image

členové a vedení umělecko-dekoračních dílen

výtvarník scény Daniel Dvořák a režisér inscenace Zdenek Plachý výtvarník scény Daniel Dvořák a režisér inscenace Zdenek Plachý

Úspěšná slovenská modní designérka Michaela Ľuptáková je výtvarnicí kostýmů inscenace Zaslíbení - její kostýmní návrhy v retro stylu módy šedesátých let ve slideshow.

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player