Vítáme vás v sezoně 2017/2018

  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_05.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_01.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_02.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_08.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_10.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_11.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_13.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_14.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_18.jpg
  • NdB_KAMPAN 2017-18_plakat_19.jpg

Tvořit nespoutaně, divoce, i s něhou!

Devět celovečerních premiér, dramatická soutěž, alternativní hrací prostor, velkorysý off-programový projekt České snění. Oživlé sny, lásky i animozity, a spousta jevištní magie. Nová sezona činohry NdB ve znamení startu oslav roku české státnosti, výrazové pestrosti a aktuálních přesahů. Atraktivní jevištní adaptace klasických textů literatury světové i domácí, v kontrastu žhavé divadelní progrese. Světové premiéry her, stvořených na přímou objednávku činohry NdB i čerstvé dramaturgické objevy z oblasti cizojazyčné. Vítejte u divadelního menu pro sezonu 2017/2018!

 

Přehled všech chystaných činoherních premiér nové sezony naleznete ZDE

 

V této sezoně nás čeká i řada speciálních akcí a projektů. Za všechny nyní uvádíme tyto tři:

 

Audience českých her - Dramatická soutěž činohry NdB

 Protože podpora rozvoje soudobé domácí dramatiky je jednou z priorit současného vedení činohry Národního divadla Brno, byla v den nedožitých osmdesátin Václava Havla, vynikajícího českého dramatika a prezidenta, kterého nám záviděl celý svět, pod záštitou paní Dagmar Havlové vyhlášena soutěž o původní české drama, AUDIENCE ČESKÝCH HER, která je symbolickou vstupní branou činohry NdB do roku české státnosti 2018.

Do soutěže jsou přijímány pouze původní dramatické texty v češtině, které se dosud neobjevily v jiné soutěži, nebyly publikovány ani scénicky realizovány. Dramaturgická rada činohry NdB následně vybere hru, jež bude odměněna částkou 100.000 Kč a uvedena v sezoně 2018/2019 na jedné ze scén činohry NdB (Mahenovo divadlo, divadlo Reduta).

Hry je možné zaslat v elektronické formě na adresu sladecek@ndb_cz nejpozději do 5. října 2017. Výsledky „Audience českých her“ budou vyhlášeny v den připomínky úmrtí Václava Havla 18. prosince 2017.

 

Cirkus bude (v Brně)!

Konkrétních obrysů v těchto dnech nabývá i program urče­ný pro cirkusový stan, jenž se v roce 2018 stane jednou z al­ternativních scén NdB. Kromě již avizované scénické adaptace Vančurova Rozmarného léta se můžete těšit na to nejlepší ze světových produkcí tzv. nového cirkusu. Divadelní kusy kabaretní i váž­né, doplněné navíc řadou koncertů kvalitní hudby. Svoji účast nám potvrdili umělci z Brazílie, Finska, USA, Izreaele, Kanady, Švédska, Německa, Španělska a dalších. Za všechny jmenujme výjimečné mezinárodní uskupení Cirkus Younak, kabaretní duo Strange Comedy nebo skvělou Loosers Company z České republiky. Kompletní program představíme veřejnosti na tiskové konferenci 18. září od 15:00 v Mahenově divadle.

 

České snění

V roce 2018 oslavíme sto let od založení samostatné Československé republiky. U příležitosti tohoto významného výročí připravila činohra Národního divadla Brno ojedinělý projekt České snění, který na dvě sezony doslova zachvátí Redutu. A nezůstane jen u divadla. Můžete se těšit na řadu mezioborových průniků do české povahy: filmových dokumentů, inspirativních setkání, vážných diskuzí i vtipných improvizací. Cílem Českého snění přitom nebude nic menšího, než poskytnout dráždivou platformu pro diskuzi o našich národních touhách a úzkostech, o tom, kým bychom jako Češi chtěli být a nejsme, kým bychom mohli být a jsme. Pro diskuzi, která snad volně vplyne do snění o společném a spojujícím snu – vizi. Nechte noční můry doma. Pojďte s námi snít!