+

Kouzelný cirkus

  • cirk188 photo Petr Našic.jpg
  • cirkus01 116 photo Petr Našic.jpg
  • cirkus01 154 photo Petr našic.jpg
  • cirkus02 016 photo Petr Našic.jpg
  • cirkus02 025 photo Petr Našic.jpg
  • cirkus03 074 photo Petr Našic.jpg
  • cirkus03 081 photo Petr Našic.jpg

Kouzelný cirkus měl premiéru již v roce 1977 a od té doby je nejhranějším titulem Laterny magiky. V současném repertoáru je také nejtypičtější ukázkou umění Laterny magiky, dílem velkého tvůrčího týmu a syntézou jevištních složek. Přinášíme Vám jedinečou možnost navštívit toto unikátní představení v krásném Janáčkově divadle v Brně. 

Divadelní prostor se mění v cirkusové šapitó a diváka vtahuje do dění nejen panoramatický obraz a oblíbené triky s prolínáním předobrazu a reality. Poetické vyprávění o marné pouti za nedosažitelným ztělesňují postavy klaunů, podněcované kouzelníkem – Svůdcem a vidinou krásné Venuše, která na sebe bere podobu pozemských žen... 

Duchovním otcem představení byl významný režisér Evald Schorm a spolu s ním dlouholetý šéf Laterny magiky a náš světoznámý divadelní architekt Josef Svoboda, který svou fantazii na scéně Laterny magiky uplatňoval do konce života. Na představení se podílel např. Jan Švankmajer jako režisér a scénárista, Jiří Srnec, jinak známý jako zakladatel českého černého divadla, filmový kameraman Emil Sirotek, choreografové Karel Vrtiška, Vlastimil Jílek, který byl ve své době českou baletní hvězdou, Jiří Hrabal z Československého souboru písní a tanců, Josef Koníček (také choreograf televizních pořadů a filmů) a František Pokorný. Známé je i jméno výtvarníka a ilustrátora Zdenka Seydla, který spolupracoval s mnoha divadelními scénami. Představení má nádech českého poetismu, a to nejen díky stylizaci postav do cirkusového prostředí. Divák si z něj může odnést zábavný zážitek i hloubku porozumění lidské duši.

Řeč čísel dále prozradí, že pokud by se v divadle hrála každý den jedna repríza Kouzelného cirkusu, herní plán bude nepřetržitě naplněn na 16 let. Inscenace odchovala několik generací tanečníků, kteří bez přestávky vstupovali do rolí svých kolegů. Dodnes se na jevišti celkem vystřídalo 25 Smutných a 22 Veselých klaunů, 25 Svůdců a 30 Venuší.

Přibližná délka představení včetně přestávky: 1 hodina a 30 minut, jedna přestávka 25 minut 

Mimořádný úspěch inscenace dokazují i setrvale příznivé kritiky:

V čem spočívá největší kouzlo Kouzelného cirkusu? V tom, že nám ukazuje to, co nás vždycky zajímalo. Odkrývá to, co se děje za oponou.“ (Dominika Prokopová, Fulmoonzine.cz, 2014)

Kouzelný cirkus má rozhodně svoji hloubku i humorný formát a jeho široké a zjednodušené pojetí může vyvolat řadu nečekaných spojitostí a jinotajů. Při zamyšlením se nad tím, kolikrát se při představení dostávají hlavní postavy do stále stejné situace, překvapivě zjistíte, jak často velmi podobně procházíme životem i my diváci, kteří se nakonec po rozsvícení divadelních světel sami stanou herci v onom pověstném Kouzelném cirkuse.“ (Milan Kajínek, Velká Epocha.sk, 2010)


Přidejte se k události na Facebooku a pozvěte přátele: Událost na FB

 

Kdy hrajeme

Neděle 26. 02. 2017 16.3018.00
Hosté
 

Janáčkovo divadlo
Neděle 26. 02. 2017 19.3021.00
Hosté
 

Janáčkovo divadlo