+

Vladimír Krátký

 • Vladimír Krátký

V NdB v současnosti hraje v těchto inscenacích:

V rodné Praze strávil svá léta žákovská a studentská. Po maturitě na střední škole byl v roce 1965 přijat na Janáčkovu akademii múzických umění, kde absolvoval v roce 1969 rolí Jaga v inscenaci Shakespearova Othella v režii Rudolfa Jurdy. Po učednických letech v Brně následovalo devět let tovaryšských ve Východočeském divadle v Pardubicích. Zde se setkal s řadou velmi zajímavých rolí, jako byl například Merkucio v Shakespearově Romeovi a Julii, titulní hrdina v Hugově romantickém dramatu Ruy Blas, Nil v Gorkého Měšťácích anebo Hynek v tehdy populární původní novince Radoslava Lošťáka Opožděný ptačí zpěv.

V roce 1978 mění Pardubice za ostravské Divadlo Petra Bezruče a zde se setkává s novými režijními podněty. Jmenujme na tomto místě především svéráznou osobnost režiséra Josefa Janíka, v jehož inscenaci Villon a ti druzí vytvořil postavu Régniéra a postavu Císaře ve hře Mirka Stiebera Paganini a Frištenský. V režii Ilji Racka hrál postavu Brynčiho ve hře Jany Knitlové Sekyra na studánky a postavu Kankalise ve hře litevského autora Kazyse Saji Jeho excelence býk Klemens. Upozornil na sebe také v roli Zlatohlava v Tylově Tvrdohlavé ženě.

Po dvou letech v Ostravě se Vladimír Krátký vrací do východních Čech, tentokrát do Hradce Králové. Zde hraje v inscenacích proslulého Jana Grossmanna – v Gogolově Revizorovi školního inspektora Chlopova, v Molièrově Donu Juanovi Dona Alonza, v Brechtově Panu Puntilovi se poprvé setkává s rolí Surkally. V Hradci hraje rovněž Higginse ve Shawově Pygmalionu, Figara v Beaumarchaisově Figarově svatbě a Athose ve Třech mušketýrech po třiceti letech. V řadě představení účinkuje ve studiu Beseda, kde hraje například Tybalta v inscenaci Shakespearova Romea a Julie v režii Miroslava Krobota anebo v inscenacích Josefa Krofty Lituji, že nejsem básník, Škola staletími a Mechanické divadlo.

V roce 1984 se po patnácti letech vrací do Brna a stává se členem činohry tehdejšího Státního divadla. Zde si zopakuje profesora Higginse v Pygmalionu, kterého přebírá po Janu Vlasákovi. Už první sezóna mu přináší zajímavé úkoly s výtečnými režiséry. V Hajdově skvělé inscenaci Brechtova Pana Puntily si znovu zahraje Surkallu a v  Marceauově Vajíčku v inscenaci téhož režiséra roli Dugommiera. V Kaločově dramatizaci prózy Čingize Ajtmatova Den delší než století hraje Bouřného Edygeje. Z přečetných rolí Vladimíra Krátkého v dalších letech jmenujme alespoň kapitána Horstera v Ibsenově Nepříteli lidu, bratra Martina Ladvenu v Anouilhově Skřivánkovi či Horacia v Shakespearově Hamletovi. Své velké komediální schopnosti prokáže v roli sluhy Felixe v Labichově Slaměném klobouku.

Velkou pozornost vzbudily na konci osmdesátých let Krátkého výkony v tehdy otevřeném Divadélku na Hradbách (nynější Malá scéna Mahenova divadla) v rolích Hraběte v Ševčíkově inscenaci hry Arthura Schnitzlera Dokolečka dokola a v postavě Představitele ve Steigerwaldově Neapolské chorobě.

Z velké řady dalších rolí připomeňme alespoň jeho postavy v Kaločových adaptacích Dostojevského (Běsi, Bratři Karamazovi, Hráč), či celou řadu shakespearovských postav Několik postav vytvořil v Srbově inscenaci Fausta, v Roku na vsi téhož režiséra hrál postavu Marečka, v Srbově adaptaci Bassova Cirkusu Humberto ztvárnil postavu starého Antonína Karase a v Merlinovi Tankreda Dorsta sira Gawaina. V Goldflamově inscenaci Poláčkova Okresního města hrál Lékárníka, v Tarantově režii Vančurovy Markéty Lazarové starého hraběte, v Čičvákově inscenaci Ithaky Botho Strausse Agelaia a v jeho inscenaci Bernardova Kanta roli Admirála. S režisérem J. A. Pitínským se setkal jako rektor Kroll v Ibsenově Rosmersholmu.

Sluší se zmínit i o jeho rolích v repertoáru pro dětské diváky. V Derflerově inscenaci Pavlíčkovy pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda byl Rybářem a dědem Vševědem. Hrál v pohádce Doktor Bolíto Aloise Mikulky a v Pavlíčkově Císařově slavíku. Na Malé scéně participoval na úspěšných představeních režisérky Zoji Mikotové – Kainarově Zlatovlásce a Ježíškově košilce Jana Zahradníčka.

Na Malé scéně rovněž hrál Larryho ve hře Patricka Marbera Na dotek, v Nocích letmé lásky Palomy Pedrero a v inscenaci hry Odile Raymonda Queneaua.

Řadu let působí velice úspěšně jako vážený a uznávaný pedagog herectví na Konzervatoři Brno.

Moje cesta k divadlu/do NdB   v bodech:

 • Česká ulice, Jakubská, Kozí a Dvořákova :) …ale teď vážně:
 • 1965-1969 – JAMU Brno
 • 1969-1978 – VČD Pardubice
 • 1978-1980 – DPB Ostrava
 • 1980-1984 – DVÚ Hradec Králové

Tři divadelní role, na které nejraději vzpomínám

 • Profesor Higgins, G. B. Shaw: Pygmalion, režie: Jaromír Staněk, Divadlo Vítězného února Hradec Králové 1981. a režie: Jaromír Roštínský, Státní Brno 1983.
 • Rektor Kroll, H. Ibsen: Rosmersholm, režie:  Jan Antonín Pitínský, Národní divadlo Brno, 2005.
 • Larry, P. Marber: Na dotek, režie: Jana Janěková, Národní divadlo Brno, 2002.

V mé cestě k umění mne nejvíce ovlivnil/la (a proč):

Můj otec, který rád navštěvoval divadlo, vyprávěl mi o něm, když jsem byl malý, a později už mě bral s sebou.

Má práce pro film/televizi/ rozhlas (výběr):

 • TV a film jen sporadicky – v poslední době krimi seriál Mamon pro HBO, kdysi pohádka Šahrazád.¨
 • V rozhlase takřka 40 let praxe, těžko vybírat, z poslední doby především 37 dílná četba na pokračování, román Martina Rainera Básník o Ivanu Blatném.

Pokud bych se nevěnoval/a divadlu, věnoval/a bych se…

Asi bych byl učitelem, ostatně dvacet pět let  jsem měl možnost učit na konzervatoři a moc mě to bavilo.

Oblíbená hudba: 

Beatles, a taky vážná hudba všeho druhu. 

Oblíbená próza: 

Nejsem schopen vybrat konkrétní titul.

Oblíbený dramatik: 

William Shakespeare po všechny časy.

Oblíbený básník/ básnířka: 

Oldřich Mikulášek, Jan Skácel

Oblíbený film: 

Tenkrát na západě

Oblíbený herec/herečka: 

Václav Voska, Karel Höger

Oblíbený výtvarný artefakt: 

Neumím přesně posoudit, nebo vybrat

Oblíbený způsob odpočinku: 

Chata, cyklistika (v poslední době bohužel sporadicky.)

Životní krédo: 

Když nejde o život jde o…

 

kdy hraje

Pátek 22. 11. 2019 19.0021.45
Činohra
Jacques Prévert
EN SUB, DERNIÉRA
Mahenovo divadlo
Sobota 30. 11. 2019 19.0021.10
Činohra
Rudolf Těsnohlídek,  Zoja Mikotová,  Iva Klestilová
Polozapomenuté osudy muže, jehož život bolel.
Reduta
Sobota 7. 12. 2019 14.0015.50
Činohra
Robert Luise Stevenson
Drsný mořský vlk na vlnách dětské fantazie!
Mahenovo divadlo
Neděle 8. 12. 2019 19.0021.30
Činohra
Jiří Křižan
Moravský western
Mahenovo divadlo
Čtvrtek 12. 12. 2019 10.0012.30
Činohra
Alois Jirásek
veřejná generálka
Mahenovo divadlo
Vyprodáno
Pátek 13. 12. 2019 19.0021.30
Činohra
Alois Jirásek
PREMIÉRA
Mahenovo divadlo | Abonmá Č1,  Č2
Sobota 14. 12. 2019 19.0021.30
Činohra
Alois Jirásek
L
Mahenovo divadlo | Abonmá D,  PS
Úterý 17. 12. 2019 18.0020.30
Činohra
Alois Jirásek
L
Mahenovo divadlo | Abonmá SPČ
Středa 18. 12. 2019 10.0012.30
Činohra
Alois Jirásek
Kouzelná hra.
Mahenovo divadlo
Středa 18. 12. 2019 19.0021.30
Činohra
Alois Jirásek
Kouzelná hra.
Mahenovo divadlo

Další program

Online archiv