Radůz a Mahulena

Premiéra sezony 2011/2012 jedné z nejslavnějších her českých a slovenský jevišť v režiji jednoho z nejúspěšnějších režijních tandemů současnosti - SKUTR (Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka), podívejte se ma fotografie z předávací porady!

Image

Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka (SKUTR)

Image

Jakub Kopecký - scénograf inscenace

Image

Image

Image

Lukáš Trpišovský (SKUTR)

Image

Image

Jakub Kopecký - scénograf inscenace

Image

Martin Kukučka (SKUTR)

Image

Image

Návrh scénografie k inscenaci Radůz a Mahulena

Image

Návrh scénografie k inscenaci Radůz a Mahulena

Image

Martin Dohnal (dramaturg a herec Mahenovy činohry NDB) a Martin Trpišovský (SKUTR)

Image

Martin Trpišovský (SKUTR)

SKUTR (režijní tandem inscenace Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka)

Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři a choreografové Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský. Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy.

Už jejich absolventská představení vzbudila zájem kritiky a ohlasy u diváků a proto je hned po ukončení studia na DAMU přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. V rámci spolupráce, která probíhala pod hlavičkou divadelní laboratoře Archa.lab vzniklo několik úspěšných divadelních představení.

SKUTR byl během působení v Arše třikrát nominován na cenu Talent roku Cen Alfréra Radoka, jejich inscenace Understand dostala nominaci na Inscenaci roku týchž cen, inscenace SKUTRu se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku a na Slovensku. Zahraniční působení SKUTRu vyvrcholilo měsíčním hostováním na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz. Skupina umělců, která se během čtyř let působení SKUTRu v Divadle Archa kolem Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského vytvořila ve volném spojení pro svoji identifikaci používá název SKUTR také.

Představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk. SKUTR vytváří autorská představení, která vycházejí z inspirace určitým tématem a lidmi, kteří na něm pracují. Vznikla tak představení inspirovaná internetovou komunikací, představení, která čerpala z andersenovských témat, představení o tradicích apod. Kromě toho režírovali Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský také divadelní hry – Hvoreckého Plyš v Divadle na Zábradlí a Klestilové Hrdiny v Boudě Národního divadla v Praze.

SKUTR zároveň působí pedagogicky. Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský spolu s dalšími umělci a performery ze skupiny vedly workshopy v Bělehradě, v polském Tczewě, Wroclawi, v Bratislavě a na festivalech v ČR. Zároveň působí jako externí pedagogové na DAMU.

Zdroj: www.skutr.org

Simona Rybáková (výtvarnice kostýmů k inscenaci)

V oblasti divadla, filmu a televizní tvorby Simona Rybáková spolupracovala s nejvýznamnějšími českými režiséry a choreografy (J. Herz, bratři Cabanové, J. Nekvasil, J. Fruček, V. Chytilová a další). Je jedním ze zakládajících členů baletní jednotky Křeč, přední skupiny českého alternativního divadla 80. a 90. let. Od roku 1983 vystavovala na mnoha samostatných i kolektivních výstavách v České republice i v zahraničí (Japonsko, USA, Francie, Dánsko, Korea, Finsko a další). V roce 1999 získala na PQ společně se Šimonem Cabanem  Zlatou Trigou za nejlepší expozici. Získala i Zlatou medaili za textilní design na Mezinárodním veletrhu v Brně, Zvláštní ocenění Dance festival ve Frankfurtu za výtvarné návrhy tanečního filmu KusPoKusu a 1. cenu Swarowski Award. V roce 2007 byla nominována na Českého lva. Je členkou Evropské filmové akademie a od roku 1998 je českou zástupkyní ve vedení organizace OISTAT a také členkou její scénografické komise a pracovní skupiny pro kostýmní výtvarnictví.

Zdroj: http://www.pq.cz

Fotografie vytvořil Pavol Juráš.