Veleúspěšný Den se židovskou komunitou

V neděli 9. února se na Malé scéně Mahenova divadla uskutečnila první část společensko-náboženské trilogie Žijí s námi aneb Být věřícím v Brně. Byla věnovaná brněnské Židovské obci a obrovský divácký zájem nás přesvědčil o tom, že toto téma je stále vnímáno jako poutavé, živé a aktuální.

Od 15 hodin se plnému hledišti Malé scény představilo Divadlo KUFR, které zahrálo originální pohybovou inscenaci Židovka aneb Žonglování se životem o mladé dívce Evě, která byla vězněna v Terezíně a později i v Osvětimi, kde před hrůzami skutečného světa unikala do svých snů a her.

Přibližně v 16.30 začala zajímavá diskuse mezi Pavlem Friedem, místopředsedou a dřívějším dlouholetým předsedou Židovské obce Brno, a katolickým knězem Janem Hanákem. Pan Fried se narodil roku 1930, jako dítě prošel koncentračním táborem v Terezíně a ztratil mnohé příbuzné. Dosud však zůstává velmi příjemným, bystrým, vzdělaným a vtipným vypravěčem. Spolu se svým kolegou farářem Hanákem přesvědčil přítomné o tom, že mezi židovstvím a křesťanstvím mohou v dnešní době panovat velmi pozitivní vztahy a mezi Židy a křesťany může být harmonická soudržnost a ryzí přátelství.

 

Nainstalujte si aktuální verzi přehrávače Flash prosím.
Get Adobe Flash player