Výstava reportážních fotografií z celého světa

Od 13. května až do 30. června 2014 bude mít každý návštěvník Mahenova divadla možnost prohlédnout si vzácnou výstavu děl současného předního českého fotoreportéra Jana Šibíka, vítěze ceny World Press Photo 2004 a držitele řady dalších ocenění.

Pod názvem STORIES se skrývají fascinující fotografie ze všech koutů světa, zejména ze zemí zmítaných válečnými konflikty, revolucemi a přírodními katastrofami (Irák, Srí Lanka, Ukrajina, Afghánistán, Libérie, Angola, Palestina, Severní Korea aj.). Zachycují individuální lidské osudy stejně jako život celé společnosti. Obrazem promlouvají silněji než tisíc slov. Přijďte se přesvědčit sami.

O autorovi – Jan Šibík (1963)

Pracoval 21 let jako vedoucí fotoddělení a obrazový redaktor v časopisu Reflex. Uspořádal desítky workshopů reportážní fotografie. Byl porotce v prestižních foto soutěžích. Kromě stovek reportáží z ČR podnikl 250 cest do všech koutů světa. Fotografoval konec komunismu, pád berlínské zdi, byl svědkem masakrů v Sieře Leone, Libérii a Rwandě, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii. Zažil následky zemětřesení v Arménii, Turecku i na Haiti. Fotografoval exodus iráckých Kurdů do Íránu, hurikán Katrina, Tsunami na Srí Lance a super tajfun Haiyan na Filipinách. Zaznamenal války v Bosně, Kosovu, Čečensku, Afghánistánu, Iráku, Angole, Demokratickém Kongu, JAR a Rwandě. Fotografoval arabské revoluce v Egyptě a Libyi.
V roce 2004 získal cenu ve WORLD PRESS PHOTO. V Czech Press Photo získal 44 ocenění, 2x hlavní cenu. 3x oceněn ve Fuji Press Photographer. 2x hlavní cena Golden Prisma Award. Roku 2000 zorganizoval humanitární akci „Podejte ruce dětem ze Siery Leone“, vybral pro postižené děti 1 100 000 korun. Akce „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS v Oděse přinesla 1 000 000 Kč. Vydal tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a Stories, mapující léta 2001–2006.

2