Zemřel pan Ondřej Mikulášek

  • revizorFINAL 008
  • Mikulášek-Dvojdetajl
  • Mikulášek-Troilus a Kressida
  • draculaPROVERKA 498
  • IMG_3306
  • IMG_3316
  • IMG_4524
  • IMG_7949
  • IMG_8587
  • nemrtvyBARVA 035

Činohra Národního divadla Brno s hlubokým zármutkem oznamuje, že nás v sobotu 9. 8. 2014 náhle navždy opustil náš drahý kamarád a kolega, vynikající herec a dlouholetá opora činoherního souboru NdB, pan Ondřej Mikulášek.

Poslední rozloučení se uskuteční ve středu 20. 8. ve 13.15 v obřadní síni krematoria Ústředního hřbitova v Brně. Kondolenční kniha bude vystavena ve foyer Mahenova divadla od pátku 15. 8.

Ondřej Mikulášek se narodil 19. 4. 1953 v Brně. Jeho otcem byl významný moravský básník Oldřich Mikulášek, matkou je televizní redaktorka a publicistka Věra Mikulášková. Umělecké vlohy přivedly mladého Ondřeje ke studiu herectví na brněnské konzervatoři. Jeho prvním angažmá se stalo šumperské divadlo, kde se představil především rolí Vilíka Roškota v Šrámkově Měsíci nad řekou.

Na dlouhá léta potom Ondřej Mikulášek přesídlil do tehdejšího Divadla pracujících v Gottwaldově (dnešním Zlíně), kde se vypracoval ve všestrannou hereckou osobnost s přímým a uhrančivým vystupováním. S mnoha zkušenostmi se v roce 1992 natrvalo vrátil do Brna, kde si jednu hereckou sezonu vyzkoušel už v roce 1985 (z tohoto období zmiňme jeho ztvárnění Švandy ve Strakonickém dudákovi nebo Parise v Shakespearově dramatu Troilus a Kressida). Mahenova činohra se pro něj stala profesním domovem po zbytek života.

Z desítek jeho rolí jmenujme alespoň některé: Bardolf (Veselé paničky windsorské), Bůh (Účtování v domě Božím), Don John (Mnoho povyku pro nic), Farář/Jezevec (Liška Bystrouška), Kardinál (Královna Margot), Luka Chlopov (Revizor), Montfleury (Cyrano z Bergeracu), Otec Passanha (Tajemství pralesa), Redaktor Webb (Naše městečko), Stojmír (Radúz a Mahulena), Vévoda Orsino (Večer tříkrálový aneb Co kdo chce), Vévoda z Cornwallu (Král Lear), Vévoda z Norfolku (Král Richard III.), Vrchní velitel (Matka Kuráž a její děti), Zvěrolékař (Pan Puntila a jeho služebník Matti).

Právě uplynulá sezona byla ukázkou toho, že Ondřej Mikulášek dokázal s přehledem a vždy také s vlastním originálním vkladem zahrát rozmanité typy rolí: v polské klasice Veselka ztvárnil Otce, ve vánoční Betlémské hvězdě krutého krále Heroda, v dobrodružné inscenaci pro děti Ostrov pokladů děsivého, ale sympatického piráta Billa, v Hrabalových Ostře sledovaných vlacích zazářil v drobné, leč nepřehlédnutelné postavě Otce, v netradičně pojatém Othellovi nastudoval roli Graziana a naposledy jsme jej mohli vidět v rodinném zpracování Brněnských pověstí v Divadle Reduta jako hrdého Birka.

V Divadle Reduta uplatnil všestranný talent také v řadě dalších titulů: Europeana, Marnie, Nenápadný půvab buržoazie, Ende gut, alles gut.

Pravidelně spolupracoval také s Divadlem U stolu, kde nastudoval role Kreonta (Král Oidipús), Klotalda (Život je sen) a Náčelníka chóru (Oresteia I – Agamemnón).

Od konce sedmdesátých let se pravidelně objevoval i na televizních obrazovkách. Ztvárnil více než dvacet televizních rolí, z nichž největší popularitu mu přinesla úloha strážmistra Františka Řepy v nezapomenutelném seriálu Četnické humoresky.

Ondřej Mikulášek byl otcem divadelního režiséra Jana Mikuláška.

Čest jeho památce!