Vítejte v sezoně 2016/17

Deset zbrusu nových inscenací pro diváky velké i malé. Premiéry české i světové. Divadelní adaptace literárních legend, filmových scénářů i naprostá divadelní klasika. Skandinávský thriller vášní i rodinná pohoda svátků Vánočních, to vše a mnohem víc Vás čeká v událostmi nabité sezóně činohry Národního divadla Brno 2016/2017. 

Obecenstvo vážené a milé,

domnívám se, že divadlo je prostorem, v němž bychom měli vést hovory o dobru a zlu, a věcech potřebných, bezpečných i nebezpečných. Divadlo nikdy nesmí přestat být živým partnerem diváka. Partnerem, jenž šíří vzácné okamžiky smíchu, soucitu, souhlasu či nesouhlasu. Proto je na světě divadelní jeviště, na němž pro diváka žijí v tu či onu chvíli herečky a herci jiné osudy.

Já si bytostně přeji, aby vás produkce činohry Národního divadla Brno nadále přitahovala jako lidský a na moudrost bohatý partner, se kterým stojí za to uzavírat smlouvy a dohody.

Činohra Národního divadla pro vás připravuje deset premiér. V Mahenově divadle na 16. října 2016 chystáme pro nejmenší diváky pohádku na motivy knížky Aloise Mikulky Všelijaká koukátka, v režii Zoji Mikotové. Pro rodinné kolektivy připravujeme výpravnou Aškenazyho Malou Vánoční povídku (premiéra 4. 11.), a milovníkům divokých příběhů, severských ság, detektivek a sugestivních hereckých výkonů věnujeme inscenaci hry Henrika Ibsena Paní z Moře (premiéra 27. 11. 2017), obé v režii uměleckého šéfa činohry NdB Martina Františáka. Tesknou moravskou duši potěší adaptace slavného románu Květy Legátové Želary, kterou připraví osvědčený jevištní básník Dodo Gombár (premiéra:31. 3. 2017). Chybět nebude ani samotný William Shakespeare s dnes tolik aktuální komedií Něco za něco, v múzické režijní interpretaci ředitele NdB Martina Glasera (premiéra: 22. 6. 2017). V Redutě se představí třaskavá směs nejvýraznějších osobností mladší generace české divadelní režie. Barbara Herz zadaptuje klíčový román Thomase Manna Kouzelný vrch (světová premiéra adaptace: 27. 10. 2016). Marián Amsler se ve spolupráci s přední českou dramatičkou Lenkou Lagronovou zmocní opusu magnum Karla Schulze Kámen a bolest (světová premiéra adaptace: 22. 12. 2016),  Braňo Holiček se statečně utká se soudobými pop-kulturními Kmeny (světová premiéra: 9. 2. 2017), a Jan Frič se rozhodně nezalekne Rainera Wernera Fassbindera (Strach jíst duši, česká premiéra 13. 4. 2017). Anna Petrželková pak v závěru sezóny vykopne druhé pokračování volného inscenačního cyklu Spílání Brnu projektem, věnovaným Jiřímu Bulisovi (Drazí v Chomutově, světová premiéra: 9. 6. 2017). Uznejte, nezní to divoce a svůdně? Činohra NdB se na Vás už těší!

Martin Františák

umělecký šéf činohry NdB