+

Indická banka

Divadlo Bez zábradlí. Hrají: Josef Carda, Dana Morávková

Sébastien Thiéry

Režie: Karel Heřmánek, Překlad: Nora Obrtelová, Scéna: Tomáš Rusín, Kostýmy: Jana Berg

Hrají: Josef Carda, Dana Morávková, Zdeněk Žák, Johanna Tesařová, Karel Heřmánek ml.

Stručný obsah hry

Alain Kraft, realitní makléř si chce ve své bance vyzvednout peníze. Dozvídá se, že banka byla odkoupena indickou  společností Bank of India, a že jeho účty jsou zablokovány v Dillí.
Kafkovská komedie na půdorysu absurdní francouzské grotesky skvěle rozvádí původní nevinnou zápletku a dohání hlavní postavu téměř k šílenství.
Hra francouzského herce a dramatika Sébastiena Thiéryho měla premiéru v roce 2009 v pařížském divadle Hébertot. Kromě značného diváckého úspěchu získala i významné uznání kritiky – byla oceněna prestižní cenou Molière za rok 2009 za nejlepší komedii, Patrick Chesnais pak Molièra za výkon v hlavní roli.
Česká premiéra 13.listopadu v Divadle Bez zábradlí.

Ohlasy

Dobrý večer, 
až dnes jsem se dostal k emailu, abych Vám moc a moc poděkoval za lístky na Indickou banku.

Představení bylo suprové, rád půjdu za nějakou dobu ještě jednou. S přítelkyní teď děláme reklamu na toto představení kde se dá. Něco podobného jsem ještě neviděl. Hned ještě po představení jsme volali rodičům, aby šli také - protože opravdu rozpálená Dana Morávková a zmalovaný Karel ml. (alias modrý šmoula) jsou senzační!

Moc rád panu Heřmánkovi (někdy) osobně sdělím mé nadšení z tohoto představení.

Ještě jednou moc děkuji!

Krásný pracovní týden,
s pozdravem
Martin Navrátil

"Vím, že Vám ještě dlužím názor na Indickou banku, nechala jsem si to trošku "uležet". Podle mě je to hořká až drsná komedie o bezmoci obyčejného člověka v absurdní společnosti. Mně se to představení líbilo, hra Vás vtáhne do děje, rozhodně se ani minutu nenudíte, herecké výkony pokud to mohu jako laik soudit, byly úžasné (zvlášť pan Žák byl skvělý). Já osobně mám radši trochu laskavějšího humoru, hlavního hrdiny mi bylo upřímně líto, ale i tak doporučuji, stojí to za to!"
J. Mysíková
Ministerstvo financí ČR

"Divadlo Bez zábradlí sáhlo po moderní hře ze současného prostředí. Žijící autor Sébastien Thiéry se dokonce přijel na premiéru podívat. Zvrácená komedie dokázala diváky zaujmout i pobavit.
Pro diváka poměrně neznámý žánr absurdní komedie rozhodně nepatří mezi ty přežité. V neuvěřitelných situacích dokáže francouzský autor Sébastien Thiéry vykouzlit zvláštní typ humoru, který vás osloví ať už kladně, nebo záporně. Podobně vtipná absurdita se na českých jevištích moc často nevidí.
Obchodník s nemovitostmi Alan Kraft (Zdeněk Žák) si do banky přijde vybrat peníze. Nic neobvyklého. Banku ale začala řídit neviditelná Společnost se sídlem v Indii, kterou na pobočce zastupuje vševidoucí kamera.
Motiv připomíná Orwellův román 1984 nebo seriál Ztraceni. Znáte několik indicií, ale celkové vyznění se odhaluje postupně.
Indická banka se kvůli absurdním situacím přirovnává k hlavnímu představiteli absurdního dramatu Eugenu Ionescovi. Po obsahové stránce se v českém prostředí jeví jako upgradované dílo Franze Kafky. Akorát je vtipnější, srozumitelnější a modernější. Thiéry ale Kafku před napsáním nečetl.
Ve zvrácené komedii se po chvilce začnete orientovat.  Absurdita se už nabývá logických rysů. Společně s hrdinou si přestanete klást racionální otázky a zapadnete do absurdního děje jako plaňka do plotu......."
Anna Kottová, Topzine

"Svižná a originální komedie Divadla Bez zábradlí mě velmi pobavila. Herci byli přesvědčiví, vtipní, prostě nuda vás na této hře nepotká. Doporučuji všem, kteří se chtějí pobavit, kteří mají rádi kafkovské absurdity a kterým nevadí dát za představení trochu víc peněz."
Hodnocení: 5*****
Barbora Nachtmanová

Kdy hrajeme