+

Kylián promítání filmu

  • Kylián plakát
  • Kylián 1
  • Kylián 2
  • Kylián 3
  • Kylián 4

dokument o světovém choreografovi

Balet NdB uvádí choreografii Jiřího Kyliána PETITE MORT
Premiéra: 21. ledna 2016 v Janáčkově divadle
Choreografie: Jiří Kylián, Lukáš Timulák, Mário Radačovský
Petite Mort, Masculine Feminine, Spolu
Hvězda světové choreografie Jiří Kylián poprvé v repertoáru baletu.

Film Kylián vyrobila společnost BUC-FILM
Námi připravovaný dokument by měl být kaleidoskopem profesních a životních úvah Jiřího Kyliána, řazených zdánlivě bez ladu a skladu do jakýchsi tematických bloků.
Díky krásné češtině, precizním formulacím a leckdy překvapivé pointě mají odpovědi Jiřího Kyliána na jakoukoliv otázku téměř vždy podobu čapkovského sloupku v Lidových novinách.
Dokument by tedy mohl být parafrází na soubor těchto fejetonů, které Čapek vydal pod názvem "Jak se co dělá".

Jiří Kylián - choreograf, narozen 21. 3. 1947 v Praze.
Absolvoval pražskou konzervatoř a londýnskou Royal Ballet School. Po sovětské okupaci v roce 1968 emigroval a působil v souboru Stuttgart Ballet. Nakonec se usadil v Haagu. Od svých osmadvaceti let, od roku 1975 až do roku 1999 byl uměleckým ředitelem a dále choreografem Nizozemského tanečního divadla NDT v Haagu, které svými choreografiemi proslavil po celém světě.

Za svoji práci získal mimo jiné i tato ocenění: Rytíř nizozemského královského Řádu Oranje-Nassau (2008), Rytíř francouzského Řádu čestné legie pro umění a literaturu, Zlatý lev za celoživotní dílo, Benátky 1998, Cena Nižinského za nejlepšího choreografa roku 2010. Založil Nadaci Jiřího Kyliána na podporu a ocenění mladých choreografů (její pobočka působí od roku 1990 v Praze).
Je jednou z největších osobností světové taneční scény. Nebojí se extravagance a pocty mu skládá i nizozemská královna. Proslul jako novátor v choreografii. Zdá se, že se programově vyhýbá "Labutím jezerům". Učil se i od australských domorodců. Jeho profesní heslo zní: "Chci aby se tanec zbavil puncu elitního umění." 
Je až neuvěřitelné, že člověk, který není rodilým Holanďanem je v této zemi tak vysoce vážen a ctěn, včetně obdivu a sympatií královny Beatrix. Jejich vzájemný vztah lze bez nadsázky nazvat přátelstvím. Jiří Kylián o tom mluví takto: "Nizozemská královna nám fandí a kdykoliv má čas přijde na představení". 
Při předávání nejvyšší ceny za kulturu královna řekla: "Pane Kyliáne, udělal jste toho hodně pro Holandsko a já teď chci udělat něco pro Vás."
Názory Jiřího Kyliána jsou stejně nekonvenční a zajímavé jako jeho život a tvorba. Jeho úvahy, jakkoliv jsou vážné, nepostrádají humor. Je brilantní ve formulaci svých úsudků - co názor, to bonmot. To vše spojeno, propojeno a inspirováno tancem.

Kdy hrajeme