Nenechte si ujít představení DIVADLA NA FIDLOVAČCE - SHAPIRA - v hlavní roli ELIŠKA BALZEROVÁ!

  9. listopadu  2011 v 19.00 hod. v Mahenově divadle!

Karol Sidon 

SHAPIRA

Režie: Juraj Deák

Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Scéna: Milan David

Kostýmy: Sylva Zimula-Hanáková

Asistent režie: Matěj Kužel

Osoby a obsazení

Myriam Harry (roz.Shapirová)                   Eliška Balzerová

Trang                                                               Dalimil Klapka 

White                                                                Jiří Racek

malá Myriam                                                    Veronika Divišová

Shapirová                                                         Martina Randová

Ginsburg                                                           Otakar Brousek ml.

Shapira                                                             Ondřej Brousek

Ganneau                                                            Milan Kačmarčík

Hana                                                                  Bára Mošnová

Tom                                                                   Marek Holý

                                                                          Matěj Kužel

Má pravda cenu větší než milión liber? Na základě skutečných historických událostí a postav napsal dramatik Karol Sidon jednu z nejpozoruhodnějších her českého divadla 20. století. Eliška Balzerová jako slavná spisovatelka Myriam Harryová se ocitá tváří v tvář ztracené minulosti.

Ten objev se měl stát největším příběhem v dějinách lidstva. Senzační archeologický nález dávných biblických svitků, starších než náš letopočet, dává Myriam oživnout zapomenutým vzpomínkám na starožitníka Shapiru, jejího otce, kterému nikdo nevěřil, že legendami opředené svitky skutečně spatřil. Když se krátce po druhé světové válce vynořily zprávy o biblických textech ukrytých kdesi v poušti nedaleko Mrtvého moře, začala honba za senzacemi. A tehdy se opět vynořil také příběh Shapirovy aféry, která v roce 1883 pobouřila londýnskou učennou společnost. Hra Karola Sidona je však především cestou po stezkách pravdy a zrady napříč letopočty i osudy. 

(o autorovi)

Karol Sidon, vystudoval pražskou FAMU, psal filmové scénáře a divadelní hry, avšak v sedmdesátých letech a s podpisem Charty 77 byl umlčen a režim ho donutil odejít z Československa.  Během let strávených v exilu se začal zabývat judaismem na univerzitě v Heidelbergu a posléze dokončil rabínská studia v Jeruzalémě. Nyní je známou osobností nejen díky své umělecké tvorbě, ale i díky svému působení v postavení zemského rabína.

V hlavní roli spisovatelky Myriam Harryové vystupuje Eliška Balzerová. Tato postava je velmi výrazná. Bojuje se svým svědomím, ale navenek nedá nic znát. Až postupně její emoce vytrysknou. Eliška Balzerová zvládá roli bravurně. V Divadle Na Fidlovačce máte v tomto představení jedinečnou možnost vidět na jevišti jak Ondřeje Brouska, tak jeho otce, Otakara Brouska mladšího. Představení se může chlubit nejen skvělými hereckými výkony, ale i geniální scénou a kostýmy. Pohledem na jeviště se opravdu dostáváme nejprve do pařížského bytu Myriam Harryové, poté do Jeruzaléma a nakonec do Londýna. Muzika, která je zde pouštěna, zní na první poslech jako dobová. Po prostudování programu ovšem divák zjistí, že za složením hudby stojí Ondřej Brousek. Shrnout tedy celé představení je jednoduché. Skvělí herci, perfektní scénář, dokonalá režie, kostýmy i hudba.  

/Marta Puková: Skvělá hra Shapira v Divadle Na Fidlovačce. Odhalení tajemství nejstaršího opisu Bible, zdroj: www.topzine.cz /