Premiéry 2014-2015

JAK CHUTNÁ MOC - Ladislav Mňačko (1919 - 1994)

REŽIE: Ondřej Elbel

PREMIÉRA: 2. října 2014 v Divadle Reduta

Strhující příběh posedlostí... mocí

Vášnivě napsaný příběh o politikovi, který se dostal až na samý vrchol moci, ale také na totální dno mravního rozpadu, hledá odpověď na jedinou otázku – jak je možné, že se odvážný muž s horoucím srdcem za pár let, která ho za jeho skutečné zásluhy vynesou na výsluní, změní v nebezpečného, zákeřného ubožáka, posedlého mocí i sebou samým? Čím moc otravuje duši a mění člověka s ideály v odpudivou charakterovou trosku? Ladislav Mňačko, jedna z největších osobností moderní slovenské literatury, napsal „Jak chutná moc“ v roce 1967. Přesto je i dnes tento strhující příběh, který uvádíme v úpravě dramatika Tomáše Vůjtka, až děsivě aktuální. 

ALŽBĚTA A SALOMENA - Zuzana Lapčíková (1968) / Hana Litterová (1970)

REŽIE: Zuzana Lapčíková a kol.

PREMIÉRA: 4. prosince v Divadle Reduta

Drama jedné mateřské (ne)lásky.

Je hmotné bohatství nutným předpokladem šťastného života? Může si žena zajistit, opatřit či dokonce vynutit lásku a sex? Kdysi? A dnes?… Příběh mateřské (ne)lásky a volby mezi vlastními dětmi. Sesterské drama šlechtičen z období třicetileté války, inspirované dobovou populární písní Ladislava Stroupežnického. Alžběta, Salomena, Slavata a Valdštejn. Komorní osobní příběh na pozadí dějinných událostí, prezentovaný jako taneční výrazový projekt. Inscenace, která nastoluje otázky, s nimiž jde vizuálně i pohybově polemizovat. Autorský projekt Zuzany Lapčíkové.

ČERNÁ LABUŤ - Nassim Nicholas Taleb (1960) / Braňo Holiček (1985) / Ilona Smejkalová (1973)

PŘEKLAD: Jan Hořínek

REŽIE: Braňo Holiček

PREMIÉRA: 19. února 2015 v Divadle Reduta

Ani labutě nejsou tím, čím se zdají být...

Bestseller amerického autora Nassima Taleba analyzuje fenomén „černých labutí“, tj. nepředvídaných jevů a událostí s významným dopadem na život jedince nebo celé společnosti, jakým byl např. teroristický útok z 11. září 2001, fenomenální úspěch společnosti Google či nedávná globální finanční a ekonomická krize. Kniha, vyzývající k tomu, abychom přehodnotili náš pohled na svět a přiznali si, jak málo toho víme, je plná zábavných příběhů a provokativních úvah, jejichž společným tématem je náhoda! Díky autorovu smyslu pro humor je i velkým čtenářským zážitkem. Věříme, že zážitkem bude i stejnojmenná inscenace Braňa Holička, režiséra pracujícího formou kolektivní improvizace, a tvůrce, který s principem náhody nejen pracuje, ale rovnou počítá!

VERONIČIN POKOJ - Ira Levin (1929-2007)

PŘEKLAD: Jitka Sloupová

REŽIE: Dodo Gombár

PREMIÉRA: 16. dubna v Divadle Reduta

Mrazivý horor - nebo šílenství duše, z něhož mrazí neméně?

Rok 1973. Susan a Larry se na večeři v restauraci seznámí s postarším irským párem, který je pozve do svého honosného domu. Naivní Susan se dá přemluvit, aby tomuto páru prokázala neškodnou službu – jelikož se údajně podobá mrtvé dceři zesnulých majitelů domu Veronice, má ji na jedno odpoledne „hrát“ pro její pološílenou umírající sestru Cissi a připravit jí tak malou radost před koncem života. Jakmile se však za jejími hostiteli zavřou dveře a Susan se připravuje na Cissiin příchod, situace se rázem změní: dívka musí čelit absurdnímu útoku Veroničiných rodičů a temné rodinné historii. Jenže dívka odmítá uvěřit, že by se skutečně ocitla v kůži mladé Veroniky v roce 1935! Psychologický thriller od mistra napětí, slavného autora Stepfordských paniček, či hororové klasiky Rosemary má děťátko, uvádíme v režii Doda Gombára.