Jaromír Nohavica

  • Jarek Nohavica
  • Robert Kusmierski
  • Jarek Nohavica a Pavel Plánka
  • Pavel Plánka
  • Jarek Nohavica, Pavel Plánka, Robert Kusmierski
  • Jarek Nohavica a Pavel Plánka

Jaromír Nohavica vystoupil, zcela mimořádně ve dnech  20. - 21.2.2015,  v brněnském Mahenově divadle. Začátek koncertu byl po oba dny od 19 hodin.

Stručné shrnutí atmosféry tohoto večera naleznete pod odkazem:

Hudební skladatel, písničkář, libretista a muzikant Jaromír Nohavica se narodil 7. 6. 1953 v Ostravě. V rodném městě vystudoval střední školu, v Brně následně střední knihovnickou. Hře na kytaru, na housle, na flétnu i na tahací harmoniku se naučil sám. Jeho písňovou tvorbu výrazně ovlivňuje prostředí rodného kraje, zejména samotná Ostrava a nedaleký Český Těšín, kde Nohavica žil mezi lety 1978 a 1999. Začínal jako textař, v 60. letech spolupracoval s kapelami Atlantis a Noe, později s kapelou Majestic, s Českým rozhlasem Ostrava, Těšínským divadlem či se zpěváky Petrem Němcem, Věrou Špinarovou a Marií Rottrovou.

První samostatný koncert se v ostravské Porubě roku 1982 uskutečnil v podstatě náhodou. Již v roce 1983 jej však diváci na festivalu Porta zvolili nejvýraznější osobností českého folku, k čemuž zřejmě přispěly také odvážné texty jeho vlastních písní. V roce 1985 již z politických důvodů na Portě nesměl vystoupit. V roce 1987 se dostal do první desítky zpěváků v anketě Zlatý slavík, přestože se záznamy z jeho vystoupení šířily pouze ilegálně. V roce 1988 vyšlo jeho první sólové album Darmoděj, o rok později deska Osmá barva duhy a o další rok později deska V tom roce pitomém. Prvním studiovým projektem se stalo Mikimauzoleum (1993), následovala další alba, například Divné století, Tři čuníci, Moje smutné srdce, Babylon, Ikarus, Tak mě tu máš, několik výběrových desek se staršími písněmi a online album Pražská pálená. V roce 2002 ztvárnil ve fiktivním dokumentu Petra Zelenky Rok ďábla jednu z hlavních rolí (a spolu se skupinou Čechomor a s Karlem Holasem získal za stejnojmenný film Českého lva v kategorii Hudba).

Postupně se stal jedním z nejpopulárnějších tuzemských zpěváků. V roce 2004 byl zařazen do Síně slávy v hudební anketě Anděl, v roce 2009 získal cenu Anděl v kategorii Nejprodávanější album a o rok později se stal vítězem ankety Anděl jako Zpěvák dvacetiletí.

Jaromír Nohavica se věnuje také překladatelství, známé jsou zejména jeho překlady Mozartových oper (za Cosi fan tutte obdržel cenu Sazky a Divadelních novin) a písní Vladimíra Vysockého a Bulata Okudžavy.

Více na zpěvákových oficiálních stránkách: http://www.nohavica.cz/.

3 loga 2014-page-001.jpg