Tisková zpráva k zahájení sezony 2019/2020

Tisková zpráva k nové divadelní sezoně 2019/2020 NdB ze dne 29. 8. 2019

 1. Zhodnocení minulé sezony/roku

              Martin Glaser, ředitel

 1. 2.     The International Opera Awards pro festival Janáček Brno 2018

Martin Glaser, ředitel

6. ročník Mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno 2018, který se konal od 17. listopadu do 5. prosince, si připsal na své konto další úspěchy v mezinárodním kontextu. Festival byl nejen rekordní svou návštěvností 13 278 platících diváků z více než 30 zemí světa, což představuje více než 95% průměrnou návštěvnost, ale o velmi kladném přijetí diváky i odbornou veřejností svědčí prestižní ocenění The International Opera Awards, které festival zařadilo po bok nejvýznamnějších evropských festivalů.

 1. Open air koncert  6. 9. 2019

           slavnostní zahájení sezony 2019/2020

            Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB

 Piazzetta před Janáčkovým divadlem, program 18.00–20.30

Zveme vás na ochutnávku nadcházející divadelní sezony! Poprvé po rekonstrukci Janáčkova divadla zpět na piazzettě s námi můžete zahájit pod širým nebem sezonu 2019/2020. Pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće, se sólisty Janou Šrejma Kačírkovou, Pavlou Vykopalovou, Václavou Krejčí Houskovou, Romanem Hozou, Jiřím Sulženkem, Ondřejem Koplíkem a dalšími a spolu se sborem a orchestrem Janáčkovy opery NdB vám dáme nahlédnout do nadcházející sezony a titulů, které vás v ní čekají. 

 1. Představení nové sezony 2019/2020 a festival DSB 2020

V samostatných přílohách podrobné anotace jednotlivých souborů k připravovaným premiérám, off programům, zájezdům a ojedinělým projektům, včetně přehledu účasti na významných tuzemských zájezdech a festivalech v uplynulé sezoně.

Premiéry 2019/2020  OPERA

Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB

Uplynulý rok znamenal pro soubor Janáčkovy opery NdB návrat domů, do opraveného divadla, jehož křtem a první zkouškou se stal náročný a krásný 6. ročník festivalu Janáček Brno. Po tři týdny zněly všechny naše divadelní budovy a další místa Brna Janáčkovou hudbou v provedení vynikajících umělců. Do Janáčkova divadla se také vrátily velké inscenace, s nimiž operní soubor slavil úspěchy a sklízel ceny, ať to byl Modrovousův hrad/Očekávání, Láska na dálku či Epos o Gilgamešovi/ Dido a Aeneas. Před námi je nyní nová sezona, ve které jsme pro vás připravili pět velkých operních titulů. 

            Režijní duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský neboli SKUTR patří k tvůrcům, kteří si získali renomé svými imaginativními inscenacemi. Brněnskému publiku se představili poetickou činoherní podobou Lišky Bystroušky a teď je přivítáme i v opeře. Budou to oni, kdo zahájí sezonu 2018/2019  inscenací slavné opery o věčném hledání ženského ideálu, Hoffmannovými povídkami Jacquese Offenbacha.

            Další premiéry sezony patří dílům 20. a 21. století. Po třiceti pěti letech se vrátí na jeviště Janáčkova divadla Růžový kavalír, dílo Richarda Strausse, skladatele, který formoval podobu opery na počátku 20. století. Po úspěšných Pravidlech slušného chování v moderní společnosti Michala Nejtka uvedeme další operu vytvořenou na objednávku přímo pro náš soubor – Monument, dílo inspirované osudem sochaře O. Švece. Autorem hudby je Marko Ivanović, libreto napsal David Radok, který se zároveň ujme i režie. 

            Dílo Bohuslava Martinů je v Brně doma. Zazněla tu řada světových premiér jeho oper i baletů a v současné době je náš soubor jediným v ČR, který má na repertoáru hned tři Martinů jevištní díla. V sezoně 2019/2020, kdy slavíme 60 let od jeho úmrtí a 130 let od jeho narození, se k nim připojí další – opera Řecké pašije, hluboké humanistické poselství skladatele, které zde zaznělo již ve své československé premiéře. Hudební nastudování této velké sborové opery bude první spoluprací vynikajícího českého dirigenta Tomáše Netopila s naším souborem

            Závěr sezony patří dětem. Ferda Mravenec Ondřeje Sekory je stálicí dětské literatury a jeho operní podoba vytvořená brněnským skladatelem Evženem Zámečníkem je vtipným a zábavným úvodem do světa opery pro celou rodinu, obzvlášť když režisérem bude nejen vynikající divadelník, ale hlavně autor pohádek pro děti Arnošt Goldflam.

Premiéry 2019/2020  BALET

Mário Radačovský, umělecký šéf Baletu NdB

Vítejte v novém století souboru Baletu NdB!

Baletní soubor Národního divadla Brno završuje na začátku této sezony 100 let své stálé existence. A je to skvělý pocit, vždyť souborů s takovou dlouhou a bohatou historií na naší planetě zas tak mnoho není! Pro mne, tanečníky a celý tým je poctou být u začátku nového století Baletu NdB! Této události budeme věnovat pozornost po celou sezonu a také velké baletní Gala 25. ledna 2020 s účastí zvučných jmen evropských baletních hvězd, které se stane pomyslným vrcholem oslav sta let našeho souboru.

Ale samozřejmě pro naše diváky chystáme také skvělé premiéry, které rozšíří repertoár v Janáčkově i Mahenově divadle. Dovršením našeho úsilí o vizuální obnovu klasického repertoáru bude uvedení obnovené premiéry baletu Bajadéra v choreografii Jaroslava Slavického a nové scénografii Marka Hollého. Připravujeme také původní premiéru na motivy románu A. Dumase ml. Dáma s kaméliemi v choreografii renomované evropské choreografky Valentiny Turcu na hudbu Franze Schuberta v úpravě Andreje Pushkareva. Ostatně na původní tvorbu se hodláme zaměřit i v dalších sezonách. A nesmím opomenout ani uvedení dalšího zvučného choreografického jména, Edward Clug, jehož titul Radio and Juliet uvedeme v Mahenově divadle.

Všechny další akce a již tradiční projekty, které jsme pro vás připravovali v minulých sezonách, budou mít i nadále své pokračování v sezoně stoprvní, která, jak upřímně věřím a doufám, bude úspěšným vykročením do dalšího století se souborem Baletu NdB. Jsme důležitou součástí kulturního života města Brna již sto let. Vážíme si toho a jsme na to náležitě hrdí.

Premiéry 2019/2020  ČINOHRA

            Milan Šotek, umělecký šéf činohry NdB

Soudit sezonu na základě dramaturgického plánu bývá někdy ošidné. Senzačně znějící tituly mohou nakonec doklopýtat k inscenacím přinejmenším rozpačitým. Dramplán je jistě možné také podcenit – to, že v zárodku absentují „dramaturgické objevy“, ještě neznamená, že se nemůžeme nadát znamenitých výsledků inscenačních. Ať už jsme dramaturgický plán činoherní sezony 2019/2020 sestavili jakkoliv brilantně, jeho vlastní jevištní realizace nás teprve čeká. Až ta stvrdí, zda jsme měli dobrý odhad na tituly, obsazení, inscenační týmy, umístění do budov. Je možné psát manifesty, rozhodnou však konkrétní inscenace.

            Prozatím jediným hmatatelným výsledkem našeho konání je paleta deseti mimořádných plakátů, které pro činohru pořídil legendární český fotograf Jindřich Štreit. Černobílá poetika propojená současným grafickým gestem. Teď a tady, vždy však s vědomím tradice. Jednotlivé plakáty budete moci obdivovat nejen v prostoru města, ale od 2. 10. také na speciální výstavě v divadle Reduta, která vás provede celou radostnou anabází vzniku.

            Poněkud mechanickým „programováním“ Mahenova divadla jako budovy pro „klasiku“ a divadla Reduta jako budovy pro „experiment“ otřesou hned první dvě činoherní premiéry: Goldoniho komediantská Mirandolína najde své místo v Redutě a znepokojivá Wrightova Pera markýze de Sade v Mahence. Rozhodovat tedy začnou scénické kvality textů, nikoliv striktní dělení, které ve výsledku hrozí generováním dvou vzájemně neprostupných diváckých okruhů. Mahenova činohra – od září výrazně profilována novým kmenovým režisérem Štěpánem Páclem a proměněným dramaturgickým týmem – chce totiž tam i tam rozvíjet základně to samé: péči o herectví a kvalitní dramatické texty.

            Přes všechno krásné, co je před námi, dovolte mi na závěr posmutnět. Z divadelních prázdnin vrátili jsme se do podstatně jiného Brna. Je to Brno bez paní Evy Stehlíkové a pana Františka Derflera. Za celou Mahenovu činohru – hluboký obdiv k jejich inspirativnímu odkazu, uměleckému i lidskému. Přejme si, aby jejich nároky na práci s jevištním slovem nalezly ozvuk i v divadle dnešních dní.

DSB 2019

11. ročník festivalu DSB se uskuteční v termínu 21. – 26. května 2020!

 1. 5.     Předplatné na sezonu 2019/2020

Martin Glaser, ředitel

Jako každý rok i letos Národní divadlo Brno připravilo pro svoje diváky oblíbený produkt Sezonní předplatné, v rámci kterého si mohou naši příznivci vybírat z patnácti předplatitelských skupin, které pokrývají většinu repertoáru NdB. Jsou poskládány do skupin, které zohledňují premiéry v nadcházející sezoně nebo jednotlivé soubory anebo dny v týdnu, ve kterých jsou diváci zvyklí do divadla chodit. Nabídka je tak široká, že si z ní vybere opravdu každý. Sezonní předplatné je možné zakoupit ještě do konce roku 2019.

 1. 6.     Otevření nového Zákaznického centra v budově Janáčkova divadla

Martin Glaser, ředitel

Od nové sezony 2019/2020 bude ve zrekonstruovaném Janáčkově divadle otevřeno nové Zákaznické centrum a večerní pokladna. Diváci je najdou v přízemí divadelní budovy ze strany Rooseveltovy ulice (vstup do bývalé restaurace Bohéma). Zákaznické centrum bude otevřeno vždy 45 minut před začátkem představení. Zde si diváci budou moct zakoupit vstupenky, programy a reklamní předměty Národního divadla Brno. Tento nový příjemný a moderně vybavený prostor nahradí stávající večerní pokladnu ve foyer Janáčkova divadla.

 1. Ukončení rekonstrukce Janáčkova divadla

Martin Glaser, ředitel

Rekonstrukce interiéru Janáčkova divadla, která byla realizována ve dvou etapách, je zdárně ukončena. První etapa proběhla do konce října 2018 tak, aby se mohl uskutečnit Mezinárodní festival Janáček Brno a týkala se diváckých prostor třech pater nutného zázemí k provozu divadla. Druhá etapa byla dokončena začátkem roku 2019 a obsahovala zbytek zázemí včetně zkušebních sálů.

            V současné době probíhá třetí etapa rekonstrukce týkající se exteriéru, konkrétně parčíku za divadlem a příjezdové komunikace včetně přilehlého parkoviště pro zaměstnance divadla. Ta bude dokončena dle původního harmonogramu do konce srpna 2019, aby mohl včas začít divadelní provoz. Kolaudace se předpokládá v měsíci září. Závěrečnou fází bude rekonstrukce restaurace Bohéma.

 1. 8.     Rekonstrukce a zprovoznění budovy na Rooseveltově ulici

Martin Glaser, ředitel

Rekonstrukce víceúčelové budovy na Rooseveltově ulici č. 13 má být dle harmonogramu dokončena do 26. 8. 2019 a posléze zkolaudována a předána NdB do užívání. Veškeré původně plánované stavební práce jsou již hotové, nicméně během prací samotných se objevila nutnost rekonstrukce kanalizační přípojky ve vnitrobloku. Ta proběhne po schválení víceprací formou změnového listu Radou města Brna v podzimních měsících letošního roku, teprve poté bude budova zkolaudována a předána uživateli. Předpokládaný termín zahájení provozu NdB je leden 2020.

            Do té doby není možné budovu předčasně užívat díky absenci kanalizace, s investorem je však dohodnuto, že umožní přístup, abychom mohli budovu vybavit nábytkem a přestěhovat hudební archív, který bude umístěn ve spodních patrech budovy a jehož stěhování bude časově velmi náročné.

V budově kromě archívu bude i zkušebna, dílna a sklady rekvizit včetně doposud chybějící barvírny a stříkací kabiny, některé kanceláře divadelního provozu, fotoateliér a v podkroví 7 bytů pro hostující umělce.

 1.  7. ročník Festivalu Janáček Brno 2020

            Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB

28. 9. – 16. 10. 2020

Již nyní jsou v plném proudu přípravy na další ročník oblíbeného festivalu Janáček Brno, který bude slavnostně zahájen premiérou nové inscenace opery Osud Leoše Janáčka v režii Roberta Carsena. Program festivalu Janáček Brno 2020 bude zveřejněn v termínu 1. 12. 2019 při příležitosti preview koncertu špičkového souboru Pavel Haas Quartet v divadle Reduta v Brně. Od prosince letošního roku bude zahájen rovněž předprodej vstupenek na festival.

„Abychom zkrátili příznivcům našeho bienále čekání, připravili jsme již v tomto roce sérii preview akcí a koncertů, které se v Brně na podzim odehrají. V říjnu to bude naše výborná produkce Janáčkovy Její pastorkyně, kterou budeme přenášet pomocí platformy Opera Vision do celého světa. V listopadu se návštěvníci mohou těšit na slavnostní první recitál na originálu zrestaurovaného Janáčkova klavíru Ehrbar v Památníku Leoše Janáčka a další atraktivní koncerty,“ doplnil Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB.

Informace o festivalu Janáček Brno 2020 a preview koncertech budou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.janacek-brno.cz

 1. 10.  Koncerty v NdB

Martin Glaser, ředitel NdB

25. 11. 2019 – Vlasta Redl s kapelou

30. 11. 2019 – Vladimír Mišík a ETC

02. 12. 2019 – Věra Martinová s kapelou

15. 12. 2019 – Anna K. – akustické tour

19. 12. 2019 – Petr Bende – vánoční koncert

05. 01. 2020 – Kamelot

19. 01. 2020 – Ondřej Havelka a jeho Melody Makers

 1. 11.  Stávající a noví partneři NdB

       Martin Glaser, ředitel

Generální partner NdB na sezonu 2019/2020 - společnost OHL ŽS, a.s.

Dynamická multioborová stavební firma s šestašedesátiletou tradicí, patřící k největším a nejvýznamnějším stavebním společnostem v České republice. OHL ŽS, a.s. se zaměřuje na komplexní realizaci stavebních děl, jejich modernizaci, rekonstrukci a údržbu.
Od roku 2003 je součástí mezinárodní španělské stavební a investiční Skupiny OHL.

VARS BRNO a.s.       

partner Mezinárodního festivalu Janáček Brno, tradiční partner DSB

Technologická firma nabízející inovativní a chytrá řešení pro dopravní telematiku, správu majetku a GIS.

Nový partner:

ParaCENTRUM Fenix, z.s., již 15 let pomáhají lidem po úrazu páteře a míchy – tedy především lidem zpravidla trvale upoutaným na invalidní vozík. 

Již 250 klientů z celé republiky využívá širokou škálu služeb ParaCENTRA Fenix od rehabilitace, fyzioterapie, nácviku běžných denních činností, osobní asistence, specializovaného výživového poradenství a fitness či psychologické péče až po bezbariérové poradenství a mnoho dalšího. Klientům ukazují cestu a bojují za lepší společenské začlenění, jelikož věří, že ani po tak závažné události, jakou je úraz míchy a upoutání na invalidní vozík, život nekončí. 

Fenix je významnou specializovanou neziskovou organizací na Moravě, kterou znají nejen jejich klienti a odborníci, ale i široká veřejnost.

Kontaktní osoby pro novináře:

NdB

Ředitel                                    Martin Glaser, glaser@ndbrno_cz, 776 191 104

Marketing/PR                         Zuzana Žáková Klimplová, klimplova@ndbrno_cz, 725 798 097

Činohra

Umělecký šéf                          Milan Šotek, sotek@ndbrno_cz, 775 651 921 

Mahenovo divadlo

Marketing/PR                          Gabriela Kodysová, kodysova@ndbrno_cz, 601 151 692

divadlo Reduta                                   

Marketing/PR                           Petr Novák, novak@ndbrno_cz, 604 919 879

Opera

Umělecký šéf                          Jiří Heřman, herman@ndbrno_cz, 723 213 944

Marketing/PR                          Jana Žáková, zakova@ndbrno_cz, 727 875 887

Balet

Umělecký šéf                           Mário Radačovský, radacovsky@ndbrno_cz, 607 058 996

Marketing/PR                          Barbora Hniličková, hnilickova@ndbrno_cz, 603 858 488     

Festival Janáček Brno          Pavel Lojda, lojda@ndbrno_cz, 724 754 538

DSB                                        Eva Sedláčková, sedlackova@ndbrno_cz, 607 182 866

NdB − premiéry 1. poloviny sezony 2019/2020

20.09. Hoffmannovy povídky – opera v JD

04.10. Mirandolína – činohra v Redutě

11.10. Pera markýze de Sade – činohra v MD

18.10. Bajadéra – balet v JD

29.11. Růžový kavalír – opera v JD

06.12. Mars – činohra v Redutě

13.12. Lucerna – činohra v MD

NdB − premiéry 2. poloviny sezony 2019/2020

07.02. Monument – opera v JD

14.02. Protokol – činohra v Redutě

20.02. Dobové tance – činohra v MD

06.03. Dáma s kaméliemi – balet v JD

09.04. Řecké pašije – opera v JD

17.04. Velmi, velmi, velmi temný příběh – činohra v Redutě

30.04. Liliom – činohra v MD

15.05. Radio and Juliet – balet v MD

05.06. Idomeneus – činohra v Redutě

12.06. Ferda Mravenec – opera v JD

19.06. Slaměný klobouk – činohra v MD

 Premiéra projektu

12.06. Choreografický ateliér  – balet v Redutě