Přečtěte si rozhovor s Martou Kubišovou, která 19. 12. v Divadle Reduta již tradičně představila svůj recitál S nebývalou ochotou...

Celý rozhovor naleznete také v magazínu Národního divadla Brno DIVA.

V letošním roce se opět vracíte do brněnské Reduty, kde 19. prosince představíte svůj recitál „S nebývalou ochotou…“, který uvádíte i v pražském Divadle Ungelt. Jaký program mohou diváci očekávat? Diváci mohou očekávat průřez skladbami od roku 1964 až do současnosti. V programu jsou zařazeny i dvě písně z nejnovějšího počinu Divadla Ungelt – z muzikálu „Touha jménem Einodis“.

Na vzniku tohoto recitálu s Vámi spolupracovali Petr Malásek, Karel Štolba a umělecký ředitel Divadla Ungelt Milan Hein. Dá se tedy říci, že se v představení scházíte jako skupinka dobrých přátel? Ano, určitě jsme dobří přátelé a někdy mám pocit, že jsme skoro až rodina!

Počátky Vaší kariéry jsou spojené s několika divadly – se Stop divadlem v Pardubicích, s plzeňským divadlem Alfa, s pražským Rokokem. Jak jste se od práce ve sklárnách dostala právě k divadlu? Osud tomu chtěl, že jsem ani po třech letech v poděbradských sklárnách nedostala doporučení pro studium na vysoké škole a že zrovna v pardubickém Stop divadle hledali zpěvačku.

Co pro Vás divadlo jako takové znamená, v čem je Vám blízké, proč se k tomuto druhu umění stále vracíte? V divadle jsem začínala svojí profesionální dráhu a vypadá to, že jí tam i skončím. Divadlo má pro mě kouzlo právě v tom bezprostředním kontaktu s diváky.

V období normalizace jste prožila mnoho velmi těžkých chvil, ale přesto jste po návratu na oficiální českou hudební scénu nikdy nepůsobila zahořkle či pesimisticky. Naopak, jste známá jako člověk, který pomáhá druhým, věnujete se charitě, pomáháte zvířecím útulkům. Jak se Vám podařilo udržet si životní sílu a přes všechna trápení se nakonec přenést? Asi mi dobře funguje pud sebezáchovy. A jinak možná, že by ve mně zůstala nějaká hořkost, kdybych byla jediná, kterou režim postihl, ale vzhledem k tomu, že nás byly tisíce, tak jsem to brala jako společný úděl.

V současné době o Vás režisérka Olga Sommerová natáčí dokument, který bude mít premiéru v létě 2014. Jaké je sledovat vlastní život z pohledu jiného člověka? Dozvídáte se o sobě něco nového? Z průběhu natáčení se dá zatím těžko usuzovat jak tento dokument nakonec vyzní…

Blíží se Silvestr a s ním i letopočet 2014. Co byste si do nového roku především přála? Přála bych zdraví nejen sobě, ale i všem svým blízkým, protože těch odchodů přátel bylo letos víc než dost!

                                                                                             Otázky kladla Helena Michková

                                                                                                         Foto: Tomáš Lébr

MARTA

Recitál Marty Kubišové tematicky doplní výstava Aleny Slezákové nazvaná Moje srdeční záležitost, která potrvá do 16. ledna 2014.

Marta