Premiéry 2013-2014

NORA - Henrik Ibsen

PREMIÉRA: 1. listopadu 2013, Divadlo Reduta

REŽIE: Rastislav Ballek

Nora a Torvald Helmerovi se připravují na zázrak: Po letech strádání se na ně obrátilo štěstí. Cítí zasloužené zadostiučinění. Přicházejí Vánoce...

Ibsenovo drama bylo v českém jazyce poprvé uvedeno hereckou společností Pavla Švandy ze Semčic v Prozatímním divadle v Brně v roce 1887, a to pod názvem Vánoce. Od té doby prošlo mnohými interpretačními peripetiemi podle toho, jak se zásadním způsobem měnil pohled na postavení ženy v manželství, v rodině, ve společnosti. Přitom však příběh o fatálním nedorozumění mezi mužem a ženou, kteří tvoří společnou rodinu, projektují společnou budoucnost a obývají společnou domácnost, aniž by si všimli, že žijí ve vlastních rozdílných světech, neztratil nic ze své původní dráždivosti. Stále dokáže jako blesk nečekaně udeřit na publikum v hledišti, čekající spolu s protagonisty na zázrak naplnění rodinného štěstí, lásky a vzájemného porozumění.

První redutní inscenaci zamýšlíme jako intimní, leč intenzivní koncert dvou předních herců činohry ND Brno Evy Novotné a Petra Halberstadta pod výraznou režijní taktovkou Rastislava Balleka.

PROVAZ -  Patrick Hamilton

PREMIÉA: 21. února 2014, Divadlo Reduta

REŽIE: Ondřej Elbel

Jak naplánovat a provést vraždu, aby se na ni nepřišlo a její aktéři dosáhli „estetických kvalit dokonalé vraždy“? Tím se zabývala dvojice studentů Chicagské univerzity Nathan Leopold a Richard Loeb. Po sedmi měsících příprav, předsvědčení, že „nadčlověk nepodléhá běžným zákonům, kterými se řídí ostatní lidé“, se pustili do svého „uměleckého aktu“ a zavraždili mladšího bratrance jednoho z nich. Možnost odhalení si nepřipouštěli. Nejslavnější detektivní případ v dějinách Chicaga se stal inspirací pro divadelní hru Patricka Hamiltona Provaz, kde dvojice studentů Brandon a Granillo provede „dokonalou vraždu“ kamaráda. Jeho tělo umístí do truhly, na níž pak podávají pokrmy během večírku, na který pozvou i otce oběti. Česká premiéra. 

LOUPEŽNÍCI - Thomas Zielinski podle Friedricha Schillera

PREMIÉRA: 5. června 2014, Divadlo Reduta

REŽIE: Thomas Zielinski

Příběh sporu dvou bratrů o čest, moc a lásku otcovskou i krásné dívky se stal jedním z klasických děl německé romantické literatury. Karl Moor, který je lstí bratra Franze vyhnán z domu, kolem sebe shromáždí skupinu „spravedlivých“ loupežníků, jejichž vyšším posláním je trestat zlo a domoci se spravedlnosti. Jak ale můžeme chtít zlepšit svět, když se sami dobrovolně řadíme mezi zločince? Slavná hra s hlubokým myšlenkovým přesahem bude pro Divadlo Reduta zásadně upravena a zmodernizována za přispění původní punkové hudby. Nastudování inscenace se chopí talentovaný režisér Thomas Zielinski (nar. 1972 v Berouně), který je vyhledávaným tvůrcem v České republice i v Německu, kde mimo jiné také vyučuje na Akademii múzických umění v Ludwigsburgu