+

Zoja Mikotová

režisérka

Režisérka
- nejprve pracovala jako výtvarnice, grafička a divadelní technička 
- studium činoherní režie na Divadelní fakultě JAMU v Brně (1975–1980), kde se zabývala i metodikou pantomimy 
- režisérka a choreografka v Loutkovém divadle Radost (1980 - 1990)
- na Divadelní fakultě JAMU založila studijní obor Výchovná dramatika Neslyšících (VDN) (1992)
- studijní pobyt na Gallaudetově univerzitě ve Washingtonu (1994)
- habilitace (1997) 
- profesorkou pro obor dramatická umění (2000)
- oceněna Výroční cenou Českého centra ASSITEJ (2004)
- medaile Ministerstva školství (2006)
- Zlatá medaile JAMU (2007)
- jako režisérka a choreografka hostovala v řadě divadel u nás i v zahraničí (Maďarsko, Polsko, Německo, Rakousko, Francie) 
- dlouhodobě se věnuje divadlu pro děti a mládež, velmi významná je její režijní činnost s neslyšícími studenty i s absolventy VDN 
- se studenty i s absolventy se zúčastnila mnoha festivalů, workshopů a získala ceny na domácích i zahraničních divadelních festivalech 
- přednáší na konferencích, vede tvůrčí dílny

Režisérka, herečka a pedagožka Zoja Mikotová se narodila roku 1951 v Brně. Maturovala na textilní škole, ale módě se nikdy nevěnovala. Zpočátku se živila rozmanitými výtvarnými a grafickými pracemi (výroba dřevěných hraček, navrhování plakátů apod.), učila děti, pracovala jako technik a kulisák v divadle. V letech 1975–1980 vystudovala obor divadelní režie na JAMU, kde se začala podrobněji zabývat pantomimou. Ihned po absolvování vysoké školy přijala angažmá v Loutkovém divadle Radost, kde zůstala deset let. V roce 1992 založila na JAMU na tehdejší dobu velmi novátorský ateliér Výchovná dramatika neslyšících, se kterým dodnes hostuje na nejrůznějších festivalech. V roce 2000 byla jmenována profesorkou pro obor dramatická umění. Přednáší, vyučuje, režíruje a choreograficky působí v mnoha divadlech a dalších kulturních institucích v České republice (Divadlo Husa na provázku, Divadlo Petra Bezruče, Slovácké divadlo, Divadlo Šumperk, Městské divadlo Zlín, Jihočeské divadlo, Činoherní klub aj.) i v zahraničí (Německo, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Francie) a je držitelkou řady významných ocenění (medaile Ministerstva školství, Zlatá medaile JAMU, Výroční cena Českého centra ASSITEJ aj.). Vede tvůrčí dílny a workshopy, kde uplatňuje celoživotní zkušenost s divadlem pro děti a mládež stejně jako s komunitou neslyšících umělců.

S Národním divadlem Brno spolupracuje již od dob svých vysokoškolských studií. Nejprve zde působila jako asistentka režie, poté také jako výtvarnice, choreografka a především jako režisérka. Na repertoáru Malé scény Mahenova divadla zůstávají už mnoho let její nastudování pohádek Perníková chaloupka a Zlatovláska. V letošní sezoně má ve velkém sále premiéru její zpracování dobrodružného románu pro děti a mládež Ostrov pokladů.

kdy hraje

Online archiv