Karol Sidon
SHAPIRA
Režie: Juraj Deák
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský
Scéna: Milan David
Kostýmy: Sylva Zimula-Hanáková
Asistent režie: Matěj Kužel
Osoby a obsazení
Myriam Harry (roz.Shapirová) Eliška Balzerová
Trang Dalimil Klapka
White Jiří Racek
malá Myriam Veronika Divišová
Shapirová Martina Randová
Ginsburg Otakar Brousek ml.
Shapira Ondřej Brousek
Ganneau Milan Kačmarčík
Hana Bára Mošnová
Tom Marek Holý
Matěj Kužel
Má pravda cenu větší než milión liber? Na základě skutečných historických událostí a postav napsal dramatik Karol Sidon jednu z nejpozoruhodnějších her českého divadla 20. století. Eliška Balzerová jako slavná spisovatelka Myriam Harryová se ocitá tváří v tvář ztracené minulosti.
Ten objev se měl stát největším příběhem v dějinách lidstva. Senzační archeologický nález dávných biblických svitků, starších než náš letopočet, dává Myriam oživnout zapomenutým vzpomínkám na starožitníka Shapiru, jejího otce, kterému nikdo nevěřil, že legendami opředené svitky skutečně spatřil. Když se krátce po druhé světové válce vynořily zprávy o biblických textech ukrytých kdesi v poušti nedaleko Mrtvého moře, začala honba za senzacemi. A tehdy se opět vynořil také příběh Shapirovy aféry, která v roce 1883 pobouřila londýnskou učennou společnost. Hra Karola Sidona je však především cestou po stezkách pravdy a zrady napříč letopočty i osudy.
(o autorovi)
Karol Sidon, vystudoval pražskou FAMU, psal filmové scénáře a divadelní hry, avšak v sedmdesátých letech a s podpisem Charty 77 byl umlčen a režim ho donutil odejít z Československa. Během let strávených v exilu se začal zabývat judaismem na univerzitě v Heidelbergu a posléze dokončil rabínská studia v Jeruzalémě. Nyní je známou osobností nejen díky své umělecké tvorbě, ale i díky svému působení v postavení zemského rabína.
V hlavní roli spisovatelky Myriam Harryové vystupuje Eliška Balzerová. Tato postava je velmi výrazná. Bojuje se svým svědomím, ale navenek nedá nic znát. Až postupně její emoce vytrysknou. Eliška Balzerová zvládá roli bravurně. V Divadle Na Fidlovačce máte v tomto představení jedinečnou možnost vidět na jevišti jak Ondřeje Brouska, tak jeho otce, Otakara Brouska mladšího. Představení se může chlubit nejen skvělými hereckými výkony, ale i geniální scénou a kostýmy. Pohledem na jeviště se opravdu dostáváme nejprve do pařížského bytu Myriam Harryové, poté do Jeruzaléma a nakonec do Londýna. Muzika, která je zde pouštěna, zní na první poslech jako dobová. Po prostudování programu ovšem divák zjistí, že za složením hudby stojí Ondřej Brousek. Shrnout tedy celé představení je jednoduché. Skvělí herci, perfektní scénář, dokonalá režie, kostýmy i hudba.
/Marta Puková: Skvělá hra Shapira v Divadle Na Fidlovačce. Odhalení tajemství nejstaršího opisu Bible, zdroj: www.topzine.cz /