+

Leni

Zdena Studénková v titulní roli. Fiktivní setkání dvou skutečných lidí.

Valeria Schulzová, Roman Olekšák

Cenu Dosky 2014 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon sezóny 2013/2014 získala Zdena Studenková za postavu Leni Riefenstahl.

Původní slovenská hra o kontroverzní režisérce Třetí říše Leni Riefenstahlové a o odpovědnosti umělce za své dílo.

režie: Valeria Schulczová

dramaturgie: Miriam Kičiňová, Roman Olekšák

scéna: Ján Ptačin, Ondrej Zachar, Michal Lošonský

hudba: Martin Hasák

Leni Riefenstahl: Zdena Studenková

Johny Carson: Ľubomír Paulovič

Bertha: Mária Kráľovičová

Horst Kettner: Peter Brajerčík

„Vždy mě zajímala jedině krása. Nikdy mi nešlo o politiku,“ opakovala důrazně Leni Riefenstahl, ale i přesto se do konce života nezbavila nálepky „Hitlerova dvorní režisérka“.Byla obdarována výjimečným talentem. Jako tanečnice dostávala nabídky z celé Evropy, jako herečka byla několikrát pozvána do Hollywoodu. Zůstala však v Německu, stala se filmovou režisérkou a točila velkolepé propagandistické filmy. Porážka Třetí říše znamenala i její osobní pád na dno. Pro celý svět zůstala emblematickým příkladem člověka, který dal svůj nesmírný talent do služeb zvrhlé moci.

Hra Valerie Schulczové a Romana Olekšáka je o fiktivním setkání dvou skutečných lidí - Leni Riefenstahl a legendárního moderátora Johnyho Carsona, jehož The Tonight Show Starring J. C. byla po třicet let nejsledovanější talkshow Ameriky. Píše se rok 1974, Johny je na vrcholu popularity i kariéry a Leni v USA představuje svůj první dokončený poválečný projekt – knihu dokumentárních fotografií afrického kmene s názvem „Last of Nubu“. Johny ale dobře ví, co jeho diváky zajímá víc než umění. Lenina minulost se stává hlavním tématem, které nepřekoná ani pikanterie rodícího se milostného vztahu s jejím o čtyřicet let mladším asistentem Horstem. Johny odhaluje Leniny osobní postoje k fašismu a holokaustu. Chce zjistit, jak velkou cítí vinu a zda je schopna projevit lítost. Houstnoucí atmosféru v televizním studiu ještě více vyhrotí německá divačka Bertha, jejíž nečekaný vstup do živé relace otevře další otázky. Je umělec odpovědný za své dílo, třeba i za jeho zneužití? Kde leží hranice mezi uměleckou tvorbou, posluhováním ideologii a aktivní spoluúčastí na budování zločinného režimu? Je veřejně činný umělec apriorním spoluviníkem perverzních politicko-společenských projevů své doby?

Hru Leni dvojice autorů napsala přímo pro Zdenu Studenkovou. Její excelentní herecké ztvárnění geniální, leč vpravdě kontroverzní umělkyně ocenili diváci Slovenského národního divadla i odborná veřejnost. 

Kdy hrajeme