„Zaslíbení“ Balada o lásce a smrti Hany Maškové a Jiřího Štaidla

Šéf činohry Národního divadla Brno Zdenek Plachý a jeho spolupracovníci se dne 14.9.2010 setkali s hudebním kritikem a publicistou Jiřím Černým.

       Autoři projektu Balada o lásce a tragické smrti krasobruslařky Hany Maškové a textaře Jiřího Štaidla - Lenka Plachá a Marek Hladký prezentovali Jiřímu Černému scénář nové hry „Zaslíbení“, která bude mít premiéru 28. ledna 2011 v Mahenově činohře Národního divadla Brno.

       Jiří Černý, jako jeden z pamětníků vzniku legendy Jiřího Štaidla, Karla Gotta a dalších v 60. letech minulého století, konzultoval s vedením činohry scénář k připravovanému představení a upřesnil některé podstatné dobové reálie, ve kterých  se tato hra o určité části pražské zlaté mládeže odehrává. Mezi protagonisty příběhu je i Karel Gott, jemuž autoři projektu poslali, jako jednomu z aktérů, k prostudování scénář „Zaslíbených“. Autoři hry nechají na jevišti působit na diváky autentické písně české popmusic konce 60. a začátku 70. let. Příběh nebude podle autorů žádnou sentimentální selankou, ale bude i závažnou sondou do společensko - politických reálií přelomu 60. a 70. let. Scénu k představení vytvoří Rytíř řádu umění a literatury Francouzské republiky, akademický architekt Daniel Dvořák.

Jiří Černý poskytne do programu k představení text, který napsal jako nekrolog po smrti Jiřího Štaidla v roce 1973. Připravovanou hru „Zaslíbení“ Balada o lásce a smrti Hany Maškové a Jiřího Štaidla považují představitelé činohry Národního divadla Brno za jednu z profilových inscenací nastávající sezóny.

       Hudební  recenzent a publicista Jiří Černý uvede v Národním divadle Brno na Malé scéně ve čtvrtek 6. ledna 2011 v 19 hod pořad o písňové tvorbě Jiřího Štaidla.

       Divácký zájem o představení „Zaslíbení“ je v Národním divadle Brno již v tuto chvíli enormní.

Brno 15.9.2010deska.jpg