25. 05. 2017

Mimořádní pěvci György Hanczár a Petr Nekoranec v titulních rolích Hraběte Oryho

Ohňostroj pozitivní nálady nabídne nová operní inscenace Národního divadla Brno. V pátek 26. května 2017 se divákům poprvé představí Hrabě Ory, opera Gioachina Rossiniho. Poslední premiéru brněnského operního souboru v této sezoně hudebně nastudoval dirigent Robert Kružík a režie se ujala Lenka Flory.

 

17. 05. 2017

Sezona vrcholí českou premiérou Rossiniho opery Hrabě Ory!

Zavřete dcery, sestry a zamkněte manželky, protože mladý pán Ory je tu! Se svým francouzským šarmem a lišáckým úsměvem hledá další ženu, které by vyznal svou momentální vášnivou a nehynoucí lásku. Právě teď má v hledáčku půvabnou Adéle, která však nemá zájem a navíc do jejího hotelu Formoutiers je mužům vstup zakázán, dokud se nevrátí manželé a bratři jeho obyvatelek. 

 

26. 04. 2017

12. květen 2017 – Nahlédněte pod pokličku operní kuchyně

I letos se Národní divadlo Brno připojí k iniciativě desítek evropských operních domů, aby zprostředkovalo nejen svým divákům neobyčejné zážitky a ukázalo operu z netradiční perspektivy.  V rámci letošních Evropských operních dnů vás necháme poznat něco z naší každodenní práce, z které obyčejně vidíte jen výsledný tvar na jevišti při představení. Akce v rámci Evropských operních dnů jsou otevřené všem generacím a bezplatné.

 

12. 04. 2017

Ceny Diva 2016

Nejúspěšnějšími inscenacemi na scénách Národního divadla Brno byly v roce 2016 činoherní Petrolejové lampy, baletní Petite mort a operní Káťa Kabanová. Absolutním vítězem cen se stala pěvkyně Pavla Vykopalová. Rozhodli o tom diváci shodně s členy odborných porot v hlasování Cen Diva 2016, které byly uděleny v Janáčkově divadle ve středu 12. dubna 2017.

 

4. 04. 2017

Láska na dálku: sukces měsíce Divadelních novin

Inscenaci opery Kaiji Saariaho Láska na dálku, kterou uvádíme naposled v této sezoně ve středu 5. dubna 2017, označily Divadelní noviny za „sukces měsíce“. Redakce tímto označením pravidelně poukazuje na mimořádný počin v oblasti divadla.

 

31. 03. 2017

Z recenzí Lásky na dálku: Malý zázrak

Recenzent serveru Opera Slovakia Jozef Červenka navštívil představení opery Kaiji Saariaho Láska na dálku v neděli 26. března 2017 v hlavních rolích s Lucií Hájkovou, Veronikou Hajnovou-Fialovou a Pavolom Kubáněm.

 

26. 03. 2017

Cena Thálie pro Pavlu Vykopalovou

Vítězkou výročních cen Herecké asociace Thálie 2016 v kategorii Opera ženy je  členka souboru opery Národního divadla Brno Pavla Vykopalová. Stejně jako od tisíců diváků na domácí scéně si obdiv odborné poroty získala titulní postavou opery Káťa Kabanová Leoše Janáčka. 

 

26. 03. 2017

95 % pro Lásku na dálku

Recenzentka serveru Opera Plus Olga Janáčková vysoce hodnotí premiéru Lásky na dálku (24. března 2017). "Jiří Heřman je režisér, který vždy hluboko vstupuje do interpretovaného díla, žije s ním, dobírá se jeho podstaty, podrobně je analyzuje a vystaví na tomto základě tvarově vykrystalizovanou inscenaci," píše v recenzi Olga Janáčková. 

 

21. 03. 2017

Modrovousův hrad / Očekávání je inscenací roku

Opery Bély Bartóka a Arnolda Schönberga Modrovousův hrad a Očekávání v režii Davida Radoka a v hudebním nastudování Marko Ivanoviće jsou nejlepší inscenací na jevištích v ČR za rok 2016. Rozhodlo o tom hodnocení 89 kritiků v Cenách divadelní kritiky, které byly uděleny v pondělí 20. března 2017 v Praze.

 

14. 03. 2017

Brněnský debut: Luciano Mastro jako Cavaradossi

Po premiéře před dvěma lety sklidila nová inscenace Tosky v režii šéfa opery NdB Jiří Heřmana uznání kritiky a ovace diváků. „Brněnský soubor začíná vzkvétat,“ napsala tehdy ve své recenzi kritička Olga Janáčková.