Ostře sledované vlaky v novém divadelním zpracování

Inscenace bude mít premiéru v roce oslav stého výročí Hrabalova narození a to 24.1. 2014

Ostře sledované vlaky, originální, humornou a napínavou protiválečnou novelu Bohumila Hrabala z roku 1965, zná většina z nás především díky filmovému zpracování v režii Jiřího Menzela, který se postaral o její nesmrtelnost. Mahenova činohra uvede 24. ledna 2014 premiéru stejnojmenné divadelní adaptace, jejíž podobu vytvořil přední český režisér Ivo Krobot.

Mladý Hrma prožívá náročné roky svého dospívání během nacistické okupace Československa. Pracuje na malém železničním nádraží, kde je jeho věrným druhem a životním rádcem zkušený výpravčí Hubička, typický „pábitel“. Citlivý mladík hledá cestu k dospělosti nejen prostřednictvím postupného odkrývání tajů sexuality, ale také skrze stále silnější odhodlání připojit se vlastními silami k boji proti okupující moci. Nakonec se stane hrdinou proti své vůli, neboť při úspěšném pokusu o vyhození muničního vlaku do vzduchu se smrtelně zraní…

Ivo Krobot vytvořil vlastní verzi scénáře, která vychází mimo jiné také z Hrabalovy starší povídky Legenda o Kainu a Ábelovi.  Krobotovy režie, a ty hrabalovské obzvlášť, vždy vynikají poctivým vedením herce a sázkou na silný příběh – obojí slibuje také připravovaný titul. Dále se můžeme těšit na zajímavé výtvarné provedení scénografa Václava Špaleho, který připravil čistou, a přece atmosférickou podobu scény, již ozvláštňují autentické předměty typické pro železniční stanici třicátých a čtyřicátých let. Inscenaci doplní původní hudba Zdeňka Kluky a kostýmy Alice Novotné.

Režisér Krobot se od roku 1980 s Bohumilem Hrabalem intenzivně přátelil, a proto dnes patří k předním inscenátorům jeho děl. „Slova, která jsou svým způsobem omezující, znovu přetváříme na těla. Tato transformace mě baví a láká,“ odpovídá Krobot na otázku, jak lze jazykově specifické Hrabalovy knihy upravit pro divadlo.